AMD CPU ve GPU'lar Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

GPU konusunda NVIDIA'dan kopamıyorum ama CPU konusunda fiyat performansa bakarım. Şu anda AMD kullanıyorum. Gelecek işlemcimi de o günün şartlarına göre F/P belirleyecek.

AMD CPU da öne geçti AM5 ile de ezmeye devam edecek. Intel anladı şu anda boş yapıyor çoklu çekirdek çıkarıyor 14 çekirdekli i5 görüyorum gülüyorum sadece. Yok 7 performans çekirdeğiymişde 7 güç tasarruf bilmem nesi saçma sapan. Telefonlar yıllarca böyle çalışıyor zaten.
Eee sormazlar mı? Bu mobil işlemcimi diye:)
Bu arada çift çekirdek yeterli diyen Intel yıllarca çift çekirdek sattı:)
AMD o zamanlar kumda oynuyordu:)

Hayır şu an Intel de AMD de önde değil. 13600K ile 7600X 13900k ile 7950X neredeyse aynı performansı veriyor. Sadece AMD biraz daha soket ömrü vadediyor.

Hayır şu an Intel de AMD de önde değil. 13600K ile 7600X 13900k ile 7950X neredeyse aynı performansı veriyor. Sadece AMD biraz daha soket ömrü vadediyor.

Oyun konusunda haklısınız. Fakat render konusunda kağıt üzerinde Intel AMD başbaşa gidiyor gibi görünse de pratikte AMD önde götürüyor. CPU render Engine'lerin çoğunda AMD çok ciddi başarı yakaladı. Intel daha fazla çekirdek sunsa bile performans konusunda bekleneni vermekte zorlanıyor.

Ben o dönemde kötüydü şu anda durumun aynı oldugunu söylüyorum. Yine tercih sebebi fazla çekirdekler üç beş kuruş daha ucuz falan hep aynı politika ile ilerledi Ryzen işlemciler başarısız demiyorum 5 sene sonra i5 9400F ile R5-2600 farkını göreceğiz Ryzen ölü olacak.

Tam tersi oyunlar çoklu çekirdeye yönelmeye başlayınca dediğin işlemciler ölecek.

Son yıllarda AMD’nin CPU, NVIDIA’nın GPU konusundaki devrimsel yenilik ve geliştirmeleri azımsanmayacak noktada.

Genel olarak son yıllarda Intel CPU, AMD ise GPU konusunda “fiyat/performans” dengesini sağlamaya çalışarak bu açığı kapatmaya çalışıyor.

Rekabet her zaman son kullanıcıya fayda sağladığı için AMD öne geçtiği zaman “pahalı” Intel’de bariz bir şekilde bir fiyat kırılması yaşandı. AMD, NVIDIA’yı geçmeyi başarabilir ise de benzer bir kırılma yaşanacak.

Hiçbir firmayı körü körüne savunmaya gerek yok.

Son düzenleme:
Oyun konusunda haklısınız. Fakat render konusunda kağıt üzerinde Intel AMD başbaşa gidiyor gibi görünse de pratikte AMD önde götürüyor. CPU render Engine'lerin çoğunda AMD çok ciddi başarı yakaladı. Intel daha fazla çekirdek sunsa bile performans konusunda bekleneni vermekte zorlanıyor.

Hatır tam zıttı yeni nesilde çekirdek sayısı yüzünden 13600K 7600X %50 performansla geçiyor bu fark 13900k işe 7950X arasında çok daha az %10 falan.

Yeni konular

Geri
Yukarı