Creality3D / ender-3 V2 vs ender-3 Pro başlangıç için hangisi alınmalı?

331494

Hectopat
Bilgisayar için fan kapakları, SSD-HDD braketleri, kasalara mesh paneller vb. gibi parçalar basmak için 3D printer satın almak istiyorum. İlk defa kullanacağım. Araştırmalarım yönünde hem kullanımları konusunda birçok kaynak olması hem de fiyat/performans oranları üzerinden ender-3 V2 vs ender-3 Pro ürünlerini gördüm.

V2 olan ürünün ses ve kullanım konusunda (baskı kalitelerinin hemen hemen aynı olduğunu öğrendim) daha pratik olması sebebiyle ender-3 V2 olanı öneriyorlar. İleride ticari olarak baskı yapmak istiyorum hem ilerisi için hem de şimdi giriş tarafında öğrenim için kullanmak istiyorum. Sizce hangisini almalıyım?

Bir de flement olarak hangi flementi kullanmamda yarar var (kalite için) ayrıca renk baskı kalitesini etkiliyor mu? Ayrıca bu baskıları boyama şansım oluyor mu boyamak istersem hangi tür boya kullanmam gerekir. Ürünlerdeki çapaklanmalar için zımpara kullanabiliyor muyum? Kullanabiliyorsam hangi tür bir zımpara kullanabilirim.

İlk defa başlayacağım, konuyla alakalı çok fazla bilgim yok ama yapmak istiyorum. Konuyla alakalı bilirkişilerden yardım bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ender3 V2 başlangıç için idealdir.
Filament konusunda başlangıç da PLA kullan renk baskı kalitesine pek etki etmez.
Baskı kalitesine etkileyen unsurlar şunlardır; sıcaklık, yazıcının hızı, katman kalınlığı, filament, Nozzle'dır.
Daha fazla bilgi için aşağıdaki YouTube kanalına bakabilirsin.
https://www.youtube.com/c/BişeylerYapalım

Ender3 V2 başlangıç için idealdir.
Filament konusunda başlangıç da PLA kullan renk baskı kalitesine pek etki etmez.
Baskı kalitesine etkileyen unsurlar şunlardır; sıcaklık, yazıcının hızı, katman kalınlığı, filament, Nozzle'dır.
Daha fazla bilgi için aşağıdaki YouTube kanalına bakabilirsin.
https://www.youtube.com/c/BişeylerYapalım
Sanırım PLA malzemeler ısıya dayanıksızmış, pc ürünlerinde ısıya dayanıklılık önemli. Isıya dayanıklı olarak hangi flement alınmalı. Ayrıca kaç mm alacağımı nereye göre anlayacağım? Zira internette araştırdığımda onlarca çeşit ve boyut var.

Sanırım pla malzemeler ısıya dayanıksızmış, PC ürünlerinde ısıya dayanıklılık önemli. Isıya dayanıklı olarak hangi flement alınmalı. Ayrıca kaç mm alacağımı nereye göre anlayacağım? Zira internette araştırdığımda onlarca çeşit ve boyut var.

Doğrudur ısıya dayanıklı olan filament ABS'dir ama ABS'yi basmak ender3 V2 ile biraz zor olacaktır nedeni ise ısıdır ABS daha yüksek sıcaklıklarda erir ve baskıyı yaparken yavaş yavaş soğuması gerekir yok baskı da hatalar oluşur. Kalınlığı yazıcıya göre değişir standart olarak 1.75mm alabilirsin.
Ender3 V2 ile genelde PLA baskı yapılması önerilir ama diğer filamentleri de baskı alabilirsiniz.

Doğrudur ısıya dayanıklı olan filament ABS'dir ama ABS'yi basmak ender3 V2 ile biraz zor olacaktır nedeni ise ısıdır ABS daha yüksek sıcaklıklarda erir ve baskıyı yaparken yavaş yavaş soğuması gerekir yok baskı da hatalar oluşur. Kalınlığı yazıcıya göre değişir standart olarak 1.75mm alabilirsin.
Ender3 V2 ile genelde PLA baskı yapılması önerilir ama diğer filamentleri de baskı alabilirsiniz.
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Creality 3d ender-3 v2 model ürünü satın aldım ve yine aynı markanın Creality3D PLA 1.75mm Siyah 1kg Filementini satın aldım. Filement için marka önerebilir misin?

Güle güle kullan.
Aldığım Porimalar beni hiç üzmedi.
Teşekkür ederim. Aldığım çıktıları prüzsüzleştirmek için zımparalamak istiyorum. Hangi zımparaları kullanmalıyım. İnternette bir çok video var ama hemen hemen hiçkimse zımparalar hakkında bilgi vermemiş ya da ben bulamadım, acaba bilginiz var mı?

Ben PLA için eğe, sıcak metal ve evdeki zımpara kağıdının aşınmış kısmını kullandım, boyamadığım için pek yapmadım. Baskı kalitesini arttırınca pek gerek kalmıyor.

320 kum zımpara kaba iş için kullanılabilir, daha ince iş için 400-600 kullandım diyenler de olmuştu, ben tecrübe etmedim.

ABS için aseton buharı yapılabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı