Yük altında ortalama CPU-GPU sıcaklığı kaç olmalı?

benimde işlemci 102 dereceleri görüyordu ben öyle 2-3 oyun oynamam altta hep 8-10 tane oyun açıktır o yüzden sanırım. Neyse sıvı soğutucu aldım 102 derece olan işlemci 55-60 a düştü yük altında çok rahatladı. Şunu söyleyebilrim özetle 85 i geçmiyorsa sıkıntı yok. 90 da tutar ama riskli 100 çok sıkıntı ama yine kullanılır ben öyle kullandım uzun bi süre hep 102 civarı.

Ekran kartı yüksek derecelerde seyreden arkadaşlar çözüm için MSI Afterburner uygulamasını indirmelisiniz. İndirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Uygulamayı yükledikten sonra:
Sağdaki yer ekran kartınızın derecesini gösterecektir.
Eğer bu boştayken 60 ise oyundayken kapanması veya ısınması yani 60tan yukarı çıkması muhtemeldir.

Eğer derece sorununu çözmek istiyorsanız:
Fan speed çubuğundaki Auto tuşuna basın,hızını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
Ayarladıktan sonra tike basmanız yeterlidir.

Muhtemel sorulacak bir soruyu cevaplayacağım:

Ekran kartının ömrünü azaltmaz mı?
Hayır azaltmaz ama eğer bunu fullerseniz bilgisayardan çok fazla ses gelecektir kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Ben şahsen 59da kullanmayı tercih ediyorum.

İşlemcinin derecesine bakmak isteyenler aşağıdaki grafiklerden yararlanabilirler bu da maksimum derece sınırını aşarsa (tahminimce 80 falandır) mutlaka macun sürmelisiniz. Macun sürmek hakkında önerdiğim videoya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz
Screenshot_1.png

Oyun oynarken Afterburner uygulamasını açıyorum. Bilmeyen varsa bilgisayarın değerlerini izleyebiliyorsunuz. Oyunda GPU sıcaklığı maksimum 47 derece oluyor normalde en az 25 derece oluyor. Arkadaşıma söylüyorum ama olamaz falan diyor ben yanlış mı bakıyorum?

Benim yük altında ekran kartı 68 derece işlemci ise ortalama 74-76 arasında gidiyor. Bazen 3-5 saniyeliğine 80-83 hatta 84 oluyor sonra geri 74-75'e falan iniyor bu normal midir?

Geri
Yukarı