Creality Ender 3 V2 için tavsiyeler

Maalesef ürünü kullanıma hazır duruma getiremedim.
Tabla ile ilgili sorun yaşıyorum. Otomatik merkezlemeye basınca tabla arka tarafa giderken motor çok zorlandı garip sesler çıkardı ben de fişi çektim hemen. Tablanın altındaki 4 çakı da her şekilde denememe rağmen nozzle tablayı çizdi. Nozzle altına bir kağıt koyarak ayarlıyorum başka yere çekip dönüyorum yine çiziyor. 10 kere denemişimdir her noktada. Bayağı moralim bozuldu. Montaj rehberlerindekileri aynen uygulamama rağmen olmadı.
Bir yanlış yaptıysam da nerede yaptığımı bulamıyorum. Bu arada tabla altındaki 4 çarkın 3'ünde yay var ama 1 tanesinde yay yok. Sol arka çarkın üstünde yay göremedim. Bunun normali mi böyle bilmiyorum. Oraya hiç ellemedim de montaj sırasında. İnşallah bana bozuk ürün göndermemişlerdir.

🙂

Tablanın 2 tekerleğine ait ayar somunu eksantrik yani merkezi kaçık. Dönme alanının yarısında tekerleği profile yaklaştırır, diğer yarısında uzaklaştırır. Görseldekine benzer kısaca. Yani somunu sıktım derken tekerleğin profilden uzaklaştırıp gevşetiyor ya da tam tersini de yapabiliyor olabilirsin, dikkat et.

ex.JPG

Makineyi çalıştırmadan önce menüden stepper motorları kapatıp elle hareket serbestisini kontrol etmen gerek makineye zarar vermemek için. Ya da motor kabloları takılı olmasın.

Tekerlerin profil üzerinde rahatça akması gerek, çok sıkarsan motoru zorlarsın haliyle. Ayrıca tekerleri montaj öncesi kontrol et, bazı rulmanları benim yağlamam gerekmişti.

Tabla ve kayış montajını/gerginliğini de kontrol et.

Son düzenleme:
🙂

Tablanın 2 tekerleğine ait ayar somunu eksantrik yani merkezi kaçık. Dönme alanının yarısında tekerleği profile yaklaştırır, diğer yarısında uzaklaştırır. Görseldekine benzer kısaca. Yani somunu sıktım derken tekerleğin profilden uzaklaştırıp gevşetiyor ya da tam tersini de yapabiliyor olabilirsin, dikkat et.

Eki Görüntüle 1066353

Makineyi çalıştırmadan önce menüden stepper motorları kapatıp elle hareket serbestisini kontrol etmen gerek makineye zarar vermemek için.
Tekerlerin profil üzerinde rahatça akması gerek, çok sıkarsan motoru zorlarsın haliyle. Ayrıca tekerleri montaj öncesi de kontrol et, bazı rulmanları benim yağlamam gerekmişti.

Tabla ve kayış montajını/gerginliğini de kontrol et.
Hocam çarkların birinde yay yok. İnternette baktım hepsinde olması gerekiyormuş. Ben oraya hiç müdahale etmemiştim. Şimdi bunu düşünüyorum ne yapıcam diye.

İste göndersinler. O şekilde olmaz ama o durumda bile tablayı çizmemiş olman gerekirdi. Z switch montaj yeri belli, onu doğru monte ettiysen tablayı en aşağı çekince kafa durur o yükseklikte, çarkları tam sıkınca da tabla en aşağıda olur. Sonrasında ayar yapınca çiziyorsan o yapamadığın içindir.

Sol arka çark yatak kablosunun olduğu bölüm, plastik koruma görmeni engelliyor olabilir, tekrar bak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

4. yay varsa montajını tekrar gözden geçir.

Tabla ayarı moral bozmak için var zaten. 😁

Öğrendikten ve sert yay taktıktan sonra baş ağrıtmaz.

Son düzenleme:
Hocam resimlerde yanlış bir şey görüyor musun?

Dosya Ekleri

• IMG_20210613_080436.jpg
    IMG_20210613_080436.jpg
    70,4 KB · Görüntüleme: 108
  • IMG_20210613_080433.jpg
    IMG_20210613_080433.jpg
    74,8 KB · Görüntüleme: 106
  • IMG_20210613_080357.jpg
    IMG_20210613_080357.jpg
    68,7 KB · Görüntüleme: 96
  • IMG_20210613_080403.jpg
    IMG_20210613_080403.jpg
    65,4 KB · Görüntüleme: 93
  • IMG_20210613_080744.jpg
    IMG_20210613_080744.jpg
    75,2 KB · Görüntüleme: 96
  • IMG_20210613_080750.jpg
    IMG_20210613_080750.jpg
    65,7 KB · Görüntüleme: 87
  • IMG_20210613_080804.jpg
    IMG_20210613_080804.jpg
    85,1 KB · Görüntüleme: 97
2. görseldeki çarkı gevşet, plastik haznenin orada yay var mı diye kontrol et.

Makarayı gevşek bırakma, filament makara içinde birbiri üzerinde kayıp dolanma yapar. Z motoru zemine tam oturmamış gibi yanlış mı görüyorum.

Önceki mesajıma tekrar göz at, oraya ekleme yapmıştım. Tabla ayarını şu şekilde yap:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Canını da çok sıkma, montaj yorar biraz. İlk gün iade etmek bile aklımdan geçmişti.
Dün ondan seni uyarmıştım montaj konusunda. 😁

Son düzenleme:
Hocam dediğin gibi çarkı çok sıkmışım yay gizlenmiş. Gevşetince ortaya çıktı.

Motor altına kağıt girecek kadar boşluk var. Sorun çıkarmaz ise bir daha komple sökmekle uğraşmayayım.

Switch aktif olmadan önce nozzle tablaya değiyor. Buna çözüm olarak 2 fikrim var. Birincisi switch'i yükseltmek. İkincisi tablayı aşağıya doğru indirmek. Ama ikincisini nasıl yapıcam tam anlamadım. Kağıt ile kalibrasyon yaparken özellikle sol arka çarkı dibine kadar sıksam da kağıt yine takılıyor :)

Dosya Ekleri

• IMG_20210613_082258.jpg
    IMG_20210613_082258.jpg
    68,2 KB · Görüntüleme: 74
  • IMG_20210613_082247.jpg
    IMG_20210613_082247.jpg
    173,8 KB · Görüntüleme: 80
  • IMG_20210613_082124.jpg
    IMG_20210613_082124.jpg
    75,7 KB · Görüntüleme: 77
  • IMG_20210613_082117.jpg
    IMG_20210613_082117.jpg
    87,5 KB · Görüntüleme: 75
Sonsuz dişli üzerinde en üste kadar akıcı bir hareket varsa ellemeyebilirsin.

Switchi yukarı alma gerekliliği sert yaylarda oluyor sadece çünkü onlar sert olduğundan bunlar gibi çok sıkılamıyor. Bence sw'i yerinde bırak, ayara uğraşmaya devam et. Yok ben yukarı alacağım dersen de keyfin bilir ama her durumda iyi monte et, gevşeyip kayarsa durmaz, tablağı eğebilir ve/veya camı kırabilir.

2. görseldeki çarkı gevşet, plastik haznenin orada yay var mı diye kontrol et.

Makarayı gevşek bırakma, filament makara içinde birbiri üzerinde kayıp dolanma yapar. Z motoru zemine tam oturmamış gibi yanlış mı görüyorum.

Önceki mesajıma tekrar göz at, oraya ekleme yapmıştım. Tabla ayarını şu şekilde yap:

Canını da çok sıkma, montaj yorar biraz. İlk gün iade etmek bile aklımdan geçmişti.
Dün ondan seni uyarmıştım montaj konusunda. 😁
Valla haklısın benim de aklımdan geçmedi değil. Çok sinir bozucu bir durum. Normalde elimden gelir böyle işler ilk defa bu kadar başarısız oldum o yüzden baya modum düştü :)
Attığın videolara bakıyorum tekrar. İnşallah çözerim bunu da:)

Yeni konular

Geri
Yukarı