CPU ısınınca bilgisayarın kapanması

canun

Kilopat
AIDA64 programı ile test yaptım ve de CPU 83 dereceyi görünce bilgisayarım kapandı. Bunu nasıl düzeltebilirim? CPU soğutucu alarak mı yoksa PSU artırarak mı ? Yoksa bir problem de var mıdır.

Thermaltake 500 WATT.

PS:kuzey köprüsünün vidası kırık.

83 Derece hiç de normal bir durum değil. 500 Watt PSU yazmışsın, ama sistemini yazmamışsın. Sistemin çok mu Watt çeker az mı bilemeyiz. Fakat büyük ihtimal işlemciden kaynaklanıyor. İşlemci modelini ve bütçeni söylersen bir soğutucu önerebiliriz.

Sistemini yazsan daha iyi olurdu ama, bana göre işlemcinden ve ya büyük ihtimalle soğutucudan kaynaklanıyor. PSU ile bağdaştırmak bana pek mantıklı gelmedi hatta hiç gelmedi.

990XA-UD3 anakartımın kuzey çipinin altında bağlı olduğu vida kırık ama temas problemi pek yok. Hallettim birazcık ama ondan da olabilir.

GTX560 Ekran kartım
AMD FX-8120 3.10Ghz

Öğrenmek istediğim diğer bir konuda 500 Watt PSU bu makinaya yeter mi? Makinayı alalı 2 ay oldu. Yük altına girip yukarıda da belirttiğim gibi 83 derecede PC kitleniyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamam da Gigabyte neden aldın ? Kuzey köprüleri çok ısınıyor. Beğenmiyorum ben. Ancak onun dışında sorun yaşamadıysan iyi.

Açıkçası ben PC toplamasından anlamıyorum. Bu konudaki cahilliğim yüzünden cezasını çekiyorum. ASUS'un bir modelini neden almadığımı sordular. Ben de nedenini açıkladım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamam önemli değil. ASRock alma da ne alırsan al :) Termal macununu yenile. Isı problemi düzelecektir.

- - - Güncellendi - - -

Ayrıca Türkçe kurallarına da biraz özen göster :) Önemli olan, bir hatayı iki kere yapmamaktır.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı