CS:GO Performans Düşüklüğü ve Mouse Lag Sorunu

dayw

Kilopat
Öncelikle merhaba.

Profesyonel olarak Counter-Strike: Global Offensive oynamaktayım. Yaklaşık 2011 yılında almış olduğum ve günümüze kadar üstüne parça eklediğim bilgisayarımda "yeterli donanıma sahip olmasına rağmen" düşük performans almaktayım.

Bilgisayarımda genel olarak yaşamış olduğum sıkıntı; ortalama FPS değeri almama ve sıcaklıkların normal olmasına rağmen, mouse imlecimde gecikme (input lag) olması, düşük ping değeri aldığım sunucularda bile "hit registration" probleminin olması.

Deneyerek fark etmiş olduğum önemli bir konuya değinecek olursam; kendi kurmuş olduğum oyunda mouse tepkimesi puanlandıracak olursam (8/10), herhangi boş ve düşük pingli bir sunucuya girdiğimde ise (2/10)

Yazılımsal olarak herşeyi denediğimi ve artık "benim bilgimle" yapılabilecek pek birşey kalmadığını düşünüyorum.

Bana bu konuda yardımcı olursanız, çok teşekkür ederim. İyi günler.

Bilgisayar özelliklerim
  • İşlemci: AMD Phenom II X4 840 3.2 GHZ "stok halindeyken daha fazla ısındığından dolayı, 3.6Ghz yaptım ve daha yüksek FPS / daha düşük sıcaklık alıyorum
  • Ram: 8GB (4GBx2 stick) 1333 (1600 Overclocked) Mhz KINGSTON
  • Sabit disk: Seagate 500GB, WD 1TB
  • Ekran kartı: ATI HD Radeon 6790 1GB 256 Bit
  • Monitör 1 & 2 : AOC 2043fs (LED), SAMSUNG SME 1920N (LCD)
  • Anakart : FOXCONN A6GMV (Samsun sel baskını olduğunda elektriğin ani dalgalanmasından ötürü yandı), GA990-XA UD3 Revision 3.0
  • İşletim sistemi : Windows 7 Ultimate Gamer Edition x64 , (Windows 8.0 ve 8.1 sürümleri denendi, daha düşük performans aldım)
  • Power supply : THERMALTAKE 80Plus 750W (nedenini bilmediğim bir sebepten dolayı sistem boşta iken sigortayı attırdı ve daha sonra tekrar sigortayı açıp denediğimde aynı şeyi tekrarladı. Şu anda kullanamıyorum) , Markasını bilmediğim 350W malzemesi ağır PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Yerel sunucuda sorun yok ama dışarıdan bağlanılan sunucularda Input Lag varsa bunun nedeni yüksek ping değeridir. Eğer ping değerleriniz 50'nin altında olmasına rağmen böyle bir sorun varsa tavsiyem öncelikle modeminizi kontrol etmeniz. Umarım TTNET'in hediye verdiği kalitesiz modemlerden kullanmıyorsunuzdur.

V-sync açıksa kapatabilirsiniz.

Takdir edersiniz ki V-SYNC kapalı oynuyorum.

Yerel sunucuda sorun yok ama dışarıdan bağlanılan sunucularda Input Lag varsa bunun nedeni yüksek ping değeridir. Eğer ping değerleriniz 50'nin altında olmasına rağmen böyle bir sorun varsa tavsiyem öncelikle modeminizi kontrol etmeniz. Umarım TTNET'in hediye verdiği kalitesiz modemlerden kullanmıyorsunuzdur.

Yaklaşık 3 adet (2 si TTNET'in vermiş olduğu) farklı modeme sahip oldum. ZYXEL, Pikatel ve HUAWEI (Şuanda kullandığım) mevcut.

Local konusuna açıklık getireyim, kendim kurduğumda %100 performans sergilemiyor, input lag fark edilebilir bir biçimde ancak, herhangi 10 ping aldığım bir sunucuya girdiğimde en az 5 katı daha hissedilir oluyor.

Takdir edersiniz ki Counter-Strike'ın büyük bir çoğunluğu hedef almaya dayalı. Hedef alamayınca, sıkıntı oluyor.

Abi zaten CS:GO gibi bir oyunda bilgisayarın nekadar iyi olsada daha iyi oynayabilmen açısından en düşüğe alman gerekli ayarları yani fps artsın diye değil.
Lag sorununuda eğer pingin yüksekse iyi internet al derim yada biri bağlanıyormu kontrol et fakat yüksek pingli serverlere düşebilirsin ayarlardan bağlanacağın serverlerin ping sınırını 100 yap derim.

Abi zaten CS:GO gibi bir oyunda bilgisayarın nekadar iyi olsada daha iyi oynayabilmen açısından en düşüğe alman gerekli ayarları yani fps artsın diye değil.
Lag sorununuda eğer pingin yüksekse iyi internet al derim yada biri bağlanıyormu kontrol et fakat yüksek pingli serverlere düşebilirsin ayarlardan bağlanacağın serverlerin ping sınırını 100 yap derim.

Düşük FPS alıyorum veya yüksek ping değeri alıyorum demedim, dikkatli okursanız şayet.

Cümlemin başında Profesyonel olarak Counter-Strike oynadığımı belirttim.

Bunun gereği olarak ta elbette ki V-SYNC kapalı, tüm ayarları en düşükte ve monitörümü 1024x768 75hz'de kullanıyorum.

Başka bir ekran kartı ile deneme şansınız var mı peki ?

Aslında 3 ayrı ekran kartı ile denedim.
Bunlardan birisi ATI HD RADEON 5750 1 GB DDR5 128bit ve ASUS GTX550TI O.C modeli.

Başlığa ekran kartı ile alakalı bir problem yazmadım ancak, o şekilde yazmışlar. Sebebini bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı