CS:GO yüksek FPS'de Kasma Hissi

Whystreo

Hectopat
Merhaba,
CS:GO'da 250-300 arası FPS alıyorum fakat oyunu akıcı bir şekilde oynayamıyorum. Üstelik monitörüm de 144 Hz olmasına rağmen.
Sanki 60 Hz ve düşük FPS'le oynuyormuşum gibi his veriyor. Monitör ayarlarında 144 Hz seçili.
MSI Afterburner değerlerinin de ekran görüntüsünü paylaştım.

Sistemim;
Cooler Master Masterbox Lite 5 500W | Gigabyte GA-A320 | Ryzen 5 1600X | Gigabyte RX 570 Gaming 4 GB DDR5 256 Bit | Corsair 8 GB DDR4 3000MHz (2x8GB) | Seagate 3.5" 1TB Barracuda SATA 3.0 7200RPM | Toshiba OCZ 240GB TR200 SSD | ViewSonic XG2401 144 Hz 1 ms 1920X1080

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimal CS:GO'yu 60 Hz'de oynuyorsunuz. CS:GO başlatma seçeneği kısmına "-freq 144" ayarını ekleyin ve kaydedin. CS:GO'da iken 144 Hz aktif olduğundan emin olun. Monitör üzerindeki bilgi ekranında o an kaç Hz'de çalıştığını görebiliyor olmanız lazım.

Büyük ihtimal CS:GO'yu 60 Hz'de oynuyorsunuz. CS:GO başlatma seçeneği kısmına "-freq 144" ayarını ekleyin ve kaydedin. CS:GO'da iken 144 Hz aktif olduğundan emin olun. Monitör üzerindeki bilgi ekranında o an kaç Hz'de çalıştığını görebiliyor olmanız lazım.
Başlangıç ekranında şu komutlar yazılı.
-novid -freq 144 -refresh 144
Bilgi ekranından baktığımda da 139 civarında bir rakam gösteriyor.
Birde bir şey fark ettim. Fps_max 100 yaptığımda yani 100 fps aldığımda sanki 300 fpsle arasında hiçbir fark yokmuş gibi oynayabiliyorum. Arada gözle görülür bir fark olması lazım değil mi ?

Başlangıç ekranında şu komutlar yazılı.
-novid -freq 144 -refresh 144
Bilgi ekranından baktığımda da 139 civarında bir rakam gösteriyor.
Birde bir şey fark ettim. Fps_max 100 yaptığımda yani 100 fps aldığımda sanki 300 fpsle arasında hiçbir fark yokmuş gibi oynayabiliyorum. Arada gözle görülür bir fark olması lazım değil mi ?

Hocam şimdi durum şöyle: Eğer sen 60 Hz'lik bir monitörde oynuyorsan 60 FPS ile 300 FPS arasında hiç bir fark olmaz. 60 FPS'in altına düştüğünde kasmaya başladığını hissedersin. Eğer 75 Hz, 120 Hz 144 Hz vs. gibi farklı Hz değerlerine sahip bir monitörün varsa FPS değerinin Hz oranıyla aynı olması lazım. Örneğin; 144 Hz bir monitörün varsa oyunu kasmadan oynaman için 144 FPS alman gerekir. Eğer bu kasma sorunu rekabetçi oyun modunda yaşıyorsan şunu öneriyorum:

" tuşuna basarak konsolu aç ve net_graph 1 yaz. Oyun boyunca şu değerleri kontrol et, "var", "los" "choke" ve "sv". bunların bize kaç olduğunu söylersen sorunun ne olduğunu ve nasıl çözebileceğini açıklarız.

"var", "los" ve "choke" değerleri senin bilgisayarın ile alakalı durumlardır. Bu 3 değer sıfıra ne kadar yakın olursa o kadar iyi bir oyun deneyimi yaşarsın. "sv" ise sunucuyla alakalıdır, yine aynı şekilde sıfıra ne kadar yakın olursa o kadar sağlıklı olur ancak buna senin müdahale etme durumun yok; bu değerin yüksek olması oynadığın sunucunun sorunlu olduğu anlamına gelir.

Yukarıda dediğim gibi; bu saydığım 4 değeri oyun boyunca gözlemle, istersen ekran görüntüsü al; istersen göz kararı oyun boyunca ortalama olarak şu değerlerdeydiler de ki bizde buna bakarak sana gerekli çözüm yollarını söyleyelim.

Ayrıca sana bir öneri olsun fps_max 300'de değil fps_max 144'te oyna. FPS 300 den 250ler'e düştüğünde gözle görülür kasma yaşamazsın ama "var" değeri yükselip iner o yüzden saniyelikte olsa oyun zevkini bozabilir. Sahip olduğun sistemde fps_max 144 kullanarak sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum.

FPS'yi 144'e sabitleyip oynarsa daha fazla kasma hissiyatı olur.

Monitörü Hz değerine sabitleyince tam tersi oyun iyice akmaya başlar. V-sync açmadan direkt FPS sabitlenirse bir giriş gecikmesi olacağını düşünmüyorum. Ancak bu oyunda neden bunun olduğunu anlamadım bu genelde CS dışında her oyunda olan bir durumdu.

FPS'yi 144'e sabitleyip oynarsa daha fazla kasma hissiyatı olur.

1.5 yıldır 144 Hz monitör ile fps_max 144 oynuyorum. fps_max 300'te bırakıldığında sis vs. gibi durumlarda fps düşecektir ki ani fps düşüşleri "var" değerini yükseltir bu da saniyelik kasmaya yol açar. FPS ister 144 olsun ister 300 144 altına düşmediği sürece oyun akıcılığında ikisi arasında hiçbir fark olmayacaktır. Bu her oyun için geçerli. Monitörünün hertz değerinin altına düşmediği sürece ister hertz değeriyle eşit olsun ister yüzlerce fps yüksek, oyun akıcılığına gram etki etmez. Oyunun bilgisayarının imkanları dahilinde en akıcı hali hertz değerinle alabileceğin fps değeridir.

Hocam şimdi durum şöyle: Eğer sen 60 Hz'lik bir monitörde oynuyorsan 60 FPS ile 300 FPS arasında hiç bir fark olmaz. 60 FPS'in altına düştüğünde kasmaya başladığını hissedersin. Eğer 75 Hz, 120 Hz 144 Hz vs. gibi farklı Hz değerlerine sahip bir monitörün varsa FPS değerinin Hz oranıyla aynı olması lazım. Örneğin; 144 Hz bir monitörün varsa oyunu kasmadan oynaman için 144 FPS alman gerekir. Eğer bu kasma sorunu rekabetçi oyun modunda yaşıyorsan şunu öneriyorum:

" tuşuna basarak konsolu aç ve net_graph 1 yaz. Oyun boyunca şu değerleri kontrol et, "var", "los" "choke" ve "sv". bunların bize kaç olduğunu söylersen sorunun ne olduğunu ve nasıl çözebileceğini açıklarız.

"var", "los" ve "choke" değerleri senin bilgisayarın ile alakalı durumlardır. Bu 3 değer sıfıra ne kadar yakın olursa o kadar iyi bir oyun deneyimi yaşarsın. "sv" ise sunucuyla alakalıdır, yine aynı şekilde sıfıra ne kadar yakın olursa o kadar sağlıklı olur ancak buna senin müdahale etme durumun yok; bu değerin yüksek olması oynadığın sunucunun sorunlu olduğu anlamına gelir.

Yukarıda dediğim gibi; bu saydığım 4 değeri oyun boyunca gözlemle, istersen ekran görüntüsü al; istersen göz kararı oyun boyunca ortalama olarak şu değerlerdeydiler de ki bizde buna bakarak sana gerekli çözüm yollarını söyleyelim.

Ayrıca sana bir öneri olsun fps_max 300'de değil fps_max 144'te oyna. FPS 300 den 250ler'e düştüğünde gözle görülür kasma yaşamazsın ama "var" değeri yükselip iner o yüzden saniyelikte olsa oyun zevkini bozabilir. Sahip olduğun sistemde fps_max 144 kullanarak sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum.
Hocam değerleri paylaştım sizinle. Aslında eklemeyi unuttum şöyle bir sorunum vardı daha öncesinde.
Bir önceki monitörümde screen freeze olayı yaşanıyordu. 2 monitörü (aynı HZ) taktığımda eski monitörümde bir donma yaşanıyordu. Bende o sebeple bu monitörü aldım fakat sanki şu an bunda da buna benzer bir sorun varmış gibi hissediyorum. İlk aldığımda bu şekilde bir problem yaşamıyordum .

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    77,3 KB · Görüntüleme: 805
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı