Çözüldü Crıtıcal process dıed mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

E306

Decapat
Daha öncesinde forumda bir konu açmiştim. ( "KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR" Hatası ( Mavi Ekran ) ) Ve orada yardim ettiniz çok sağ olun. Şimdi ise bu problemi daha iyi anlamak istiyorum.

Bilgisayarimda sürekli mavi ekran hataları alıyordum özellikle ( çoğunlukla kernel data ınpage eror ve arada bir crıtıcal process dıed ) daha sonrasinda format atarak düzeltebileceğini zannettim ama yanildim. Sistemsel değilmis, farkli bir durum söz konusu. Anladiğim kadar donanımla ilgiliymiş.

Problemi anlatmak için bu sefer mümkün olduğunca detay vermeye çalıştım.

Bilgisayar özellikleri :
CPU modeli: AMD® APU a4-7210.
Grafik bilgileri: AMD Radeon™ R3 Graphics built-in a4-7210.
Disk: 2.5" 9.5mm SATA / 500GB HDD 5400/7200 RPM.
RAM: DDR3L 1600 MHz SDRAM, onboard Memory 2 GB / 4 GB, 1X DIMM socket, DIMM up to 8 g.

***Bilgisayarimda Gerçekleşen “ HATALAR “

1. Sistem oyun oynarken ya da günlük birkaç iş yaparken aniden donma yaşar ya aniden donar ya da mouse yavaşlamaya başlar. Bu durumda ya sistemi kapatmaya zorlarım ya da beklerim bekledikten sonra aşağıdaki durum olur genellikle.
  2. Mavi ekran hatasi alırım yüksek oranla ( kernel data inpage error nadiren olsa da diğer hata belki de CPD )
  3. Sistem yeniden başlar veya BIOS yönlendirir merak ederim neden yönlendirdi diye o sırada Boot menüsünde Windows Boot Manager'i göremem birkaç yeniden başlatma veya kapatip bekledikten sonra sistem yeniden başlar ve biostada görünür durumdadır.

>> Kontrol etmedim ama büyük ihtimale AHCI 0 konumundadır.

Bilgisayarıma ne oluyor?

• Bilgisayarımı yakın bir zamanda ekran değişimi ve DC jack değişimi gerçekleştirdim aslında çoğu problemi kendim çözerim ama işcilik gerektiren şeylerle uğraşmayı pek sevdiğim söylenemez. İlginç daha önceki şarj 19V 3.42A değişimden sonra 19V 4.74A olmuş acaba bunun bir etkisi olabilir mi? Yabanci bir forumda düşük değerlerin etkisinin olabileceği ile ilgili bir makale okumuştum. ( Problemler bu süreden sonra başladı, )

• Sistemimde daha öncesinde Linux Ubuntu yüklüydü ve verilerim kaybolaması için daha sonra Paragon Partition Manager ( bootable ) şekliyle hard disk daha öncesinde bölümlemediğim için yani bütün alanı Linux Ubuntu vermiştim. Bölümlemek için Partition kullandım. Belki problem yaratmış olabilir ama o zaman hiçbir problem yoktu.

Bu arada denedigim seyler
  • Format atmak ( Windows 10, Windows 8.1, Windows 7 ve Linux Ubuntu)
  • Driver’i doğru yüklediğimden eminim çünkü ASUS anasayfasından alıyorum.
  • RAM kontrolü: Windows bellek tanılama ve Memtest86+ taraması gerçekleştirdim bir sıkıntı çıkmadı.
  • Bad sector kontrolu: Bad sector kontrolu “ HD Tune “ ile gerçekleştirdim. İlk önce sıkıntı çıkarmadı Green durumundaydı ama daha sonra tekrar denemek taramak istedim ve ilginç bir şekilde bilgisayari hareket ettirince Red döndü bilemiyorum tesadüf olabilir belki de.
  • Bilgisayara bir ara format attım her şey normal gidiyordu bilgisayar sabit durumdaydı bir bölgede duruyordu daha sonra sabah konumu değiştirdim ilginç bir şekilde tekrar mavi ekran hataları almaya başladım belki bir tesedüf ama söylemek istedim.

**Şimdi ise merak ettiğim hard disk taradim. Ve bad sector hatasi almadim ardindan birkac saat sonra tekrar tarayinca hatalari aldim. İlginc sonuc degisiyor ama Low Level format atmayi dusunuyorum ama daha ilginc bir şey var oda hardisk kararsizligi yani bad sector olabilir ama hard disk gozukmemesi daha tuhaf yani bad sector varsa bunu alabilir miyim yani hard disk Boot ’tan düşebilir mi? Mümkünmü yoksa hard diskin farklı bir problemimi var? SATA kablosunda sıkıntı olabilir mi? Yoksa ana kartın SATA girişinde?

******Merak etiğim şey hard disk’te bad sector durumu mevcut mu? Mevcutsa hard disk gözükmemesi normal mi?

SATA kablosu, SATA girişi, veya anakarta durum olabilir mi?

HDD kaynakli mi yoksa RAM kaynakli mi sizce? Eğer HDD tam olarak sorun nerede?

Minidump:

< e306_minidump > ( Minidump sıkıştırılmıştır, Ayrica içerisinde 3 farklı hata dosyası mevcuttur ( kernel data inpage error ve crıtıcal process dıed vb.. )

Minidump dosyası da hocalarımın söylediğine göre ekran kartı kaynakliymiş, galiba problem sizlerce inceleyebilir misiniz arkadaşlar? Çünkü sisteme çok fazla kez format attım ve DDU ihtiyaç var mı yani ekran değişimi gerçekleştirdim ve driverleri ASUS'un sistemimi için tavsiye ediklerini kullanıyorum.

Şu an Linux Ubuntu kullanıyorum, çünkü daha az hata alıyorum ve donarsada biraz bekledikten sonra düzeliyor Windows'ta mavi ekrana yönlendiriyor 😃 Ubuntu'da eğer uzun süre donarsada yeniden başlatıyorum Boot menüsünde gözükmüyor ama yine de sonra geliyor.

Tekrar kusuruma bakmayın problemi daha iyi anlamak istiyorum. Çünkü kesin sorunun kaynağını bulmaya çalışıyorum ve buna bağlı çözmek istiyorum, zaten bütçem keşke yetseydide birçok çözümü deneyebilseydim.

Umarım çözüm bulurum.

💻

Dosya Ekleri

• 6df37dba-1f1a-4ad9-b94c-ba1d8451c1bd.png
    6df37dba-1f1a-4ad9-b94c-ba1d8451c1bd.png
    227,2 KB · Görüntüleme: 100
  • 20200907_164322.jpg
    20200907_164322.jpg
    496,6 KB · Görüntüleme: 90
  • 20200906_094546.jpg
    20200906_094546.jpg
    930,5 KB · Görüntüleme: 78
  • 20200907_191817.jpg
    20200907_191817.jpg
    439,9 KB · Görüntüleme: 73
  • 05-Eylül-2020_12-25.png
    05-Eylül-2020_12-25.png
    18,2 KB · Görüntüleme: 88
  • 20200905_081252.jpg
    20200905_081252.jpg
    686,6 KB · Görüntüleme: 78
  • 20200905_081323.jpg
    20200905_081323.jpg
    515,1 KB · Görüntüleme: 65
  • 20200905_081427.jpg
    20200905_081427.jpg
    384,7 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yüklü olan touchpad ( ASUS Smart Gesture ) driver'ında sorun görüyorum. Mevcut olanı kaldırın. Uygun ve güncel bir sürüm yükleyin.

Mevcut olan Chipset sürücünüzü kaldırıp bunu yükleyin.
Yüklü olan touchpad ( ASUS Smart Gesture ) driver'ında sorun görüyorum. Mevcut olanı kaldırın. Uygun ve güncel bir sürüm yükleyin.

Mevcut olan Chipset sürücünüzü kaldırıp bunu yükleyin.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı