Elektronik Crucial Ballistix 3200 MHZ CL 16 (2X16 GB) 2386 TL

Tüm slotları doldurma gibi bir merakım var demedim ve merakım da yok. Corsair ve HyperX RAM konusunda en iyi markalar. Şansımı Corsair tarafından kullanma gereği duydum. Corsair Vengeance modelinde de maksimum 8 GB modelleri bulunmakta araştırmama rağmen 16 GB ya da 32 GB modelini bulamadığım için 4 tane 8 GB modelini aldım.
Crucial markası Türkiyede Corsairden de iyi HyperX'tende. Yurtdışında HyperX'tende iyiler.

İşlemcilerin çoğu uyumlu diye biliyorum ama tabii nesline göre değişenleri vardır illaki. Ama yeni nesillerin çoğusu destekliyordur muhtemelen.
Ryzen 5 5600 gibi işlemciler desteklemiyor hatırladığım kadarıyla. Çok yaygın değil. 13. nesilde her işlemcide olacak deniyordu ama.

Vengeance RAM'lerin kontrolcüleri ve çiplerinin alayı çöp, Ballistix'in yanına bile yaklaşamaz. İkisini de kullandım.

Dostum yaklaşık 8 tane web sitesi inceledim 6 tanesinde başı çekiyor geri kalan ikisinde ise 2. Alayı çöp derken fiyat olarak mı karşılaştırıyorsun

Çoğu işlemcinin quad channel desteği yok. Ayrıca işlemcinin olsa bile anakartın da quad channel desteği olması gerek. 4 slotu var diye oldu bitti olmuyor. B550'lerin ve X570'lerin 1-2 modeli haricinde hepsi Daisy Chain topolojisi bulunduruyor ve bu topoloji de 2 slot RAM kullanımı için uygun. 4 slot RAM kullanmanız durumunda RAM frekansında düşüş yaşarsınız. Yani günlük işlemciler için 2x16 > 4x8.

Corsair ve HyperX RAM konusunda en iyi markalar.

Neresi iyi çok pardon da? Corsair dediğin marka şu anda Vengeance modellerinde Samsung C-Die denen çöpü, Dominator'da ise bizzat Micron'dan aldığı E-Die çiplerini kullanıyor.

Micron kim peki? Crucial firmasının asıl sahibi olan devasa bellek üreticisi. Corsair gitsin kasa üretmeye devam etsin, ben de kullanıyorum o konuda hakkını veririm.

Neresi iyi çok pardon da? Corsair dediğin marka şu anda Vengeance modellerinde Samsung C-die denen çöpü, Dominator'da ise bizzat Micron'dan aldığı e-die çiplerini kullanıyor.

Micron kim peki? Crucial firmasının asıl sahibi olan devasa bellek üreticisi. Corsair gitsin kasa üretmeye devam etsin, ben de kullanıyorum o konuda hakkını veririm.

Dostum RAM'dan beklentin ne de Corsair ve Kingston'u bu kadar aşağılıyorsunuz.

Dostum RAM'dan beklentin ne de Corsair ve Kingston'u bu kadar aşağılıyorsunuz.

Güzel performans vermesi tabii ki. Corsair eskiden Vengeance modellerinde Hynix bellekler kullanıyordu şimdi iyice rezalet olan Samsung C-Die modeline geçtiler. Bu RAM D.O.C.P/X.M.P bile tutmuyor yeri geldi mi öyle bir rezalet. Corsair'in kendi kontrolcüsü de ayrı kötü.

Aynı fiyata Ballistix RAM'leri 3800Mhz CL15 OC yaparak kullanabiliyorsun, Vengeance ise 3200Mhz CL16'dan bir adım öteye gidemiyor. Ne frekans artırır ne gecikme düşürür çünkü çöküyor. Hangi sebeple Corsair alsın birisi onu söyle yeterli.

Güzel performans vermesi tabii ki. Corsair eskiden Vengeance modellerinde Hynix bellekler kullanıyordu şimdi iyice rezalet olan Samsung C-die modeline geçtiler. Bu RAM D.O.C.P/X.M.P bile tutmuyor yeri geldi mi öyle bir rezalet. Corsair'in kendi kontrolcüsü de ayrı kötü.

Aynı fiyata Ballistix RAM'leri 3800MHz CL15 OC yaparak kullanabiliyorsun, Vengeance ise 3200MHz CL16'dan bir adım öteye gidemiyor. Ne frekans artırır ne gecikme düşürür çünkü çöküyor. Hangi sebeple Corsair alsın birisi onu söyle yeterli.

Kullandığım Corsair Vengeance RGB Pro 3600 MHz'ye kadar destekliyor. YouTube'dan izlediğim videolara bakaraktan da 3800 MHz'lere kadar çıkabiliyor. Kontrolcü olarak haklı olabilirsin.

Kullandığım Corsair Vengeance RGB Pro 3600 MHz'ye kadar destekliyor. YouTube'dan izlediğim videolara bakaraktan da 3800 MHz'lere kadar çıkabiliyor. Kontrolcü olarak haklı olabilirsin.

Çok güzel, belki içindekiler Hynix'tir umuyorum öyle olsun. 1,5 sene RGB Pro 3200Mhz CL16 kullandım ve içinde Hynix vardı. Burada OC yaptık 3733Mhz CL16 güzel oldu ama Corsair'in kontrolcüsü sağ olsun 1 ayda bozuldu RAM'ler.

Neyse garantiye gönderdim değişim çıktı, yenisi geldi o da ne. İçinde C-Die var bak çok ciddiyim 3400Mhz bile olmadı RAM'ler Allah ne verdiyse çöküp durdu. Zaten C-Die çöp bir de Corsair'in vasat kontrolcüsü ile birleşince daha da kötü oldu.

Ben de bunu sattım aynı fiyata Ballistix aldım, şu anda 3600Mhz CL14 kullanıyorum 5 aydır. İşte RAM dediğin budur. Corsair adını bir kere duyurdu tamam şimdi çöp iteliyor millete, RBG ve iCUE ayağına satılıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı