CPU ve GPU sıcaklığı maksimum kaç olmalı?

APlusMath

Decapat
Ayrıca fanlar tıkır tıkır ses çıkarıyor. Sanki bir yere takılıyormuş gibi.
Daha demin Detroit: Become Human oynuyordum. MSI Afterburner açıktı.
2 saat içerisinde oyun ve Chrome'da karışık;
GPU sıcaklığı maksimum 75 dereceyi gördüm. Şimdi Chrome'da birkaç tane sekme ile 49 derece.
CPU sıcaklığı maksimum 80 dereceyi gördüm. Şimdi Chrome'da birkaç tane sekme ile 40-45 derece civarında.

GPU normal değeri sanırım ama CPU 80 derece fazla değil mi? 80 dereceyi gördüğümde oyunda değildim sanırım tam bilmiyorum. Darboğaz hiç olmuyor.

Şunu belirteyim. Kasadan ses geliyor. Fanın birisi tıkır tıkır durmadan ses çıkararak çalışıyor bazen. Bilgisayarım 7 aylık daha. AMD R5 2600-ASUS GTX1660 SUPER EVO-PRIME B450M-K-CRUCIAL 480GB SSD-8 GB RAM fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da +8 GB RAM ekletilmiş bu sistem.

İşlemci fanı gerekli mi? Gerekli ise sizce şu ürün nasıldır? COOLER MASTER Hyper 212 Spectrum Rainbow LED 120mm İşlemci Hava Soğutucu | ITOPYA
Gerekliyse tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soru tamamen soğutucuya bağlı hocam. Rahatsız etmiyorsa 80 derecede bir şey olmaz.
Tıkır tıkır yapan fan da bir yere sürtüyor olabilir bir bakın ona.

AMD Ryzen 5 2600 AMD'nin sitesinde Maksimum sıcaklığı 95°C gösteriyor yani bu değerde bir sorun yaşatmaz.

İnternetten işlemcinin oyun testlerine baktım stok soğutucusunla en fazla 66°C'leri görüyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Şu an kullandığın soğutucu düzgün takılı mı?

Öncelikle tıkır tıkır ses çıkaran fanı bulmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Elinizle fanları durdurarak hangisinden ses geldiğini anlayabilirsiniz.
PSU fanından ses gelmesi de muhtemel bunu el ile durdurmanız genellikle pek mümkün değildir ayrıca tavsiye de etmem. Diğer fanları sırasıyla durdurup hangi fandan ses geldiğini teşhis edemezseniz PSU fanından olma ihtimali çok yüksek.
Arızalı fanı bulduğunuzu varsayıyorum, satın almış olduğunuz yere bildirip onarım veya değişim talebinde bulunabilirsiniz.

Afterburner üzerinden işlemcinizin Max. ulaşmış olduğu sıcaklığı göremiyorsanız
HWMonitor programını indirip oyun oynarken arkada açık bırakarak işlemcinizin Max. sıcaklık değerini gözlemleyebilirsiniz.

Belirtmiş olduğunuz sıcaklık değerleri normal görünüyor.

AMD Ryzen 5 2600 AMD'nin sitesinde Maksimum sıcaklığı 95°C gösteriyor yani bu değerde bir sorun yaşatmaz.

İnternetten işlemcinin oyun testlerine baktım stok soğutucusunla en fazla 66°C'leri görüyor.

Şu an kullandığın soğutucu düzgün takılı mı?
Soğutucu kullanmıyorum hocam. Hazır sistemdi.
Öncelikle tıkır tıkır ses çıkaran fanı bulmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Elinizle fanları durdurarak hangisinden ses geldiğini anlayabilirsiniz.
PSU fanından ses gelmesi de muhtemel bunu el ile durdurmanız genellikle pek mümkün değildir ayrıca tavsiye de etmem. Diğer fanları sırasıyla durdurup hangi fandan ses geldiğini teşhis edemezseniz PSU fanından olma ihtimali çok yüksek.
Arızalı fanı bulduğunuzu varsayıyorum, satın almış olduğunuz yere bildirip onarım veya değişim talebinde bulunabilirsiniz.

Afterburner üzerinden işlemcinizin Max. Ulaşmış olduğu sıcaklığı göremiyorsanız
HWMonitor programını indirip oyun oynarken arkada açık bırakarak işlemcinizin Max. Sıcaklık değerini gözlemleyebilirsiniz.

Belirtmiş olduğunuz sıcaklık değerleri normal görünüyor.

Hocam ben ayarladıydım gözüküyor. O ana kadar ki maksimum sıcaklık diye. Teşekkür ederim bu arada şimdi bakacağım.
Soru tamamen soğutucuya bağlı hocam. Rahatsız etmiyorsa 80 derecede bir şey olmaz.
Tıkır tıkır yapan fan da bir yere sürtüyor olabilir bir bakın ona.

Şimdi bakacağım hocam, teşekkür ederim. Bu gösterdiğim ürün Ryzen 5 2600 ile uyumlu mudur?

Yeni konular

Geri
Yukarı