CPU sıvı soğutma bloğu tasarımım

mimarrrbey

Femtopat
Merhabalar herkese öncelikle;
Maceram 3 ay önce sıvı soğutucumun bozulması ile başladı, sonrasın uzun bir araştırma ve çizim süresinden sonra prototip olarak bu ürünü yapabildim.
Şu anki haliyle eski soğutucum olan H80IV2'den daha iyi bir performans veriyor, bu yazıları yeni yaptığım blok takılı iken yazıyorum, bu hafta tekrar bir tasarım sürecine gireceğim, insan eksikliklerini görüyor çizdiği - modellediği bir şeyi eline alınca, çok fazla sözü uzatmakta istemiyorum, nacizane iyi kötü yorumlarınız-önerileriniz var ise duymak isterim.
Pompa olarak 240L/s su akışı olan küçük bir fırçasız pompa ve 120mm radyatör kullanıyorum, elinde farklı CPU bloklar olan bir arkadaş var ise sistemine takıp kıyaslama yapmasını çok isterim. Bir sonraki modelde Direct diye yöntemi ile CPU ihs olmadan çalışabilen ve bakır üzerindeki kanalları genişliği çok çok daha küçük (0.15mm) olan bir model düşünüyorum. Türkiye'de bir şeyler yapmaya çalışmak gerçekten çok zor, ben aslında mimarım ama çizim programlarına hakim olduğum için bu ve bunun gibi birçok şeyi çizebiliyorum ama önemli olan çizmek değil, dolandırılmadan ya da yüksek fiyatlar vermeden bir prototip üretmeye çalışmak. Konuyu çok fazla uzatmadan sözleri size bırakıyorum. Herkese şimdiden hayırlı günler.

01.jpg

01.jpg

02.JPG

03.JPG

04.JPG

05.JPG

06.JPG

07.JPG

08.JPG

09.JPG

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.jpg

19.jpg

Merhabalar herkese öncelikle;
Maceram 3 ay önce sıvı soğutucumun bozulması ile başladı, sonrasın uzun bir araştırma ve çizim süresinden sonra prototip olarak bu ürünü yapabildim.
Şu anki haliyle eski soğutucum olan H80IV2'den daha iyi bir performans veriyor, bu yazıları yeni yaptığım blok takılı iken yazıyorum, bu hafta tekrar bir tasarım sürecine gireceğim, insan eksikliklerini görüyor çizdiği - modellediği bir şeyi eline alınca, çok fazla sözü uzatmakta istemiyorum, nacizane iyi kötü yorumlarınız-önerileriniz var ise duymak isterim.
Pompa olarak 240L/s su akışı olan küçük bir fırçasız pompa ve 120mm radyatör kullanıyorum, elinde farklı CPU bloklar olan bir arkadaş var ise sistemine takıp kıyaslama yapmasını çok isterim. Bir sonraki modelde Direct diye yöntemi ile CPU ihs olmadan çalışabilen ve bakır üzerindeki kanalları genişliği çok çok daha küçük (0.15mm) olan bir model düşünüyorum. Türkiye'de bir şeyler yapmaya çalışmak gerçekten çok zor, ben aslında mimarım ama çizim programlarına hakim olduğum için bu ve bunun gibi birçok şeyi çizebiliyorum ama önemli olan çizmek değil, dolandırılmadan ya da yüksek fiyatlar vermeden bir prototip üretmeye çalışmak. Konuyu çok fazla uzatmadan sözleri size bırakıyorum. Herkese şimdiden hayırlı günler.

Eki Görüntüle 592549

Eki Görüntüle 592549

Eki Görüntüle 592550

Eki Görüntüle 592551

Eki Görüntüle 592554

Eki Görüntüle 592555

Eki Görüntüle 592556

Eki Görüntüle 592557

Eki Görüntüle 592558

Eki Görüntüle 592559

Eki Görüntüle 592560

Eki Görüntüle 592562

Eki Görüntüle 592563

Eki Görüntüle 592564

Eki Görüntüle 592565

Eki Görüntüle 592566

Eki Görüntüle 592567

Eki Görüntüle 592568

Eki Görüntüle 592569

Eki Görüntüle 592570

Sızdırmazlık durumu sıfır ise tebrik ederim, uğraşmışsın eline sağlık. İmkanlar doğrultusun da uğraşmak, emek edip, bir şeyler üretmek güzel. Evet inanıyorum ki üretecek ve ürettiğini geliştirecek insanlar var bu ülke de ama, imkansızlıklar da var. Bir malzemeyi bulana kadar çok zaman geçiyor.
Su devir mekanizmasını kasanın dışına taşıyıp mini kombi gibi bir sistem olsa ne soğutur be. Kombi derken suyu ısıtan değil de soğutan kombi varsayalım :D.

Peltier ile soğutmaya ne dersin. Mini soğutmanın kralı olur, PC için tabii. Kasan da güzel bir blok ve suyu soğutan 10 numara peltier, bence harika gider yapmasını bilmek gerek tabii.

Böyle projelerin çıkmasını çok seviyorum ve destekliyorum. Ek olarak proje ilk aşamalarında illaki sıkıntılar olabilir veya arızalanabilir vazgeçme. Takipteyim!

Merhabalar; yorumunuz için teşekkür ederim, süreç haricinde bir sıkıntı şu ana kadar yaşamadım :) neyse ki sabırlı biriyim, eğer ikinci versiyonunu üretmeyi başarabilirsem, performans olarak özel firmalar tarafından yapılan pahalı CPU bloklarını kimse satın almaya gerek duymayacak
Aga buna bir de akvaryum motoru ile pompa yapacaksın efsane olur benim kafamda var bu düşünce.
Eline sağlık güzel olmuş.
Mevcut hali şuan ki sizin tarif ettiğiniz gibi, ekstra biliyorsunuz ki fan ve radyatörde bu tür sistemlerin içinde, ama akvaryum motorları dc pompa olarak geçiyor, fırçalı ve fırçasız olmak üzere ikiye ayrılıyor, bu tür sistemlerde kullanılması gereken D5 diye tabir edilen içinden geçen sıvı ile soğuyan çok fazla ısınmayan ve uzun ömürlü pompalar
Su devir mekanizmasını kasanın dışına taşıyıp mini kombi gibi bir sistem olsa ne soğutur be. Kombi derken suyu ısıtan değil de soğutan kombi varsayalım :D

Yukarıda arkadaşa açıkladığım gibi, bu tasarlanan blok tek başına soğutma işlevini yerine getirmiyor tabii ki, pompa ve radyatör ile sistem bir bütün olarak çalışıyor, arabalardaki soğutma sıvısı mantığı, pompa suyu basıyor, radyatör soğutuyor böylece sirkülasyon devam ederek sistem döngüye giriyor :)
Bu finleri nerede yaptırdınız? Fiyatı ne oldu?
Merhabalar, finler genel olarak cnc freze olan her yerde özel 0.5mm karbür ile yapılabilir, bu yöntem biraz zahmetli şöyle ki ben 5 eksenli makina da sadece bakır kısımı takriben 5-6 saatlik bir sürede yaptırabildim, bir sonraki modelde 0.15mm fin kalınlığını başka bir yöntem ile yarım saatten daha kısa sürede yaptıracağım, benim nerede tam olarak yaptırdığımı soruyor iseniz firma bilgileri paylaşabilirim, eğer yasak değilse.
Sızdırmazlık durumu sıfır ise tebrik ederim, uğraşmışsın eline sağlık. İmkanlar doğrultusun da uğraşmak, emek edip, bir şeyler üretmek güzel. Evet inanıyorum ki üretecek ve ürettiğini geliştirecek insanlar var bu ülke de ama, imkansızlıklar da var. Bir malzemeyi bulana kadar çok zaman geçiyor.

Peltier ile soğutmaya ne dersin. Mini soğutmanın kralı olur, PC için tabii. Kasan da güzel bir blok ve suyu soğutan 10 numara peltier, bence harika gider yapmasını bilmek gerek tabii.
Merhabalar, gerçekten bu tür sistemlerde en önemli nokta performansın yanında güvenlik, onun bende tasarım sürecinde oring konumu ve ölçüsü için çok araştırma yaptım, 3D modelde fark ettiyseniz oring için bir kanal yaptım, hem takması diğer bloklara göre kolay, hem sızdırmazlığı 3 farklı çeperden sağlıyorum, şu ana kadar defalarca sökmeme takmama rağmen 1 damla bile sızıntı olmadı herhangi bir yerinden. Malzeme bulmak gerçekten çok kolay, önemli ve maliyetli olan kısım malzemeyi işletecek iyi bir firma bulmak, sürece ve maliyete etki eden önemli nokta burası.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı