CS:GO Performans Düşüklüğü ve Mouse Lag Sorunu

dayw

Kilopat
Öncelikle merhaba.

Profesyonel olarak Counter-Strike: Global Offensive oynamaktayım. Yaklaşık 2011 yılında almış olduğum ve günümüze kadar üstüne parça eklediğim bilgisayarımda "yeterli donanıma sahip olmasına rağmen" düşük performans almaktayım.

Bilgisayarımda genel olarak yaşamış olduğum sıkıntı; ortalama FPS değeri almama ve sıcaklıkların normal olmasına rağmen, mouse imlecimde gecikme (input lag) olması, düşük ping değeri aldığım sunucularda bile "hit registration" probleminin olması.

Deneyerek fark etmiş olduğum önemli bir konuya değinecek olursam; kendi kurmuş olduğum oyunda mouse tepkimesi puanlandıracak olursam (8/10), herhangi boş ve düşük pingli bir sunucuya girdiğimde ise (2/10)

Yazılımsal olarak herşeyi denediğimi ve artık "benim bilgimle" yapılabilecek pek birşey kalmadığını düşünüyorum.

Bana bu konuda yardımcı olursanız, çok teşekkür ederim. İyi günler.

Bilgisayar özelliklerim
  • İşlemci: AMD Phenom II X4 840 3.2 GHZ "stok halindeyken daha fazla ısındığından dolayı, 3.6Ghz yaptım ve daha yüksek FPS / daha düşük sıcaklık alıyorum
  • Ram: 8GB (4GBx2 stick) 1333 (1600 Overclocked) Mhz KINGSTON
  • Sabit disk: Seagate 500GB, WD 1TB
  • Ekran kartı: ATI HD Radeon 6790 1GB 256 Bit
  • Monitör 1 & 2 : AOC 2043fs (LED), SAMSUNG SME 1920N (LCD)
  • Anakart : FOXCONN A6GMV (Samsun sel baskını olduğunda elektriğin ani dalgalanmasından ötürü yandı), GA990-XA UD3 Revision 3.0
  • İşletim sistemi : Windows 7 Ultimate Gamer Edition x64 , (Windows 8.0 ve 8.1 sürümleri denendi, daha düşük performans aldım)
  • Power supply : THERMALTAKE 80Plus 750W (nedenini bilmediğim bir sebepten dolayı sistem boşta iken sigortayı attırdı ve daha sonra tekrar sigortayı açıp denediğimde aynı şeyi tekrarladı. Şu anda kullanamıyorum) , Markasını bilmediğim 350W malzemesi ağır PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende profesyonel olarak oynamaktayım. Önce kasanın içini iyice temizle sonra windows 7 starter (32 bit) kur. Büyük ihtimal düzelir diye umuyorum. Steam verir misin ordan da konuşuruz.

Uygun bir zamanda Windows 10 64 Bit'e upgrade edip deneyin. Upgrade edince program ve dosyalarınız gitmiyor.

İşletim sistemi problemi olduğunu sanmıyorum, diğer bir (yeğenimin) bilgisayarda windows 7 ultimate x64 kullanmaktayım. Parça olarak daha düşük olmasına rağmen onda bu şekil bir problem yaşamıyoruz.

Bende profesyonel olarak oynamaktayım. Önce kasanın içini iyice temizle sonra windows 7 starter(32 bit) kur. Büyük ihtimal düzelir diye umuyorum. Steam verir misin ordan da konuşuruz

Malesef, listem dolu olduğundan; steam üzerinden iletişim kuramayız ve malesef 8GB RAM yüklü olan bir kasaya 32bit işletim sistemi kuramayacağım.

RAM'deki overclock'ı kaldırıp bir de Windows 10 yükleyip denersen sevnirim. BIOS'u da varsayılan ayarlarına al.

Yakın bir zamanda BIOS ayarlarından LLC ayarını %100 e çekmediğimde bilgisayarımın ani kapanışlar yaşadığını ve CPU voltage ı +0.025 verdiğimde mouse gidişatının daha iyi olduğunu fark ettim.

Mevcut parçalarıma göre en uygun değerleri ne şekilde bulabilirim, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Daha önce üç farklı modemle denedin demişsiniz. İkisi zaten TTNET modemi, çöp... ZyXel olan da ne kadar yeniydi ?

Size tavsiyem yeni, kaliteli bir modem, yeni bir Ethernet kablo ve güncel ağ kartı sürücüsü veya ağ kartı ile denemeniz.

BIOS güncel mi? Değilse ilk iş güncelleyin.

Daha önce üç farklı modemle denedin demişsiniz. İkisi zaten TTNET modemi, çöp... ZyXel olan da ne kadar yeniydi ?

Size tavsiyem yeni, kaliteli bir modem, yeni bir Ethernet kablo ve güncel ağ kartı sürücüsü veya ağ kartı ile denemeniz.

BIOS güncel mi? Değilse ilk iş güncelleyin.

Şuanda daha kaliteli bir modem alma imkanım malesef yok, yaklaşık 5 kere farklı 100mbps ethernet kablosu ve modem üzerinde bulunan 4 ayrı portu denedim.

Ethernet kartı driverlarından en güncellerini ve onlardan birkaç önceki sürümü yüklemeyi denedim.

Ethernet kartının gelişmiş ayarlarından bazı ayarları değiştirdiğimde FPS (yükselme / azalma) gibi durumlar ve mouse imlecinin gidişatında fark gözlemledim. Ancak, hangisiyle alakalı olduğu hakkında bir bilgiye sahip değilim.

BIOS mevzuna gelecek olursak; 3 ü normal ve 1 i beta olmakla birlikte 4 tane BIOS güncellemesi mevcut. Şuanda en güncel olanı yüklü.

Sorun devam ediyor mu? Aynı sorun bende de var ve driver güncellemesi, BIOS'ta yaptığım değişikliklerden sonra meydana geldi. Eski hallerine çevirdim sorun düzelmedi. Bu işten anlayan kimse yok mu? Bu arada FPS düşmesi yok sadece mouse input lag sorunu yaşıyorum. FPS düşme sorununa yardım edebilirim.

Sorun devam ediyor mu? Aynı sorun bende de var ve driver güncellemesi, BIOS'ta yaptığım değişikliklerden sonra meydana geldi. Eski hallerine çevirdim sorun düzelmedi. Bu işten anlayan kimse yok mu? Bu arada FPS düşmesi yok sadece mouse input lag sorunu yaşıyorum. FPS düşme sorununa yardım edebilirim.

Yeni işlemci ve PSU aldım, problem hala devam etmektedir. Ethernet kartındaki ayarlar değiştirildiğinde ve GPU ya overclock yapıldığında mouse lagının azaldığını gözlemledim.

CPU = AMD FX 6300 (4.0 ghz overclocked)
PSU = 600 W Cooler Master

Yeni işlemci ve PSU aldım, problem hala devam etmektedir. Ethernet kartındaki ayarlar değiştirildiğinde ve GPU ya overclock yapıldığında mouse lagının azaldığını gözlemledim.

CPU = AMD FX 6300 (4.0 ghz overclocked)
PSU = 600 W Cooler Master
Mouse Movement Recorder kullandım Cs:Go da ''raw_input 0'' yaptım ve mouse ile imlecin uyuşmadığını gördüm. Biliyorsun direk Windows'tan alıyor bu komutla. Fakat masa üstündeyken bir sorun yaşamıyorum. Tamamen bana uyumlu çalışıyor programda hata vermiyor. Gta 5 girdim orda deneyeyim dedim raw input varken idare ediyordu programa baktığımda uyuşmama sorunu azdı(fakat sorun devam ediyordu). Ama orada da raw input kapatınca uyuşmama sorununun çok yükseldiğini gördüm. Yani sorun Windows'ta oyunlara girince ortaya çıkıyor. En azından girdiğim 2 oyunda öyle. Çözümünü arıyorum bulursam yazarım buradan. Sen ethernet kartında ne değiştin?

Dostum ESR - MarkC Windows Mouse Acceleration Fix - Hardware Forum şuradan mousefix programını indir. Kendine uygun olanı seç(windows ve çözünürlük olarak) uygula ve restart at. Açıldıktan sonra fare seçeneklerine gir, işaretçi hassasiyetini arttır seçeneğine tıkla. Oyuna girip denemeye başla. Olmazsa eski haline getirebiliyorsun korkmana gerek yok. Bu arada ''raw_input 0'' olmalı . Eğer değer ''1'' olursa yine kullabılabilir ama değişiyor biraz daha sonra açıklarım.

Mouse Movement Recorder kullandım CS:GO'da 'RAW_INPUT 0' yaptım ve mouse ile imlecin uyuşmadığını gördüm. Biliyorsun direk Windows'tan alıyor bu komutla. Fakat masaüstündeyken bir sorun yaşamıyorum. Tamamen bana uyumlu çalışıyor programda hata vermiyor. GTA 5 girdim orada deneyeyim dedim RAW input varken idare ediyordu programa baktığımda uyuşmıyor azdı(fakat sorun devam ediyordu). Ama orada da RAW input kapatınca uyuşmıyornun çok yükseldiğini gördüm. Yani sorun Windows'ta oyunlara girince ortaya çıkıyor. En azından girdiğim 2 oyunda öyle. Çözümünü arıyorum bulursam yazarım buradan. Sen ethernet kartında ne değiştin?

Dostum ESR - MarkC Windows Mouse Acceleration Fix - Hardware Forum şuradan mousefix programını indir. Kendine uygun olanı seç(Windows ve çözünürlük olarak) uygula ve restart at. Açıldıktan sonra fare seçeneklerine gir, işaretçi hassasiyetini arttır seçeneğine tıkla. Oyuna girip denemeye başla. Olmazsa eski haline getirebiliyorsun korkmana gerek yok. Bu arada 'RAW_INPUT 0' olmalı. Eğer değer '1' olursa yine kullabılabilir ama değişiyor biraz daha sonra açıklarım.

Maalesef ki MarkC Mousefix daha çıkmadan uzun seneler önce CPL Mousefix kullanmış biriyim. Bunları da denedim. Anakart (dolayısıyla içindeki bileşenleri de "ethernet, soundcard vs") ya da elektrik son çare gibi görünüyor. Ama mouse umun pointer gidişine bu kadar etki edecek ne vardı da beni bu kadar uğraştırıyor inan ki bilmiyorum.

Ethernet kartından değiştirdiğim ayarlar; offload ayarları, hangilerini ne şekil yaptığımı hatırlamıyorum ancak; hit registration un iyileşip, kötüleşmesinden tut, FPS ime kadar değiştirdiğini sana söyleyebilirim. Bunun hakkında uzman varsa lütfen konuya bir el atıversin.

Yeni konular

Geri
Yukarı