CPU kullanımı %100 Olmasının Zararı

Numbness

Kilopat
Arkadaşlar bilgisayarı açtığımda CPU kullanımı %10 civarında oluyor. GTA 5' e girdiğimde ise %80-90'lara çıkıyor. Bu bir sorun mudur ? CPU kullanımının %100 olması zarar verir mi ? Detaylı bir bilgi verirseniz sevinirim.

Ayrıca oyunlardaki kasmaları, dropları da etkiler mi ?

Ve de eklemek isterim Windows 10 işletim sisteminde işlemcinin sıcaklığını nereden öğrenebilirim ?

GTA 5'e girdiğinizde CPU kullanımının %90 olması çok normal güçlü bir oyun. CPU eğer iyi soğutuluyorsa CPU'ya zarar gelmeyecektir. CPU kullanımı %100 olması CPU'ya zarar vermez. Ekran kartı frekansını düşürmüyorsa droplar olmayacaktır. CPU kullanımı %100 olunca biz buna ekran kartına darboğaz diyoruz.
Sıcaklıkları ölçmek için Speecy programını kullanabilirsiniz:
Speccy - System Information - Free Download

GTA 5'e girdiğinizde CPU kullanımının %90 olması çok normal güçlü bir oyun. CPU eğer iyi soğutuluyorsa CPU'ya zarar gelmeyecektir. CPU kullanımı %100 olması CPU'ya zarar vermez. Ekran kartı frekansını düşürmüyorsa droplar olmayacaktır. CPU kullanımı %100 olunca biz buna ekran kartına darboğaz diyoruz.
Sıcaklıkları ölçmek için Speecy programını kullanabilirsiniz:
Speccy - System Information - Free Download
Benim sorunum büyük ihtimalle ram' de o zaman :) Sağolun ultra ayarlara 8GB ram yetmiyor sanırım.

İşlemcim i5 6500 ve yanında stok soğutucu var ? Isınması oluyor tabi GTA 5' te. Bununla ilgili bir sorun olur mu işlemciye fan taksam mı yoksa stok fan yeterli olur mu sizce ?

i5 6500 ile birlikte gelen fan gayet yeterli. Bende de hine o serinin i5 6500 arkasından gelen işlemcisi i5 6402p var. Gayet yeterli ve sessiz bir fana sahip. Oyun sırasındayken Speecy programındaki değerleri paylaş sorun var mı soğutmada anlarız.
Ultra ayarlarda 8gb yetmeyebilir. Bir tane 4GB ya da 8GB RAM almanız gerekebilir.

Stok fan o işlemci için gayet yeterli, Gta 5'te CPU kullanımının %100'lere ulaşması gayet normal. Bir sıkıntı çıkarır mı? Hayır. Ancak istisnai durumlar da fps drop ları yapabilir.

i5 6500 ile birlikte gelen fan gayet yeterli. Bende de hine o serinin i5 6500 arkasından gelen işlemcisi i5 6402p var. Gayet yeterli ve sessiz bir fana sahip. Oyun sırasındayken Speecy programındaki değerleri paylaş sorun var mı soğutmada anlarız.
Ultra ayarlarda 8gb yetmeyebilir. Bir tane 4GB ya da 8GB RAM almanız gerekebilir.
4GB alsam uyumluluk sorunu yaşar mı yani illa aynı ram' i mi almam lazım ? Sahip olduğum ram :Kingston HyperX 2133Mhz CL14 8GB.

4GB alsam uyumluluk sorunu yaşar mı yani illa aynı ram' i mi almam lazım ? Sahip olduğum ram :Kingston HyperX 2133Mhz CL14 8GB.
8gb ram yeterlidir ancak Gta 5 gibi oyunlar da ram kullanımı yer yer 6-7gb'lara çıkabiliyor. Buda cpu kullamını tetikliyor, sisteme yük bindiriyor. 16gb ram sisteminizi rahatlatır ancak dediğim gibi 8gb ram şuan için yeterlidir.

Bildiğim kadarıyla aynı modelin aynı hızlarda 4GB'lık modeli takılabiliyor. Araştırıp yazacağım. Biliyordum da unuttum :)
DDR3'de bu şekilde yapılabiliyor. Anakartının modelini verir misin?

ASUS B150M PRO GAMING.

Mesela arada bir GPU kullanımının %70-80' lere düştüğünü görüyorum. Bu olabilir mi ? Ultra ayarlarda :D Ayrıca bunun olması normal mi ? Arada kullanımın düşmesi. Değilse nasıl düzeltebilirim ?

Yeni konular

Geri
Yukarı