Çözüldü "CPU Overheating Alert" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

skattanrules

Kilopat
Daha fazla  
Ekran kartı
MSI GTX 1080Ti
Anakart
MSI Z370 Gaming Pro AC
İşlemci
i7 8700k
Merhaba herkese, bugün wifi ve bluetooth problemi var diye bilgisayarın içindeki wifi yuvasını söküp tekrar taktım.
Sonra açma tuşuna bastım ve birkaç saniye sonra birden kapandı.
Bir deneme daha yaptım ve " CPU overheating alert please ensure the CPU cooler is firmly attached hatası " aldım. Başka hiçbir şeye dokunmadım. Bilgisayar 4 yıllık.
*Soğutucunun(Corsair H115i Pro) macununu yeniledim değişen bir şey olmadı. Yanlış bir kablo takımı yapmış olamam çünkü montajlı olarak gelmişti 4 yıl önce.
Yardımcı olabilecek bu konudan anlayan varsa cevap verirse sevinirim.

Dosya Ekleri

• 20221015_152821.jpg
    20221015_152821.jpg
    372,8 KB · Görüntüleme: 82
Çözüm
Evet normalde sorun çıkmaması gerekiyor ama sadece alakasız bir kart tak çıkarına bağlı overheat hatası almanız ilginç. Herhangi bir hata kodu veriyor mu acaba BIOS'unuz hexadecimal veya farklı bir formatta?

Tek aldığım hata aşağıdaki fotoğraftaki gibi, zaten açılışında direkt 77 dereceyi gördüm.

Eğer ki sıvı soğutucu bozulduysa yerine ne taktırmalıyım fiyatı çok artmış aynısını alamam ne yazık ki 😔

@jetboy_hrn1990 @alkinguler şu an çalışıyor bir yarım saat oyun oynadım iyice emin olmak için çözümümün mantıklı bir açıklaması yok. Buradaki @WGuney'in dediğini yaptım ters çevirdim. 30 dakikalık oyun süresinde 60-75 arsı gezindi. Boşta 40-50 arasında çalışıyor. Bu nasıl bir durum anlamadım. Ters çevirince radyatörü bir akışkan sesi geldi gibi, emin değilim ama. Umarım bir daha bozulmaz.

Link: Sıvı soğutucu çalışmıyor

Yeni anakartlar hata veriyor CPU takılı olmayınca. Zaten pompa fan yerine takılmaz.

Evet normalde sorun çıkmaması gerekiyor ama sadece alakasız bir kart tak çıkarına bağlı overheat hatası almanız ilginç. Herhangi bir hata kodu veriyor mu acaba BIOS'unuz hexadecimal veya farklı bir formatta?
öyle yaparsam cpu_fan da hiçbir şey takılı olmadığından hata almaz mıyım?
Ben yanlış algıladım sanırım. Kastettiğiniz şey diğer fanları cpu pinine bağlayıp pompayı pump pinine bağlamak mı? Eğer öyleyse doğru evet o şekilde yapacaksınız. Ben sanki bütün girişleri Pump headera bağlamak istiyorsunuz gibi algılamıştım.

3.7 Ghz lik işlemci 4.8 Ghz olmuş. Zaten ısınır bu şekilde. Sizin bilgisayarın bakıma ihtiyacı var. Macun Yenilemede boşluk veya vida sıkışması falan olmadı ya somun sıkarken.
Hayır hiçbir sorun olmadı, internetten kullanım kılavuzuna baktığımda
Pompa güç kablosunu mevcut bir SATA gücüne bağlayın
fiş (şekil 1).
• Pompa bağlantı kablosunu CPU_FAN başlığına bağlayın
ana kartınızda (şekil 1).
• Her bir fanı pompadaki örtülü 4 pinli konektörlere bağlayın. diyor. Aldığım yer kullanım kılavuzundaki gibi takmış.
Doğru yapmış gibi gözüküyorlar. Zaten 4 yıl hiçbir sorun çıkmadı bugün ben wifi kartını çıkarıp takana kadar.

Hayır hiçbir sorun olmadı, internetten kullanım kılavuzuna baktığımda
Pompa güç kablosunu mevcut bir SATA gücüne bağlayın
fiş (şekil 1).
• Pompa bağlantı kablosunu CPU_FAN başlığına bağlayın
ana kartınızda (şekil 1).
• Her bir fanı pompadaki örtülü 4 pinli konektörlere bağlayın. diyor. Aldığım yer kullanım kılavuzundaki gibi takmış.
Doğru yapmış gibi gözüküyorlar. Zaten 4 yıl hiçbir sorun çıkmadı bugün ben wifi kartını çıkarıp takana kadar.

Tek aldığım hata aşağıdaki fotoğraftaki gibi, zaten açılışında direkt 77 dereceyi gördüm.

Eğer ki sıvı soğutucu bozulduysa yerine ne taktırmalıyım fiyatı çok artmış aynısını alamam ne yazık ki 😔

@jetboy_hrn1990 @alkinguler şu an çalışıyor bir yarım saat oyun oynadım iyice emin olmak için çözümümün mantıklı bir açıklaması yok. Buradaki @WGuney'in dediğini yaptım ters çevirdim. 30 dakikalık oyun süresinde 60-75 arsı gezindi. Boşta 40-50 arasında çalışıyor. Bu nasıl bir durum anlamadım. Ters çevirince radyatörü bir akışkan sesi geldi gibi, emin değilim ama. Umarım bir daha bozulmaz.

Link: Sıvı soğutucu çalışmıyor

Yeni anakartlar hata veriyor CPU takılı olmayınca. Zaten pompa fan yerine takılmaz.

Dosya Ekleri

• 20221015_171000.jpg
    20221015_171000.jpg
    277,4 KB · Görüntüleme: 43
  • 3cfdf52f-2a37-4f92-bd20-1d98867e1c92.jpg
    3cfdf52f-2a37-4f92-bd20-1d98867e1c92.jpg
    170,2 KB · Görüntüleme: 51
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
En son 4,8 Ghz i düşürüp 3.7 Ghz yapmıştınız. Ondan dolayı olabilir.
Yok düzelince eski overclocklu save e döndü 4,8 Ghz şu an. Bu ters çevirmeden başka da bir şey yapmadım zaten trajikomik çözüm oldu. Eski fiyatına baktım 870 lira, şimdi 5.5k olmuş inanılmaz.

Dosya Ekleri

• cpu-z.jpg
    cpu-z.jpg
    76,4 KB · Görüntüleme: 41

Geri
Yukarı