CPU ve GPU'lar arasında AMD mi NVIDA mı daha güçlü?

Linux Kedi

Hectopat
Yer
Türkiye, İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamunaleyküm :)
Hocam benim için aslında markadan çok o işlemcinin ya da grafik kartının gücü önemli çünkü güçlü işler yapacağım o kasayla.
Yani sorum şu.
CPU'da:
5.000 TL'lik Intel Core mu,
5.000 TL'lik AMD Ryzen mi,
Kas gücü olarak daha güçlü?
GPU'da:
10.000 TL'lik NVIDIA GeForce mu,
10.000 TL'lik AMD Radeon mu,
Yardımcı olanlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Modelleri tahmin ediyoruz galiba.
Hocam adam bütçe belirtmiş o bütçeyle iki markadan da seçimi siz yapıp en idealini bulacaksınız. Sistem önerisi istiyor yani.

Selamunaleyküm :)
Hocam benim için aslında markadan çok o işlemcinin ya da grafik kartının gücü önemli çünkü güçlü işler yapacağım o kasayla.
Yani sorum şu.
CPU'da:
5.000 TL'lik Intel Core mu,
5.000 TL'lik AMD Ryzen mi,
GPU'da:
10.000 TL'lik NVIDIA GeForce mu,
10.000 TL'lik AMD Radeon mu,
Yardımcı olanlara şimdiden çok teşekkür ederim.
Şu anlık işlemcide intel, ekran kartında amd daha f/p diyebilirim.

Gpu: Sapphire PULSE AMD RX 6700 XT 11306-02-20G 192 Bit GDDR6 12 GB Ekran Kartı Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Cpu: Intel i5-12400F Altı Çekirdek 2.50 GHz İşlemci Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Bu ikili işinizi görür, artan bütçeyi gpu'ya da koyabilirsiniz ama daha anakart masrafı da var.

E ben bunu bilemem ki, model belirtmek zor bir şey değil.
Hocam size cpu ve gpu için toplam 10k bütçem var, en iyi f/p şeyi önerebilir misiniz dersem bana model mi soracaksınız ? Adam sistem önerisi istiyor, yardımcı olamayacaksanız ben bilemem diye yorum atmanız ne kadar mantıklı bilemedim. Her konuya mesaj atmak zorunda değiliz.

Güçlü işlerden kastınız nedir? Sadece CUDA kullanabilen bir iş için AMD ekran kartı almanızı önerirsek pek işinize yaramaz. Ya da AVX-512 kullanan bir kullanım alanınız varsa İntel 11. nesil'e yönelebilirsiniz.

@Quistin bilgisayarın ne amaçla kullanılacağını bilmeden direkt AMD önermişsin işte.
Saf kas gücü diye özellikle belirtmiş arkadaş, rasterization soruyor kardeşim. Adamın yazdığını okumuyor musunuz siz ?

Geri
Yukarı