Creality Ender 3 V2 için tavsiyeler

Kuledeki her sıcaklık değeri için slicera belirtilen aralık için o değeri girmen gerekir. O tip bir ayar yaptın mı yoksa STL'yi olduğu gibi tek bir sıcaklıkta mı bastın ?
Ben öyle bir ayar olduğunu bilmiyordum. Videonun tamamını da izlememiştim vakit kısıtlıydı. Sonra eşek gibi her kat bitiğinde elle makineden sıcaklığı değiştirdim :)

Akşam eve gidince şu lanetli gemi baskısını tekrar denicem. Vallahi sinir krizi geçirticek bu makine bana :)

Yapmam gereken farklı test baskıları varsa onları da yapayım :)

Yaptıklarını bile aslında yapman gerekmiyordu. 🙃

Normal baskılarda da sorunları yakalayabilirsin. Ben 2. gemiyi bastığımı hatırlamıyorum, 4 küp var sadece. Öte yandan 3dbenchy gibi baskıların hatalarına dair bilgilere nette ulaşabilirsin.

Son düzenleme:
Yaptıklarını bile aslında yapman gerekmiyordu. 🙃

Normal baskılarda da sorunları yakalayabilirsin. Ben 2. gemiyi bastığımı hatırlamıyorum, 4 küp var sadece. Öte yandan 3dbenchy gibi baskıların hatalarına dair bilgilere nette ulaşabilirsin.
Bakalım bu akşam nasıl bir sürpriz ile karşılaşıcam :) Sonuçları tekrar burada palaşıcam hocam. İnşallah sıkıntı çıkmaz artık :)

Bir ayarı tutturursan olur sonrası.

Eklediğin ısı kulesi hakkında bir şey diyemiyorum, fotoğraf kalitesi düşük olduğundan detay seçilmiyor. En iyi kalite hangi sıcaklıkta ise o sıcaklıkla bas. O değer dünküne yakın ise ilk katman ya da katmanlardaki sıcaklığı daha yüksek tutabilirsin ve/veya ilk katmanda soğutucu fanı kapatabilirsin slicerdan, tutunma sorunu varsa tabii.

Son düzenleme:
Baskı ayarı olarak önceden ayarlanmış hazır ayarlardan standart kaliteyi seçtikten sonra şu düzeltmeleri yaptım;
Baskı sıcaklığı 210
İlk katman sıcaklığı 225
Tabla sıcaklığı ise 60 derece olarak ayarladım.
Raft kullandım.

Bu ayarlamalar ile gemi baskısını neredeyse kusursuz aldım. Yani bence öyle :)
Sonrasında aynı ayarları kullanarak kendi çizdiğim bir kutu basmaya çalıştım.
Ölçüleri: Uzunluk: 114mm , Genişlik: 184mm, Derinlik: 97mm, Duvar kalınlığı: 3mm, Köşelerdeki çıtaların kalınlığı: 5mm

Bu baskı tamamiyle başarısız oldu. Bunun da görsellerini ekledim.

3DBenchy isimli gemi baskısını bu kadar iyi bastıktan sonra kutuda böyle olmasını anlamadım.

Baskı başarısız olunca İlk katman sıcaklığını 220 dereceye düşürüp tabla sıcaklığını da 65 dereceye yükselterek denedim ama bu sefer daha erken tabladan ayrıldı.

Tam ayarları tutturdum diyorum yine sapıtıyor.

Telefon ile fotoğraf çektiğim için kalitesiz oluyorlar. Yeterli ışık kaynağı bulamıyorum.
@Siyah Martı
IMG_20210619_114423.jpg
IMG_20210619_114452.jpg
IMG_20210619_114505.jpg
IMG_20210619_114517.jpg
IMG_20210619_114528.jpg
IMG_20210619_114550.jpg
IMG_20210619_114629.jpg
IMG_20210619_090844.jpg
IMG_20210619_090907.jpg
IMG-20210619-WA0000.jpg
IMG-20210619-WA0001.jpg
IMG-20210619-WA0002.jpg
IMG-20210619-WA0018.jpg
IMG-20210619-WA0019.jpg
IMG-20210619-WA0021.jpg

Kutunun çizim görseli;
1.PNG
2.PNG
3.PNG

Benim eklediğim görseller de aynı telefon ile. Sendekileri nasıl ekliyorsun bilmiyorum ama tıklayınca büyümüyor. PC'den sürükleyip yazı kutusuna bırakıp dene eğer farklı şekilde yapıyorsan.

Gemiyi oldukça toparlamışsın, bravo.

Kutuda daha geniş bir alanı kullandığın için gemiyi bastığın bölgenin dışına çıkıyorsun, hatalar olabilir, daha ince kalibrasyonla düzelir.

Ama oraya gelmeden basit çözüm olarak, ilk bir ya da birkaç katman için plastik soğutan fanı kapat. Ayrıca brim/skirt/raft gerekmez o parça için.

Fan kapalıyken bazı yerlerde bombe yaparsa elle bastırıp yapıştır, fan açıkken olduğu gibi başta hoş gözükmez ama üzerine gelen katmanlarla toparlar.

Kutu üretimi için pahalı bir yöntem. Kutuyu 0.28'de basabilirsin. Basım öncesi tablayı bir silmen iyi olabilir.

Benim eklediğim görseller de aynı telefon ile. Sendekileri nasıl ekliyorsun bilmiyorum ama tıklayınca büyümüyor. PC'den sürükleyip yazı kutusuna bırakıp dene eğer farklı şekilde yapıyorsan.

Gemiyi oldukça toparlamışsın, bravo.

Kutuda daha geniş bir alanı kullandığın için gemiyi bastığın bölgenin dışına çıkıyorsun, hatalar olabilir, daha ince kalibrasyonla düzelir.

Ama oraya gelmeden basit çözüm olarak, ilk bir ya da birkaç katman için plastik soğutan fanı kapat. Ayrıca brim/skirt/raft gerekmez o parça için.

Fan kapalıyken bazı yerlerde bombe yaparsa elle bastırıp yapıştır, fan açıkken olduğu gibi başta hoş gözükmez ama üzerine gelen katmanlarla toparlar.

Kutu üretimi için pahalı bir yöntem. Kutuyu 0.28'de basabilirsin. Basım öncesi tablayı bir silmen iyi olabilir.
Tablayı temizliyorum her baskıdan sonra. Sabunla güzelce yıkayıp duruluyorum ve kuruladıktan sonra kullanıyorum.

Fan kapatma ayarını bulamamıştım sabah. Evden çıkmadan önce baskıyı başlatmıştım. Vakitsizlikten programları öğrenemiyorum.

Çevremde mobilyacı tarzı bir yer olmadığı için ahşap malzemeden yapamadım. Direksiyon setim için buton box yapıyorum aslında. Daha önce 18mm'lik mdf kullanarak yapmıştım ama evdeki aletler ile yamuk ve çok kaba olmuştu.

Filament kötü mü acaba diye de düşünmeye başlamadım değil. Şu markanın filamenti beni hiç üzmedi diyebileceğiniz bir ürün var mı?

Bütçe dahilindekilerde ufak tefek mutsuzluklar oluyor ama sendeki filament kaynaklı değil.

Açıkçası hobi amaçlı kullanımda ki benimki öyle, 2000lik printera olabildiğince ucuz makara takmak isterim.

Şu an Microzey kullanıyorum, Robobloq'un kendi adıyla sattığı da Microzey. Kampanyada 100 TL altına 4-5 makara aldım. Bir renk makara sorunlu idi, iade vs. sorun çözüldü. Turuncu ve kırmızısı renk açısından vasat.

CCtree grisi senin istediğin gibiydi ama siyahı makarada kırılıyordu ve sargısı berbattı. O kadar kötü bir sargıydı ki makara tutucuyu kıracaktı, yani printerı açık bırakıp gidiyorsan belli riskleri var. Benim tablayı yere atan baskım bile oldu, kırılmadı ilginçtir.

Sunlu, yapışmama sorununu ilk katmanda 240 derecede basarak aştıktan sonra sorunsuzdu, beklediğim bir renk var, o gelirse ancak.

Elas3d, kampanyada 100'e almıştım, evde açılmayan bir o makara var.

Porima, sitesinden sipariş geçip aldım, sırf kırmızı rengi için aldım, süper. Microzey ten rengi de süperdir.

Creality ABS, gayet güzel, tek makaralık sorunsuz kullanım. Sendeki renk ile neredeyse birebir aynı.

Bunların içinde bir daha asla diyeceğim CCtree'dir.

Diğer markaları denemedim. FK ve Uzaras'ı denemek için bile almam.

Bir sonrakine Porima deneyebilirsin, ben aldığımda kendi sitesinde 125TL idi.

Tablayı yıkamak için sökerken bir miktar ayarı kaçabilir, tablayı peçete vb. ile silmek daha iyi olabilir.

Son düzenleme:
Hocam 1 haftadır bana vakit ayırdın. Her mesajıma cevap verdin. Çok teşekkür ederim. Bundan sonrası benim elimin ayarına ve bakı ayarlarını deneyerek bulmaya kaldı sanırım. Tekrardan çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı