Neden crack oyuna bu kadar karşısınız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Açık konuşmak gerekirse evet bende bir zamanlar korsan oyuncusuydum. Fakat gerçekten ortaya konulan bir emek var. Şimdi ise FİFA serisini 16 da dahil olmak üzere hepsini orjinal aldım. Hatta sadece fifa ile kalmadım. Origin koleksiyonuma NFS PAYBACK ve HEAT oyunlarınıda ekledim. Hem orjinal oyunun en güzel yanı oyuna bir update geldiğinde hemen yapabiliyorsun. Bu gerçekten güzel bir şey. Öbür türlü korsan oyunda oyunun updatesini ara dur.

Bir oyun olmuş 500 TL.

Paran yoksa 500TL'lik oyunu oynamak zorunda değilsin. Git başka satın al hem onu oynamazsan öleceksin diye bir şey yok. Paran yoksa oynama, bir oyun oynayacağız diye neden kasıyorsunuz ki, oynama.

Son düzenleyen: Moderatör:
Paran yoksa oynamayacaksın bir oyun 500 oldu diye illa korsana yönelecek değilsiniz. Oyun programlamadan anlayan insanlar bir oyunun nasıl ortaya çıktığını çok daha iyi bilir. Zordur zahmetlidir günler sürer ve sonra birleri korsan indirir oynar. Üzücü..

Okudukça fark ettim ki siz oyunlar satıldıkça üreten kişi kazanıyor sanıryorsunuz, bağımsız geliştiriciler hariç öyle olmuyor. Adamlar maaşlı çalışan, istek üzerine üretiyor, maaşını alıp geçiniyor. Sandığınız gibi aldığımız her oyun adamlara gitmiyor. Ha belki milyonlar satarsa adamlar az bi'şey zam alıyor. Mesela Assasins Creed'i aldığımızda üreticiler maaşları dışında bir şey kazanmıyor, Ubisoft'un Ceo'ları yeni bir jet veya rezidans almaya biraz daha yaklaşıyor. Oyunu gerçekten yapanlar aylık 4000 dolar alıyorsa 4000 almaya devam ediyor. Bağımsız geliştiricilerin çoğu da oyunlarını ücretsiz yayınlıyor zaten...

Bir defasında 5 Euro'ya orijinal BF1 almıştım ertesi gün hesabımı banladılar hem de ortada hiç bir sebep yokken, sebebini sorduğumda da ödeme hatası falan dediler o zaman dedim paramı iade edin onu da yapmadılar, ant içtim tüm EA oyunlarını korsan oynayacağım.

Şimdi ilk olarak oyunu orjinal aldığınızda o paranın yalnızca çok ufak bir kısmı oyunu gerçekten "geliştiriciler"e gidiyor.(Bağımsız Geliştiriciler Hariç) Asıl para firmanın sahibine gidiyor. Adamlar hiçbirşey yapmadan oturduğu yerden para kazanıyor kısacası. İkinci olarak "Telefon çalsanız parasını sonra ödeseniz..." tarzı ahmakça şeyler söyleyenlere ise şunu söyliyim, O "Telefon" dediğiniz şey fiziksel olan bir şey ve gittikten sonra geri getirelemeyecek bir şey. Bu yüzden dijital olan bir şey ile "Telefon"u karşılaştırmak saçmalık ve konu ile alakası olmayan bir şey. He bu demek değil ki oyunları korsan almalıyız. Sonuçta ortada bir emek var ve biz bu oyunları yapmazsak adamlar da bize "ah size oyun" der ve oyun yapmayı bırakırlar. Kazandıkları para da zaten hak ettikleri bir para. Eğlence günümüz dünyasında bir lüks değil, kesinlikle bir ihtiyaçdır. Kalkıpta "Başka şeyden eğlensin o zaman kardeşim." de diyemezsin çünkü belki adamın bitek bundan zevk alma ihtimali olabilir ki zaten çoğu insan tek bir kategoriden zevk alır onlarca konudan ve kategoriden zevk almaz. Bu sebeple korsan oyun paranız yoksa özellikle Türkiye Cumhuriyetinde kullanılmasında kesinlikle bir sakınca yoktur etik açısından ancak paranız varsa kesinlikle orjinalini almalısınız. Ayrıca geçmişte oynadğınız korsan oyunların da parasını ileride vermelisiniz. Başımıza kalkıpta kimse "ahlakguard" kesilmesin.

Okudukça fark ettim ki siz oyunlar satıldıkça üreten kişi kazanıyor sanıryorsunuz, bağımsız geliştiriciler hariç öyle olmuyor. Adamlar maaşlı çalışan, istek üzerine üretiyor, maaşını alıp geçiniyor. Sandığınız gibi aldığımız her oyun adamlara gitmiyor. Ha belki milyonlar satarsa adamlar az bi'şey zam alıyor. Mesela Assasins Creed'i aldığımızda üreticiler maaşları dışında bir şey kazanmıyor, Ubisoft'un Ceo'ları yeni bir jet veya rezidans almaya biraz daha yaklaşıyor. Oyunu gerçekten yapanlar aylık 4000 dolar alıyorsa 4000 almaya devam ediyor. Bağımsız geliştiricilerin çoğu da oyunlarını ücretsiz yayınlıyor zaten...
Bu, korsan kullanmanın bahanesi olamaz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı