CPU otomatik hızlanma sorunu

Emirizmir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba ben denemek için BIOS ayarlarından çalışma modunu normalden Asus Optimale çektim.
Işlemcimin üzerinde stock soğutucu var ve Asus Optimale çektikten sonra otomatik olarak 3.8 GHz'ye yükseldi daha sonra stock soğutucunun soğutmasının yeterli olamayacağını düşündüm ve normale geri aldim ama CPU hızı hala 3.8 GHz. Bu bir sorun oluşturur mu ve stock soğutucu ile Asus optimal modda kullansam sorun olur mu? Yani bu Asus Optimal seçeneği çok ağır O.C yapıyor mu? Bu arada CPU voltaj değerleri 1.287. Bilgisi olan varsa cevap verirse çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba ben denemek için BIOS ayarlarından çalışma modunu normalden Asus Optimale çektim.
Işlemcimin üzerinde stock soğutucu var ve Asus Optimale çektikten sonra otomatik olarak 3.8 GHz'ye yükseldi daha sonra stock soğutucunun soğutmasının yeterli olamayacağını düşündüm ve normale geri aldim ama CPU hızı hala 3.8 GHz. Bu bir sorun oluşturur mu ve stock soğutucu ile Asus optimal modda kullansam sorun olur mu? Yani bu Asus Optimal seçeneği çok ağır O.C yapıyor mu? Bu arada CPU voltaj değerleri 1.287. Bilgisi olan varsa cevap verirse çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.
BIOS'u varsayılan ayarlarına döndürerek çözebilirsin belki bir dene istersen.

Tamam teşekkür ederim bios ayarlarını sıfırlayıpta tekrar yapamamaktan korkuyorum. peki ben böyle bıraksam ve yine asus optimale alsam stock soğutucuyla bir sıkıntı olurmu.

Tamam teşekkür ederim bios ayarlarını sıfırlayıpta tekrar yapamamaktan korkuyorum. peki ben böyle bıraksam ve yine asus optimale alsam stock soğutucuyla bir sıkıntı olurmu.
Stok soğutucu ile bir sorun olmaz gibi duruyor hocam, ama işlemci ömrü ve sistem kararlılığınız açısından BIOSu arkadaşların da dediği gibi varsayılanlara sıfırlayın.
Bir de hangi işlemciyi kullanıyorsunuz belirtmemişsiniz, ya da belirttiniz ben göremedim ☺️

Stok soğutucu ile bir sorun olmaz gibi duruyor hocam, ama işlemci ömrü ve sistem kararlılığınız açısından BIOSu arkadaşların da dediği gibi varsayılanlara sıfırlayın.
Bir de hangi işlemciyi kullanıyorsunuz belirtmemişsiniz, ya da belirttiniz ben göremedim ☺
Işlemci AMD Ryzen 5 2600x normalde hızı 3.6 ghz
Bu işlemcinin 3.8 ghz da stock fanla çalışması sıkıntı yaparmı.

Son düzenleme:
Işlemci AMD Ryzen 5 2600x normalde hızı 3.6 ghz
Bu işlemcinin 3.8 ghz da stock fanla çalışması sıkıntı yaparmı.
Hocam AMD stok fanlar full overclock modda işlemciyi soğutabilecek şekilde tasarlanmıştır, içiniz rahat olsun ısınma açısından bir problem olmaz, illa ısınır ama AMD stok soğutucu yetiyor ☺️ dilerseniz nette biraz araştırma yapabilirsiniz, bildiğim kadarıyla AMD stok fanları ayarlanabilir RPM özelliğine sahip fanlar bu sebeple sıcaklık arttıkça RPM de artıyor ve daha iyi bir soğutma sağlanıyor, en azından benim bilgim bu şekilde ☺️
Saygılarımla...

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı