CS:GO ve TF2 kaynak kodları çalındı!

Merhaba, bilindik Team Fortress 2 Youtuber'ı Delfy'nin videosuna göre Team Fortress 2'nin Kaynak kodları çalındı. Bilgisayarlarınızın zarar görme ihtimalinden dolayı oyuna girmeyin. Neler olduğunu anlamak için baktım. Birçok Team Fortress 2 server kendini kilitledi.

Bilgisayarlarınızın zarar görme ihtimalinden dolayı oyuna girmeyin. Neler olduğunu anlamak için baktım. Birçok server kendini kilitledi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kaynak olarak aldığım videonun özet, şu:
Team Fortress 2 üzerinden Source Oyun Motoru kodları sızdırıldı ve çalındı. Bu motoru kullanan Counter Strike: Global Offensive ve bunun gibi online Source Engine kullanan oyunlardan uzak durun.

Bazı Team Fortress 2 serverları çöktü. Delfy şunu söylüyor: Kaynak kodlar sızdırıldığı için bu saldırıyı yapan kişiler sizin itemlerinizi ve oyun dosyalarınızı silebilir. Team Fortress 2 oynamayın ve resmi Valve güncellemesini bekleyin.

Bütün Source Engine ile yapılan oyunlar tehlikede. En sevdiğim server bile kilitlenmiş!

Ekran Görüntüsü (31).png

Team Fortress 2'yi silmek zorunda kaldım. :(

Eki Görüntüle 543262

Valve sever biri olduğum için birçok Valve oyunu yüklü, onlarıda silmem gerekicek.

Ekran Görüntüsü (32).png

Yıllardır Team Fortress 2 oynuyorum ilk defa böyle bir haber geldi. Anlaşılan Team Fortress 2 CS:GO'daki Source motorundan sonra en çok üzerinde durulan motor olduğu için Team Fortress 2'ye saldırdılar! Valve uzun zamandır Team Fortress 2'ye güncelleme getirmiyordu, bu onlar için fırsat olmuş olmalı.

Böylelikle sahip oldukları Source bilgileri ile CS:GO yüklü bilgisayarlara zarar verme ihtimalleri çıktı.

Source Oyun Motorunu Kullanan Riskli Oyunlar!:

Edit: Unutmayın Singleplayer oyunlar bu kadar risk taşıması pek mümkün değil bu yüzden silmenize gerek olmayabilir.

Valve oyunları
Diğer geliştiricilerin oyunları

ÖNEMLİ EDİT:

"Oyunu silin"
kısmı önlem amaçlı tavsiyemdir. Oyunu silmek zorunda değilsiniz elbette.

Son düzenleme:
Bu veri ne kadar doğru bilinemez ancak bu videoyu atan sağlam bir TF2 kanalı.

Asıl sorun Multiplayer Source oyunlarda. "Hile yapalırız" olayını rahatlıkla aşabilir çünkü milyonlarca kişinin oynadığı CS:GO'da tehlikede. CS:GO oynamak için internete bir veri yollanıyor ama bu verinin fazlası sıkıntı çıkarabilir. "Silin" kısmı benim önlem amaçlı herkese tavsiyem, hemen ilk yazıda belirteyim. Bunun dışında oynanmaması tavsiye ediliyor.

Videoyu kaynak olarak paylaşmıştım yinede özeti şöyle:

Team Fortress 2 üzerinden Source Oyun Motoru kodları sızdırıldı ve çalındı. Bu motoru kullanan Counter Strike: Global Offensive ve bunun gibi online Source Engine kullanan oyunlardan uzak durun.

Bazı Team Fortress 2 serverları çöktü. Delfy şunu söylüyor: Kaynak kodlar sızdırıldığı için bu saldırıyı yapan kişiler sizin itemlerinizi ve oyun dosyalarınızı silebilir. Team Fortress 2 oynamayın ve resmi Valve güncellemesini bekleyin.

Pek çok şeyin kaynak kodları çalındı. En fazla hile yaparlar, öyle bir hile yaparlar ki çekirdegi gördüğü için, o hilenin yamanmasi o çekirdeğin değişmesi ile mümkün olur.

Benim bilgisayarımda duran oyun, çalışmayan oyun bana neden zarar versin?
Kaynak kodu kırılan ürün internetle oynanan bir oyun, elbette çok yakında bu sorun düzelir ancak bu süre içerisinde "başımıza ne gelebilir?" durumu bu.

İddialara göre itemlerin silinme ve bilgisayarınıza bilerek hile yükliyerek sizi banlatmaya çalışma ihtimali var.
İnsanlar halen oynamaya devam ediyor.
Oyuna girip bakmıştım, girdiğimi dedim zaten.

Oyunda birkaç donma oldu ancak Source'un donmasını bilirsiniz. Bu yüzden pek fark edilmez ya da benim bilgisayarım ile alakalıydı. Topluluk serverlarına bakıldığında bazı serverların önlem olarak kendini kilitlediği görünebilir böylece şüphe edilebilir ancak buda dikkatli bakılırsa mümkün.

Sabaha kadar haber yayılır diye düşünüyorum.
Edit: Birkaç kanal daha TF2 oynamayın uyarısı yaptı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Hacker bilgisayarıma girince kredi kartı borçlarımı vs. görüp acıyıp kapatırsa fena olmaz. :D
Yapıcakları banka hesaplarını kapmak olmayabilir. Dediğim gibi item silmeye bile çalışıyor olabilirler.
------------------------------------Güncelleme:
Arkadaşlar bir yazı buldum. Bu yazıya göre oyunları silmeye gerek yokmuş.
Türkçesi:

"Hatırlatıyım yazı alıntı..."

Tam olarak ne oldu ?
TF2 ve CS: GO için kaynak kodu görünüşte halka sızdırıldı. TF2 için kod tabanı, Jungle Inferno'nun piyasaya sürüldüğü tarihte tarihli gibi görünüyor.

Valve bunu henüz bilmiyor mu?
Haberler dahili olarak iletildi, bu yüzden muhtemelen zaten biliyorlar. Daha fazla bilginiz varsa, paylaşmaktan çekinmeyin.

TF2'yi nasıl etkileyecek?
Tam kaynak kodu sürümü ile, hile geliştiricilerinin bunları düzeltilmemiş aksaklıklara dayalı hileler ve / veya istismarlar geliştirmek için kullanmaları oldukça olasıdır. Gelecekteki güncellemelerin hızlı bir şekilde çıkmasını beklerdim.

Bir istismarın sizi etkilemesi için, çevrimiçi bir sunucuda ve etkin bir istismarın bulunduğu bir istismarcıyla aynı şekilde oynamanızı gerektirdiğini unutmayın: bu koşullardan herhangi birinin eksik olması güvenli olduğunuz anlamına gelir.

Eğer bir kodlayıcıysanız, bu istismarlardan birini öğrenin, bir PoC oluşturabilir, ancak kötülükten yararlanmamaya karar verebilirsiniz, bu bağlantıya gidin [hackerone.com]: ödüllendirilebilirsiniz.

Hangi oyunları oynamak güvenlidir?
Bu konuda gerçekten% 100 varsayımda bulunamıyorum, ancak genel kural şudur:
Kendi LAN sunucunuzda çevrimdışı oyun oynamak% 100 güvenlidir: işlemdeki sunuculara bağlanmazsınız ve yerel arkadaşlarınızla oynarsanız dolandırıcılara fiziksel olarak bağırabilirsiniz. Orada bir istismar varsa, bu Valve sunucularının saldırıya uğradığı anlamına gelir ve çok daha büyük bir sorunumuz var.
Singleplayer oyunları Source'da bile% 100 güvenlidir. Sunuculara da bağlanmazlar. Güncellemeler de güvenlidir.
Diğer çok oyunculu Kaynak oyunlar, sızıntılarda bulunan bir RCE istismarı oyunlar arasında aktarılamazsa (örneğin, paylaşılan kaynak koduyla), çok oyunculu bir sunucuya bağlanıyorsunuz ve aktif istismar ile aktif istismarcı oyuna katılmıyorsa güvenli olmalıdır. Şimdiye kadar hiçbir şeyim yok, ama biri dışarı çıkarsa, gönderiyi güncelleyeceğim.
Söylemeye gerek yok, Kaynak dışı oyunlar da güvenlidir.

TF2 istemcilerini etkileyen RCE'leri gösteren yayınlara ne dersiniz?
Soruşturmaya geçtiler.

Oyunun yüklü olması riskli olacak mı?
Hayır. En kötü senaryoda, tek risk, etkin bir istismarın bulunduğu bir sömürücünün bulunduğu bir çevrimiçi sunucuya bağlanmak olabilir.

Başka bilgin var mı?
Hiçbiri, korkarım. Ya gerçekten bilmiyorum ya da paylaşmama izin verilmiyor, bu da sizin için işlevsel olarak aynı. Haber varsa, SSS bölümüne ekleyeceğim.

Başka bir sorum daha var
Cevaplayabileceğim çok şey yok, ancak soru yeterince sıksa ve resmi bir cevap alırsam, ekleyeceğim.

SSS. 22/4 itibariyle güncellenmiş, haber verilmeden güncellenebilir.
Güncellemeleriniz varsa, profil yorumlarım aracılığıyla doğrudan benimle iletişime geçin: Göbeklerde soldan ve sağdan darte olacağım.
Team Fortress 2'nin Twitter Açıklaması:

Bugünün rapor edilen kod sızıntısı ile ilgili olarak, özellikle TF2 ile ilgili olduğu için: Bu, 2017'nin sonlarında ortaklara yayınlanan ve orijinal olarak 2018'de sızdırılan kod depolarıyla da ilişkili gibi görünüyor.

İncelememizden dolayı, TF2 oyuncularının alarma geçmesi veya mevcut yapılardan kaçınması için herhangi bir neden bulamadık (her zaman olduğu gibi en büyük güvenlik için resmi sunucularda oynamanız önerilir).

Durumu araştırmaya devam edeceğiz ve aksi kanıtlanacak bir şey bulursak haberleri ve oyuncuları güncelleyeceğiz. Bu arada, sızıntı hakkında daha fazla bilgi varsa, Valve güvenlik sayfası (sonraki tweet) bu bilgilerin en iyi nasıl rapor edileceğini açıklar.

Counter Strike: Global Offensive Twitter Açıklaması:

Sızan kodu inceledik ve 2017'nin sonlarında ortaklara yayınlanan ve orijinal olarak 2018'de sızdırılan sınırlı bir CS: GO motor kodu deposunun yeniden gönderilmesi olduğuna inanıyoruz. Bu incelemeden, oyuncuların endişelenmesi için herhangi bir neden bulamadık. veya mevcut yapılardan kaçının.

Her zaman olduğu gibi, en yüksek güvenlik için resmi sunucularda oynamanız önerilir.

Durumu araştırmaya devam edeceğiz ve aksi kanıtlanacak bir şey bulursak haberleri ve oyuncuları güncelleyeceğiz. Bu arada, sızıntı hakkında daha fazla bilgi varsa, Valve güvenlik sayfası (sonraki tweet) bu bilgilerin en iyi nasıl rapor edileceğini açıklar.

Son düzenleme:
Merhaba, bilindik Team Fortress 2 Youtuber'ı Delfy'nin videosuna göre Team Fortress 2'nin Kaynak kodları çalındı. Bilgisayarlarınızın zarar görme ihtimalinden dolayı oyuna girmeyin. Neler olduğunu anlamak için baktım. Birçok Team Fortress 2 server kendini kilitledi.

Bilgisayarlarınızın zarar görme ihtimalinden dolayı oyuna girmeyin. Neler olduğunu anlamak için baktım. Birçok server kendini kilitledi.

Kaynak olarak aldığım videonun özet, şu:

Bütün Source Engine ile yapılan oyunlar tehlikede. En sevdiğim server bile kilitlenmiş!

Eki Görüntüle 543260

Team Fortress 2'yi silmek zorunda kaldım. :(

Eki Görüntüle 543262

Valve sever biri olduğum için birçok Valve oyunu yüklü, onlarıda silmem gerekicek.

Eki Görüntüle 543261

Yıllardır Team Fortress 2 oynuyorum ilk defa böyle bir haber geldi. Anlaşılan Team Fortress 2 CS:GO'daki Source motorundan sonra en çok üzerinde durulan motor olduğu için Team Fortress 2'ye saldırdılar! Valve uzun zamandır Team Fortress 2'ye güncelleme getirmiyordu, bu onlar için fırsat olmuş olmalı.

Böylelikle sahip oldukları Source bilgileri ile CS:GO yüklü bilgisayarlara zarar verme ihtimalleri çıktı.

Source Oyun Motorunu Kullanan Riskli Oyunlar!:

Edit: Unutmayın Singleplayer oyunlar bu kadar risk taşıması pek mümkün değil bu yüzden silmenize gerek olmayabilir.

Valve oyunları
Diğer geliştiricilerin oyunları

ÖNEMLİ EDİT:

"Oyunu silin"
kısmı önlem amaçlı tavsiyemdir. Oyunu silmek zorunda değilsiniz elbette.
Bu kaynak kodunu duzenleyen hackerlar CATHOOK hackerlari. Zaten kaynak kodu sizdirilmadan once bile CATHOOK kullanicilari oyuna hileli botlar ya da serverleri cokturen botlar cagiriyorlardi.

serverleri cokturen botlar cagiriyorlardi.
Bizzat o botları görmüştüm. Ben maçı bitirip level kasmaya çalışıyorum, Covid-19 gibi bir adla bir bot gelip interneti çekiyordu.

CS:GO official serverlar için bir sıkıntı yok, TF2 açıklaması yapılmadı.
TF2 açıklama yaptı ancak CS:GO'nun açıklamasından biraz farklı, güvenlik konusunda sanırım CS:GO ile aynı değil.

Oruç zamanı Counter-Strike: Global Offensive çok iyi giderdi. Şimdi tam anlayamadım. Sadece TF2 için mi sorun var? Ben güvenliği elden bırakmayıp CS'ye girmiyeceğim. Peki Warband, Tomb Raider gibi oyunlar bir sorun yapar mı?

Oruç zamanı Counter-Strike: Global Offensive çok iyi giderdi. Şimdi tam anlayamadım. Sadece TF2 için mi sorun var? Ben güvenliği elden bırakmayıp CS'ye girmiyeceğim. Peki Warband, Tomb Raider gibi oyunlar bir sorun yapar mı?

CS:GO resmi serverların güvenli olduğunu açıkladı. CS oynuyacaksanız önlem olarak topluluk serverlarına girmeyin yeter.

TF2'de işler daha kötü çünkü resmi serverlar güvenli mi bilinmiyor.

Team Fortress 2 ve Counter Strike: Global Offensive artık güvenli.
Sorun Çözüldü.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı