Crack Neden Tavsiye Edilmez?

• Konuyu başlatan Mehmet Unsal
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 91
  • Görüntüleme 10B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Müzik için Spotify var. Aylık 10 TL'ye tüm şarkıları kiralıyorsunuz. Çevrimdışı da dinlenebilir. Eğer satın almak isterim diyorsanız da iTunes'tan satın alabilirsiniz. Yine filmleri satın almak ve kiralamak için de iTunes'ı kullanabilirsiniz. Vallahi isteyene yol çok ama bizim paramız yok. :D

@er36po evet abi tamamı lisanslı müzikler. Bazı şarkıların lisansında sorun çıktığından silinmişti geçenlerde. Spotify ile korsan müzik epey azaldı ancak sanatçıların şarkı başına elde ettiği gelir de azaldı. Burada aracı daha çok kazanıyor.

Bende oyunları indirimde iken orijinal olarak almalı. Ara ara indirime giriyor, üzerinden yıllar geçince zaten ucuzluyor. Oyunları uygun fiyata aldıktan sonra neden orijinal olmasın ki. Crack ise sisteminize arka planda ne bırakıyor orası sıkıntılı bir durum.

Üzerinden yıllar geçmiş bir oyunu almak saçma olur yani. Öyle yapacağıma satın alan arkadaşlarımdan alır oynarım. BO2 Multiplayer'ı öyle oynamıştım. 5 GB indirip üç maç atıp Wolftü olduğu kanısına vardım ve girmedim bir daha.

Lisanslı oyunlar pahalı olduğundan tercih ediliyor. Tercih edilmemeli konusuna gelir isek emek hırsızlığına giriyor düşünsene sen güzel bir oyun yapıyorsun yada program emek harcıyorsun ve emeğinin karşılında para kazanmak istiyorsun ama insanlar senin emek harcadığın programa oyuna her ne ise bedava sahip oluyorlar. Bence adil değil.[/

Kardeş oyunlar pahalı geliyorsa oyun hesabı gibi sitelerden indir. O siteler devlet vergisi almıyor. Bu sebeple oyunların fiyatı neredeyse yarıya kadar iniyor. Muhtemelen vergi kaçakçılığına girmiyor çünkü vergiyi kullanıcı değil sitenin ödemesi gerekiyor. Ama o sitelere ne kadar güvenebilirsin bilemem hıyar da çıkabilir. :)

Üzerinden yıllar geçmiş bir oyunu almak saçma olur yani. Öyle yapacağıma satın alan arkadaşlarımdan alır oynarım. BO2 Multiplayer'ı öyle oynamıştım. 5 GB indirip üç maç atıp Wolftü olduğu kanısına vardım ve girmedim bir daha.

Bütün oyunları oynamaya vakit bulabiliyor isen o ayrı, zaten indirime giriyor yılbaşında o zaman alırsın veya takas edersin. Steam'da güvendiğin arkadaşlarınla aile paylaşımı yaparak da uygun fiyatlı kullanırsın. Üzerinden yıl geçince eskimiyor ki bir sürü hit olmuş oyun var şimdi bile tekrar oynanır, ben bekleyemem hemen oynamam lazım diyorsan o ayrı

@Neşeli Enginar bey, biliyorum, hırsızlık çok ağır bi itham ama öyle...:)
Bunları söylerken kendimi de katıyorum... Örneğin, müzik dinliyorum, film izliyorum ama satın almıyorum:redface: Aslında bir çok defa satın almak için müzik marketlerine gittim, adamlar bana hemen çektirmeye çalıştılar, orijinalini istedim yok dediler.
Sanal ortamda satın almak istedim, arama motorunun ilk sayfasında ''Bedava film izle, Müzik dinle'' sayfaları çıktı. Yani bir neticeye ulaşamadım.
Özellikle sizi kırdıysam af ola.:) Hani Sosyal'in en yaşlılarıyız ya, güya örnek olmaya çalışıyorum.:)

Hic olur mu @er36po bey :) Kiricilik göreceli bir kavramdir. Biz burada kendimize özelestiri yapiyoruz...
Netflix, Maxdome gibi sitelere aylik ücret ödeyip yasal film bakabilirsiniz...
Idefix gibi sitelerden orjinal DVD, CD satin alabilirsiniz...
Programlar, Oyunlar vs. zaten Steam üzerinde mevcut...

Yani yasa disi aktivitelerde bulunmak icin bir bahaneye gerek yok...
Ha kime göre yasa disi orasi tartisilir. Benim 3 adet film ve dizi izleme sitem var mesela...
Simdiye kadar onlarca yasadisi (kime göre, neye göre) site actim, kapattim...

Anlatmak istedigim hic bir oyun sahibi oyunlari yasadisi indirilip crack ile oynandigi icin zarar etmiyor inanin, ya da hic bir film yapimcisi filmleri internete düstügü icin iflas etmedi...
Bu sonucta bir furya... Bizler ise bu furyanin takipcileriyiz...

GTA V oyunu yapimcisi crackli oynayanlar yüzünden 1 milyon dolar zarar etti mesela, ama legal oyunlardan 50 milyon dolar kar etti... (Örnek veriyorum, kar & zarar yüzdesini bilmiyorum...)

Uzun lafin kisasi, Bahcelerde Maydanoz Gel bize bazi bazi... :)

Cracklı yazılımın zararı varmı bilmem ama crackli yazılım oyun kullanınca ve burada bir emek söz konusu olunca insanın içi acıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı