Elektronik Creative Sound BlasterX G6 2400TL

4.500 lira bu ses kartı için fazla kaçıyor. Yine 4.500 liraya göre nispeten güçlü ve yüksek netliğe sahip bir ses kartı ancak eski bir ses kartı diyebiliriz. 4.500 lira yerine olması gereken fiyatının Türkiye pazarında 3.000 lira civarında olması gerektiğini düşünüyorum. Fakat 2.400 lira da bu ses kartı için indirim denebilir. Olması gereken fiyatı budur diyemem çünkü performansı cidden iyi bir ses kartı.
Zaten 4500 liraya iyi demedim ki Türkiye'de stoğu kalmadığı için 4500 lira gibi fiyatlarda dolanıyor talep/arz dengesi olayı var. Çok iyi fiyat dediğim 2400 TL. Zaten dediğim gibi yurtdışında kendi bütçesinin en iyi DAC'larından.

Ses kartı için bu paraları verdikten sonra, stüdyo ses kartı yerine bunu tercih etmek veya anakartı daha iyi ses kartıyla almamak abes kaçıyor.
Şu an anakartlardaki en gelişmiş ses yongası DAC bulunan ALC4080. O da bazı kişilerde problem yaratıyor. Bu iş anakart ile olmaz anlayacağınız.

Önerdiğin ürünün kartına, kondansatorleri, chiplerine ne kadar hakimsin?
Kaynak paylaşır mısın lütfen? Özellikle amp, ad, da yazarsan memnun olurum. Kıyaslama yapalım.
Eki Görüntüle 1623497

Bu arada 19 kasımda siparişi.
Attığınız ses kartı loopback için kullanılan bir ses kartı. Mikrofon girişi iyi fakat düz kulaklık çıkışında ne kadar güçlü olur belli değil. G6'nın testini yapan bir link atmıştım konuyu açarken oraya bakmanız yeterli zaten içerisindeki parçaların data sheetlerine baksak ölçümlerin çok ötesinde iyi gösterecektir onlar zaten teorik değerler oluyor. Ne kadar hakimim, donanım tarafına pek bakmıyorum zira amfinin kod ismini aratıp bulduğunda firma bunu allayıp pullayıp çok yüksek değerler yazar fakat iş pratiğe gelince fason bir şey de çıkabilir. Yani güç katını öyle PCB'ye baktım diyerek çözmek kolay değil. İlla merak ediyorum diyorsanız buyurun buradan PCB'ye yakından bakabilirsiniz. Emin olun pek bir şey ifade etmeyecek bu kaynak. Konudaki attığım teste baksaydınız daha çok fikir sahibi olabilirdiniz.

Dediğim gibi ben zaten bu kartın testini atmıştım siz de isterseniz testini atabilirsiniz. Ben baktığımda pek doğru bir kaynak bulamadım nispeten yeni olduğu için. MK II için RMAA ölçümü yapılmış ki bu ölçümü ben pek doğru bulmuyorum çünkü çöp kartları güzel, güzel kartları çöp göstermeye çok müsait bir test yöntemi. Bunun bir önceki düz ID4'e baktığımda ise G6 kadar iyi bir konumda değil güncel halinde de aman aman artış göstereceğini sanmıyorum. Netlik olarak G6'dan biraz daha iyidir çünkü G6'ya göre yeni bir ses kartı fakat güç konusunda bir ölçüm bulamadım ne RAA bu kartın testini yapmış ne de ASR.

Zaten aldığınız bu ses kartının amacı farklı. Dinleyici değil üreticinin kullanacağı bir ses kartı. Odyofil birisinin bununla randıman alacağını zannetmiyorum. Şaşırtıcı derecede güç katı başarılıysa düşünmeden MK II alınsın fakat bu kadar çıkış varken bu bütçedeki bir kartın HP out gücünün iyi olacağını zannetmiyorum.

Dipnot; ihtiyacı olabilecekler için paylaştığım f/p 250tl bir ürünü, indirimde 2400tl'ye başka bir ses kartıyla kıyasladığımı düşünmeniz saçma. Dikkatli okuyun. Marka temsilcisi olmayın.
Genel olarak işin DAC çipinde bitmediğini söyledim. Kulak içi kulaklık kullansaydım Dongle DAC'lar ilgimi çekerdi. Fakat bu konunun altında attığınız her ürünü kıyaslamam gerek aralarında ne fark var diye kaldı ki yorumu okursanız sadece Dongle DAC'ları değil AE'den alınabilir dediğiniz Zen DAC ile de kıyasladım. Çünkü neden buna 2400 lira veriyoruz diye soru işareti oluşabilir aradaki farkı bu bundan iyidir diye değil aralarındaki genel farklılıklarıyla anlattım gerek attığınız Dongle DAC ile gerek alakasız olmasına rağmen Fiio K5 Pro örnekleriyle.

Attığınız ses kartı loopback için kullanılan bir ses kartı. Mikrofon girişi iyi fakat düz kulaklık çıkışında ne kadar güçlü olur belli değil. G6'nın testini yapan bir link atmıştım konuyu açarken oraya bakmanız yeterli zaten içerisindeki parçaların data sheetlerine baksak ölçümlerin çok ötesinde iyi gösterecektir onlar zaten teorik değerler oluyor. Ne kadar hakimim, donanım tarafına pek bakmıyorum zira amfinin kod ismini aratıp bulduğunda firma bunu allayıp pullayıp çok yüksek değerler yazar fakat iş pratiğe gelince fason bir şey de çıkabilir. Yani güç katını öyle PCB'ye baktım diyerek çözmek kolay değil. İlla merak ediyorum diyorsanız buyurun buradan PCB'ye yakından bakabilirsiniz. Emin olun pek bir şey ifade etmeyecek bu kaynak. Konudaki attığım teste baksaydınız daha çok fikir sahibi olabilirdiniz.

Dediğim gibi ben zaten bu kartın testini atmıştım siz de isterseniz testini atabilirsiniz. Ben baktığımda pek doğru bir kaynak bulamadım nispeten yeni olduğu için. MK II için RMAA ölçümü yapılmış ki bu ölçümü ben pek doğru bulmuyorum çünkü çöp kartları güzel, güzel kartları çöp göstermeye çok müsait bir test yöntemi. Bunun bir önceki düz ID4'e baktığımda ise G6 kadar iyi bir konumda değil güncel halinde de aman aman artış göstereceğini sanmıyorum. Netlik olarak G6'dan biraz daha iyidir çünkü G6'ya göre yeni bir ses kartı fakat güç konusunda bir ölçüm bulamadım ne RAA bu kartın testini yapmış ne de ASR.

Zaten aldığınız bu ses kartının amacı farklı. Dinleyici değil üreticinin kullanacağı bir ses kartı. Odyofil birisinin bununla randıman alacağını zannetmiyorum. Şaşırtıcı derecede güç katı başarılıysa düşünmeden MK II alınsın fakat bu kadar çıkış varken bu bütçedeki bir kartın HP out gücünün iyi olacağını zannetmiyorum.

Genel olarak işin DAC çipinde bitmediğini söyledim. Kulak içi kulaklık kullansaydım Dongle DAC'lar ilgimi çekerdi. Fakat bu konunun altında attığınız her ürünü kıyaslamam gerek aralarında ne fark var diye kaldı ki yorumu okursanız sadece Dongle DAC'ları değil AE'den alınabilir dediğiniz Zen DAC ile de kıyasladım. Çünkü neden buna 2400 lira veriyoruz diye soru işareti oluşabilir aradaki farkı bu bundan iyidir diye değil aralarındaki genel farklılıklarıyla anlattım gerek attığınız Dongle DAC ile gerek alakasız olmasına rağmen Fiio K5 Pro örnekleriyle.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çıkışı belli değil dediğiniz ses kartı. Umarım bu fiyatlarda balanslı çıkışların beklenmesi standart olur, gereksiz muhabbetler de fazla uzamaz.

Cirrus logic dac chipiniz dongle larda gayet budget kategoride bulunabilen biri bilginiz olsun. Diğeri burr brown.

Ucuz dongleların dsd desteğide var sizinkinin aksine.

Önceki mesajlarınızda belirttiğiniz apple'dan daha iyisini de paylaşayım.

Pro modelinin üzerinde, Cirrus Logic 46L41 + CS43131

Son sözüm, 4-5 sene önce bu ürünü güzelleseydiniz, beraber yapardık ama malesef 2022-2023 itibariyle oralardan çok sular aktı. v2'sinin bu fiyatlarda olması durumunda güzel diyebileceğimden eminim. Marka güvenilir.

Son düzenleme:
FiiO E10K ile HD660s kullanıyorum. Türkiye'den Schiit gibi markaların amp/dac'ını almak problemli sanırım, bu yüzden ileride de kulaklık değişme ihtimalime karşın ve 660s'i EQ ile kullandığımdan sesini biraz daha arttırmak istediğimden G6 ilginç geldi.

Sizce E10K'dan G6'ya geçmeye değer midir? Surround modu falan da işime yarayabilir oyun oynarken veya film izlerken diye düşündüm.

SBX'in Surround'u fena değil beğendim açıkçası. Programı kullanışlı ama ince ayar yapınca daha bir tatlı oluyor. G6 ile K5 Pro kullananlar hemen hemen aynı olduklarını belirtmiş, ses temizliği netliği, kalitesi birbirine çok yakın denilmiş. Bana kalırsa bu fiyata kesinlikle tercih edilir.

sennheiser hd560s kullancısıyım elimde hiç ses kartım yok anakartimda S1220A destegi var buna zahmet almaya değermi onu merak ediyorum :)

Cirrus logic dac chipiniz dongle larda gayet budget kategoride bulunabilen biri bilginiz olsun. Diğeri burr brown.
Eski bir kart olması sebebiyle bu DAC'ın artık piyasada her türlü varyantını görmek muhtemel fakat DAC bir yere kadar önem arz ediyor çünkü düz Meizuda da dediğiniz gibi bu DAC kullanılmış fakat performansı yerlerde. Pro'da yine iyi fakat bu DAC'ın performansından çok uzak diyebilirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çıkışı belli değil dediğiniz ses kartı. Umarım bu fiyatlarda balanslı çıkışların beklenmesi standart olur, gereksiz muhabbetler de fazla uzamaz.
Çıkışı belirli kaynaklarda bulamadım ve düz modeline kıyasla pek bir fark olacağını düşünmedim fakat ciddi fark varmış. Ses performansı G6 ile aynı denilebilir ID4 MK II'nin mikrofon girişinin çok daha iyi olması sebebiyle tercih edilir tabi aralarında fiyat farkı söz konusu Kasımda bile alsanız maalesef fiyatlar bir anda değişiyor şu anda 3.100 lira. Aradaki farka değer mi, güzel bir mikrofon varsa tabii ki değer. Tabi şunu da belirtmek lazım Type-A'ya bağlandığında güçler beklenmedik bir şekilde düşüyor. Alınacaksa Type-C çıkışı şart veya 3.0 istiyor olabilir bu duruma dikkat etmek gerek.
Son sözüm, 4-5 sene önce bu ürünü güzelleseydiniz, beraber yapardık ama maalesef 2022-2023 itibariyle oralardan çok sular aktı. v2'sinin bu fiyatlarda olması durumunda güzel diyebileceğimden eminim. Marka güvenilir.
Type-B girişe sahip olmasına rağmen verdiği performans anlamsızca iyi cihazı güzel yapan da bu zaten. Type B kullanan başka bir cihazda bu performansı göremedim.

Ayrıca hala alınabilir bir kart. Önerdiğiniz iFi Zen DAC'tan iyi. Güç olarak bu fiyat skalasında kolay kolay bu güçlere ulaşan yok. Çıkış direnci 2 ohm bu da kulak içi kulaklık kullanmayı elverişli kılıyor. Şart değil tabii ki fakat genel kullanıma elverişli olması bir avantajdır.
Önceki mesajlarınızda belirttiğiniz apple'dan daha iyisini de paylaşayım.
Apple Dongle DAC'ı örnek olarak söyledim gerçi DNR'da Apple ciddi fark atıyor. Kulak içi kulaklık için de yeterli gücü var. Meizu'nun düz hali hiçbir ürünle kıyaslanmadan alınmayacak bir DAC.
Ucuz dongleların dsd desteğide var sizinkinin aksine.
DSD ne kadar şartsa 32/384 çözmesi de o kadar şart. İkisi de pek bir önem arz etmiyor. Bunları önemseyen Topping Nx4 DSD var ona bakılabilir.

Bu fiyata alabileceğiniz en iyi DAC.

Kardeşim kullandığım Sound Blaster Z kartım bozuldu. Bu alınır mı? Onun yerine yoksa daha ucuz bir şey mi bakmalıyım. Sadece oyun oynuyorum.

Çok yabancı olduğum konular. Anakartımda şu mevcut: ALC887/897
Yeni aldığım ikinci bir anakartımda da şu: ALC4080

Böyle bir harici kart almak alacağım ses kalitesini çok iyileştirir mi fazla derine girmeden söylerseniz sevinirim:)
@Spontune @darkbahn

Geri
Yukarı