Crosshair VI Hero anakart üzerinde sistem güncelleme

Bütçe
26.000-27.000TL

Zignarut

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Silahlı Özel Güvenlik
Merhaba,
Bilgisayar toplamada biraz tecrübem olsa da bazı konularda hala yetersiz olduğumdan sormak istediğim birkaç konu var.
Şimdi aşağıdaki sistemimi güncellemek istiyorum. İşlemci ve ekran kartını güncellersem yeteceğini düşünüyorum. Anakartımın destekleyeceği son sınırları zorlamak niyetindeyim.
Anakartın CPU uyumluluk sayfasından gördüğüm kadarıyla Ryzen 7 5800X benim anakartım için uygun gibi. (yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim ve yeni öneriye açığım)
GPU kısmında ise emin olamadığım noktalar var. RTX3070 Ti'ya da RTX3080 düşünüyorum ancak aklıma takılan iki soru var. Birincisi anakartıma uyacak mı? İkincisi tüm bu değişiklikleri yaptığımda PSU yetecek mi?
Tüm bu sorulara cevapların yanında önermek istediğiniz değişikliklere de açığım. (işlemci ve GPU için)

Sistem özellikleri;
ASUS Crosshair VI Hero (AMD X370 AM4 Ryzen DDR4 3200+(OC)MHz anakart.
ASUS ROG STRIX GTX1080 8 GB ekran kartı.
AMD Ryzen 7 1800X soket AM4 3.6GHz - 4.0GHz 20 MB önbellek 95 W 14nm işlemci.
Corsair 16 GB (2x8GB) dominator Platinum RGB LED DDR4 3200MHz CL16 Dual kit RAM.
Samsung 250GB 850 EVO SATA 3.0 (540MB/520MB) SSD.
Samsung 500GB 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD.
Toshiba 3.5" 2TB SATA 3.0 64MB önbellek 7200RPM hard disk.
Corsair RMx serisi 80Plus Gold 750W Full modüler güç kaynağı.
Cooler Master Masterliquid 240 (2x120mm) AM4 uyumlu sıvı soğutma sistemi.
Corsair Air series AF120 performance Edition high airflow (2x)
Corsair Air SP120 LED'li yüksek statik basınçlı fan.

Yok mu bir bilgili kişi? :)

Son düzenleme:
Merhaba,
Bilgisayar toplamada biraz tecrübem olsa da bazı konularda hala yetersiz olduğumdan sormak istediğim birkaç konu var.
Şimdi aşağıdaki sistemimi güncellemek istiyorum. İşlemci ve ekran kartını güncellersem yeteceğini düşünüyorum. Anakartımın destekleyeceği son sınırları zorlamak niyetindeyim.
Anakartın CPU uyumluluk sayfasından gördüğüm kadarıyla Ryzen 7 5800X benim anakartım için uygun gibi. (yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim ve yeni öneriye açığım)
GPU kısmında ise emin olamadığım noktalar var. RTX3070 Ti'ya da RTX3080 düşünüyorum ancak aklıma takılan iki soru var. Birincisi anakartıma uyacak mı? İkincisi tüm bu değişiklikleri yaptığımda PSU yetecek mi?
Tüm bu sorulara cevapların yanında önermek istediğiniz değişikliklere de açığım. (işlemci ve GPU için)

Sistem özellikleri;
ASUS Crosshair VI Hero (AMD X370 AM4 Ryzen DDR4 3200+(OC)MHz anakart.
ASUS ROG STRIX GTX1080 8 GB ekran kartı.
AMD Ryzen 7 1800X soket AM4 3.6GHz - 4.0GHz 20 MB önbellek 95 W 14nm işlemci.
Corsair 16 GB (2x8GB) dominator Platinum RGB LED DDR4 3200MHz CL16 Dual kit RAM.
Samsung 250GB 850 EVO SATA 3.0 (540MB/520MB) SSD.
Samsung 500GB 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD.
Toshiba 3.5" 2TB SATA 3.0 64MB önbellek 7200RPM hard disk.
Corsair RMx serisi 80Plus Gold 750W Full modüler güç kaynağı.
Cooler Master Masterliquid 240 (2x120mm) AM4 uyumlu sıvı soğutma sistemi.
Corsair Air series AF120 performance Edition high airflow (2x)
Corsair Air SP120 LED'li yüksek statik basınçlı fan.

Yok mu bir bilgili kişi? :)
Hocam işlemci olarak en iyisi bu şu anda, sonunda "x3D" olan model ama sıvı soğutucu tam yeterli olur mu soğutmak için ondan tam emin değilim onu başka arkadaşlar cevaplayabilir.

Ekran kartı olarak da kalan bütçeyle 4070ti düşünülebilir.

Hocam işlemci olarak en iyisi bu şu anda, sonunda "X3D" olan model ama sıvı soğutucu tam yeterli olur mu soğutmak için ondan tam emin değilim onu başka arkadaşlar cevaplayabilir.

Ekran kartı olarak da kalan bütçeyle 4070 Ti düşünülebilir.

Benim anakarta uyacak mı bu 4070 Ti?
Ayrıca güç kaynağı değişmesi gerekecektir büyük ihtimal.
Ama değer tabii. Çünkü 3070 Ti ile 4070 Ti arası dağlar kadar fark olur. Biraz daha bütçemi arttırmam gerekebilir.

Ama değer tabii. Çünkü 3070 Ti ile 4070 Ti arası dağlar kadar fark olur. Biraz daha bütçemi arttırmam gerekebilir.
5800X3D anakartınızla uyumlu ancak BIOS güncellemeyi unutmayın. Biraz daha aşıp 4070 Ti ile sistemi güzelce kullanabilirsiniz, PSU'yu değiştirmenize gerek yok gayet güzel.

İlave: Hocam anakarta ayriyeten dikkat ettim ve PCiE 4.0 desteği gözükmüyor ama redditte AM4 işlemciyle BIOS baktıklarında 4.0 olduğunu gösteriyor bende tam anlamadım ne olduğunu o yüzden dikkatlice araştırmanız gerek duruma göre anakartta değişebilir.

Son düzenleme:

Bütçeyi 27000 yazmışsınız işlemciyi alınca yaklaşık 20 bin kalıyor o paraya da 4070 Ti alınır hocam ama anakartınızda PCI-e 4.0 var mı bilmiyorum üstteki hocam anlatmış biraz ama araştırın isterseniz onu da. PSU'da yeter bu arada.

Bütçeyi 27000 yazmışsınız işlemciyi alınca yaklaşık 20 bin kalıyor o paraya da 4070 Ti alınır hocam ama anakartınızda PCI-e 4.0 var mı bilmiyorum üstteki hocam anlatmış biraz ama araştırın isterseniz onu da. PSU'da yeter bu arada.
Yeni anakart almak gerek. Anakartın kendisinde PCiE 4.0 slotu yok reddit'te X370/X470 kullananlar BIOS'ta PCiE 4.0 görebiliyor. Asus'un buna dair desteği varmış zamanında ancak X570 çipsetli anakartların satışına engel olmaması için X370/X470'ten bu yazılımsal desteği kaldırmış.

Meraklısına kaynak: ASUS: New BIOS no longer support PCIe 4.0 on pre-AMD X570 chipset motherboards

Yeni anakart almak gerek. Anakartın kendisinde PCiE 4.0 slotu yok reddit'te X370/X470 kullananlar BIOS'ta PCiE 4.0 görebiliyor. Asus'un buna dair desteği varmış zamanında ancak X570 çipsetli anakartların satışına engel olmaması için X370/X470'ten bu yazılımsal desteği kaldırmış.

Meraklısına kaynak: ASUS: New BIOS no longer support PCIe 4.0 on pre-AMD X570 chipset motherboards
Bence anakart alıp kartın modelini düşürmektense PCI-e 3 olarak kullanmak daha mantıklı gibi. 4090'da bile 3-4 FPS farkediyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bence anakart alıp kartın modelini düşürmektense PCI-e 3 olarak kullanmak daha mantıklı gibi. 4090'da bile 3-4 FPS farkediyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
PCiE 4.0 ve 3.0 arasında ki fark oyunla pek anlaşılabilecek bir şey değil zaten asıl sıkıntı veri aktarımı. 4.0 ekran kartını 3.0 slotta kullanınca hızı 3.0 slot kadar olduğu için bu sefer render, animasyon gibi işlerde ciddi fire vermeye başlar. Ayriyeten kartın VRAM limitine ulaşıldığı zaman bazen texture dosyaları için RAM'dan veri alınır burada işin içine yine bant genişliği girdiği için 3.0 problem çıkartacak.

Kısacası 4.0 anakart yatırım yapmaya değer.

PCiE 4.0 ve 3.0 arasında ki fark oyunla pek anlaşılabilecek bir şey değil zaten asıl sıkıntı veri aktarımı. 4.0 ekran kartını 3.0 slotta kullanınca hızı 3.0 slot kadar olduğu için bu sefer render, animasyon gibi işlerde ciddi fire vermeye başlar. Ayriyeten kartın VRAM limitine ulaşıldığı zaman bazen texture dosyaları için RAM'dan veri alınır burada işin içine yine bant genişliği girdiği için 3.0 problem çıkartacak.

Ben sadece oyun için kullanacak diye düşündüm render falan yazmamış konu sahibi o yüzden.

Ben sadece oyun için kullanacak diye düşündüm render falan yazmamış konu sahibi o yüzden.
Evet sadece oyun için kullanıyorum. Render ile işim olmaz. Eğer oyunu etkilemiyorsa 4070ti alınabilir. İleride de belki anakartı değiştirme fırsatım olur.

Çok büyük bir sorun yaratmayacaksa bu şekilde kullanmaya değer mi bu yükseltme?
Gerçi iki yükseltme de aşağı yukarı aynı fiyata gelecek gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı