CS:GO yüksek FPS'de Kasma Hissi

Whystreo

Hectopat
Merhaba,
CS:GO'da 250-300 arası FPS alıyorum fakat oyunu akıcı bir şekilde oynayamıyorum. Üstelik monitörüm de 144 Hz olmasına rağmen.
Sanki 60 Hz ve düşük FPS'le oynuyormuşum gibi his veriyor. Monitör ayarlarında 144 Hz seçili.
MSI Afterburner değerlerinin de ekran görüntüsünü paylaştım.

Sistemim;
Cooler Master Masterbox Lite 5 500W | Gigabyte GA-A320 | Ryzen 5 1600X | Gigabyte RX 570 Gaming 4 GB DDR5 256 Bit | Corsair 8 GB DDR4 3000MHz (2x8GB) | Seagate 3.5" 1TB Barracuda SATA 3.0 7200RPM | Toshiba OCZ 240GB TR200 SSD | ViewSonic XG2401 144 Hz 1 ms 1920X1080

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi hocam şu şekilde anlatayım. Bir önceki monitörüm 75 HZydi ve monitörde screen freeze olayı oluyordu çoğu oyunda başka bir 75 hz monitör daha buldum ikisini yan yana koyduğumda bariz bir screen freeze olayı oluyordu.
Bunun üzerine eski monitörümü satıp 144 hz olan viewSonic aldım. Bunu aldığım ilk günlerde hiçbir problem yoktu ama sonradan sanki bunda da oluyormuş gibi bir his oluşmaya başladı ya da gerçekten oluyor.
Ekran kartının monitörde bir süre kullanımdan sonra böyle bir sıkıntı yapabilme ihtimali nedir ?

Hocam eğer ekran kartını mining gibi işlemlerde kullanmadıysanız yazılımsal olarak kolay kolay zarar görebileceğini sanmıyorum; fiziksel hasar desek yine mantıklı olmaz ki fiziksel hasar alsa oyunlarda donmaya yol açmakla kalmazdı :d O yüzden benim aklıma gelen tek şey yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi ya ekran kartına gelen güncellemeler sebep oluyor ya da Radeon Ayarları'nda ki ayarların senin oyun ayarlarınla çakışmasından kaynaklanıyor. Son seçenek olarakta belki gözün eski monitöre alıştığından bir sıkıntı varmış gibi gelebilir psikolojik olarak. Aklıma bu üçünden başka mantıklı bir açıklama gelmiyor maalesef.

İyi günler. Bahsettiğiniz problemin güncellemeler yüzünde olması da muhtemeldir. Hemen hemen aynı özelliklere sahip bir sistemim var fakat AMD'ye ya da Windows'a herhangi bir güncelleme geldiğinde AMD Radeon Settings oyun profillerini sıfırlıyor. Oyuna girdiğim zaman ise, 300 FPS ve üzeri almama rağmen hep "kasma" hissi ile karşı karşıya kalıyorum. Bunun çözümü olarak AMD Radeon Settings'e girip oyun ayarlarından oyun grafik ayarlarını performans odaklı ayarlamanız olacaktır. Yani en azından benim için işe yarayan metot budur. Düzelirse lütfen bilgilendirin.
Oyun garfik ayarları kısmını bulamadım hocam.

Hocam eğer ekran kartını mining gibi işlemlerde kullanmadıysanız yazılımsal olarak kolay kolay zarar görebileceğini sanmıyorum; fiziksel hasar desek yine mantıklı olmaz ki fiziksel hasar alsa oyunlarda donmaya yol açmakla kalmazdı :d O yüzden benim aklıma gelen tek şey yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi ya ekran kartına gelen güncellemeler sebep oluyor ya da Radeon Ayarları'nda ki ayarların senin oyun ayarlarınla çakışmasından kaynaklanıyor. Son seçenek olarakta belki gözün eski monitöre alıştığından bir sıkıntı varmış gibi gelebilir psikolojik olarak. Aklıma bu üçünden başka mantıklı bir açıklama gelmiyor maalesef.
Psikolojik olma durumu beni monitörde sorun olmasından daha çok korkutuyor :D

Psikolojik olma durumu beni monitörde sorun olmasından daha çok korkutuyor :D

Bilincine varınca geçiyor hemen :D. fps_max 144'te oynarken bir kaç gün boyunca kasarak oynuyormuşum gibi hissediyordum tüm değerler normal olmasına rağmen. O FPS'i 300 görmeyince tatmin olmadığımdan kaynaklanıyormuş meğer, FPS değerini sürekli kontrol etme alışkanlığımdan kurtulunca oyun akıcı gelmeye başladı tekrardan :D Psikolojik çıkarsa şaşırmam yani aynı dertten çektim bende vaktinde.

Bilincine varınca geçiyor hemen :D. fps_max 144'te oynarken bir kaç gün boyunca kasarak oynuyormuşum gibi hissediyordum tüm değerler normal olmasına rağmen. O FPS'i 300 görmeyince tatmin olmadığımdan kaynaklanıyormuş meğer, FPS değerini sürekli kontrol etme alışkanlığımdan kurtulunca oyun akıcı gelmeye başladı tekrardan :D Psikolojik çıkarsa şaşırmam yani aynı dertten çektim bende vaktinde.
Yardımlar için sağol hocam bir süre o şekilde deneyeyim . 😀😀

Yardımlar için sağol hocam bir süre o şekilde deneyeyim . 😀😀

Hocam şaka bir yana olay psikolojik deyip geçiştirmiş gibi olmamak için söylüyorum; yukarıda yazdıklarımdan başka benim aklıma gelen bu probleme yol açabilecek bir etken gelmiyor aklıma. Vaktinde oyun hakkında çok sıkıntı çektim o yüzden bilgimin yettiği noktaya kadar olası çözümleri söylemeye çalıştım. Yeterli olmasa da bir nebze aydınlatmıştır umarım. Çözülmesi dileğiyle.

Hey allahım sen nelere kadirsin! Ben 40 FPS ile oynuyorum topluluk sunucularında 15’e kadar düşüyor sen 300 FPS ile kasıyor diyorsun psikolojiktir o eski bilgisayardan daha iyisine geçiş yapınca olur gözlerin alışır merak etme.

Merhaba,
CS:GO'da 250-300 arası FPS alıyorum fakat oyunu akıcı bir şekilde oynayamıyorum. Üstelik monitörüm de 144 Hz olmasına rağmen.
Sanki 60 Hz ve düşük FPS'le oynuyormuşum gibi his veriyor. Monitör ayarlarında 144 Hz seçili.
MSI Afterburner değerlerinin de ekran görüntüsünü paylaştım.

Sistemim;
Cooler Master Masterbox Lite 5 500W | Gigabyte GA-A320 | Ryzen 5 1600X | Gigabyte RX 570 Gaming 4 GB DDR5 256 Bit | Corsair 8 GB DDR4 3000MHz (2x8GB) | Seagate 3.5" 1TB Barracuda SATA 3.0 7200RPM | Toshiba OCZ 240GB TR200 SSD | ViewSonic XG2401 144 Hz 1 ms 1920X1080

Eki Görüntüle 442080

Oyunun kurulu olduğu dizinde, CS:GO'nun exe dosyasına sağ tıklayıp özellikler seçeneğini tıklayın. Uyumluluk sekmesinde, "TAM EKRAN İYİLEŞTİRMELERİNİ DEVRE DIŞI BIRAK" seçeneğini aktif hale getirin. Büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı