CPU ısınınca bilgisayarın kapanması

Yani termal macunu yenileyip sorunu halledebilirim diyorsunuz. Yeni bir CPU soğutucu almama gerek yok anladığım kadarıyla.

Peki önerebiliceğiniz bir termal macun var mı? İnternetten almak istemiyorum, gidip bizzat alabiliceğim yer varsa...

Kuzey köprüsünün soğutucusundaki temas problemi işlemciyi ısıtıyor olamaz. Sen benim dediğimi yap ve termal macunu yenile.
Kuzey köprüsü anakart üzerindeki tüm bileşenlerin ortak kontrol noktasıdır. Bu işlemci ısınıyorsa, sistem baştan sıyırmış demektir. Tüm ölçümlerin yanlış olması da muhtemeldir. Bu yüzden öncelikle kuzey köprüsünün stabil olması şarttır.

Termal macunu yeniledim. Bu sefer de zorlanma altında direk kapanıyor bilgisayar. Şuanda ki 500W olan PSU ekran kartımla ilgili problem yaratıyor diye düşünüyorum. Nasıl bir PSU almam gerekir ?

Yük altında derken nasıl? Oyun açınca kapanıyorsa güç sorunu olabilir. Ama oyun açmadan kapanıyorsa ısınma sorunu vardır.

Güç kaynağı olarak bu ürünlere bakabilirsin:

500W 80 Plus - TeknoFiyat

İleride ekran kartımı değiştiririm dersen de:

600W 80 Plus - TeknoFiyat

Ama Recep abi şöyle bir durum da var. Tamam oyuna geçince kapanıyorsa güç kaynağından olabilir, fakat oyuna geçerken işlemci ısısını artırır belki. Diyelim sistem masaüstünde yani sistem boşta. O zaman işlemciye fazla yük binmediği için kapanmıyordur belki. Fakat oyuna geçince yük biniyor ve ısınıp kendisini kapatıyor olabilir.

Speccy programının ekran görüntüsünü foruma atarsan ; sorunun sıcaklık yüzünden olup olmadığını anlamış oluruz.

Masaüstündeyken hiçbir problem yok. CS:GO oynuyorum. Oyunu açtığım zaman 10 dk sonra bilgisayar donuyor. 500W PSU yetmiyor sanırsam ama şimdi oyuna girip deniyicem ve de görüntüyü göndericem.

uYyjE.jpg

Oyunda 5 dk geçtikten sonra CPU derecesi 65 oldu daha da artmaya devam ediyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasayı açıp güç kaynağının marka ve modelini öğrenmedikçe boşa kürek çekmeye devam edeceğiz. Termal macunu yeniledim dedin. Ne marka model termal macun aldın ve nasıl uyguladın? Yardım istiyorsan sorulara açık ve anlaşılır cevaplar vermen gerek.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı