CS:GO'da sabit 300 FPS veren sistem önerisi

Herkese merhaba,

Size bir sorum olacaktı; şöyle ki bilgisayar oyunlarıyla içli dışlı olan birisi olmama rağmen bilgisayarın bileşenlerinden hiç anlamıyorum. Bu sebepten dolayı yeni bir bilgisayar toplama konusunda epey sıkıntı çekiyorum. Sıkıntı çekmemin en büyük nedeni ise toplayacağım bu bilgisayarda sade ve sadece Counter-Strike oynayacak olmam. 2016 yılında inventus'dan arkadaşımın benim için topladığı bir bilgisayar aldım. Size aldığım bilgisayarın bileşenlerinin içeriğini görsel olarak atacağım. Bu bilgisayar ile 130-180FPS bandında sonuçlar alıyorum. Ben sabit olarak 300FPS verebilecek bir bilgisayar istiyorum. Sizin videolarınızı ve topladığınız bilgisayarı da takip ediyorum fakat dediğim gibi ben sadece Counter-Strike oynayacağım. Sadece Counter-Strike oynayacağım bir bilgisayara 10.000TL vermek istemiyorum. Hem sabit 300FPS alabileceğim hem de 10.000TL vermeyeceğim bir sistem var mıdır? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Görselde sahip olduğum bilgisayarın özelliklerini görebilirsiniz. Bir de hazırda bulunan bilgisayarıma parça değişikliği uygulayarak FPS işini çözebilme şansımız söz konusu olur mu?

Eki Görüntüle 581847
Oyun deneyiminizde ahım şahım bir fark yapmaz.Derseniz 240hz bir monitöre geçerim ozaman sisteminizi satıp sağlam +300fps bir sistem toplayın.Ama zaten fpsniz yüksek yani monitörü besleyebiliyor.Ama dendiği gibi yeni bir işlemci alıp fpsnizi bi tık üst seviyeye çıkartmak mantıklı olacaktır.Özellikle Cs:Go gibi bir oyunda.

O halde şu zamana kadar Counter Strike'ta 300FPS alabilen kimsenin olmadığını söylüyorsunuz. Çünkü profesyonel oyuncular 240Hz, benim gibi evinden oynayan oyuncuların çoğu ise 144Hz monitör ile oynuyor. Doğru mu anladım? :)

Kardeşim açıkladık olayın doğrusunu. İnanmıyorsan uzatmanın alemi yok. Bilgi orada yazıyor git araştır sonra adam akıllı yorumunu yap.

Hocam olur mu öyle şey? :)

Öncelikle cevap için çok teşekkür ederim. Bahsettiğin işlemci sistemimin diğer parçaları ile uyumlu mudur acaba? Sadece işlemciyi değiştirmem yeterli midir yani?
Alacağınız işlemci anakart ile uyumlu ise sorun çıkarmayacaktır ki anakartınızın web sitesinde de 4. nesil destekli olduğu yazıyor. CS:GO işlemci isteyen bir oyun. Bu yüzden işlemcinizi değiştirmek FPS açısında en büyük farkları yaratacaktır. Anakartınız overclock desteklemiyor, bu yüzden i7 4790K yerine ondan daha uygun fiyatlı ve stok olarak hiç bir farkı bulunmayan İ7 4790 işlemci işinizi görecektir ve uyumludur. Elinizdeki işlemci de fena işlemci sayılmaz. İkinci elden elindeki işlemciyi satıp, tekrar ikinci elden bahsettiğim İ7 4790 işlemciyi alırsan en azından işini üç haneli para miktarları ile çözebilirsin.
Zaten dediğiniz kendiliğinden çelişiyor. HZ monitörün saniyede çizebildiği maksimum kare miktarıdır. FPS ise kabaca ekran kartınızın kaç kare çizdiğidir. Bu nedenle saniyede 144 kare çizen bir monitöre 300 kare yollarsanız bile 144 kare çizebilecektir.
Çok güldüm yorumunuza. 144 FPS monitörde 144 FPS görürsünüz maksimum.
Ya anlamıyorsunuz, ya da anlamak istemiyorsunuz. Zaten aksini söyleyen yok. Evet 144Hz monitörde 144 kare görürüz saniyede. Ama bahsettiğim şey gecikme. 60Hz bir monitörde 60FPS ile 300 FPS arasındaki "gecikme" farkını oyunu oynadıkça fark edeceksiniz. Siz hiç 144Hz monitörü olduğu için görüntü yırtılmasın diye FPS değerini 144'e sabitleyen profesyonel oyuncu gördünüz mü?

Alacağınız işlemci anakart ile uyumlu ise sorun çıkarmayacaktır ki anakartınızın web sitesinde de 4. nesil destekli olduğu yazıyor. CS:GO işlemci isteyen bir oyun. Bu yüzden işlemcinizi değiştirmek FPS açısında en büyük farkları yaratacaktır. Anakartınız overclock desteklemiyor, bu yüzden i7 4790K yerine ondan daha uygun fiyatlı ve stok olarak hiç bir farkı bulunmayan İ7 4790 işlemci işinizi görecektir ve uyumludur. Elinizdeki işlemci de fena işlemci sayılmaz. İkinci elden elindeki işlemciyi satıp, tekrar ikinci elden bahsettiğim İ7 4790 işlemciyi alırsan en azından işini üç haneli para miktarları ile çözebilirsin.

Ya anlamıyorsunuz, ya da anlamak istemiyorsunuz. Zaten aksini söyleyen yok. Evet 144Hz monitörde 144 kare görürüz saniyede. Ama bahsettiğim şey gecikme. 60Hz bir monitörde 60FPS ile 300 FPS arasındaki "gecikme" farkını oyunu oynadıkça fark edeceksiniz. Siz hiç 144Hz monitörü olduğu için görüntü yırtılmasın diye FPS değerini 144'e sabitleyen profesyonel oyuncu gördünüz mü?

Çok teşekkür ediyorum ilgilendiğin için.

[/QUOTE]
Profosyonel oyuncular zaten en az 270HZ ve üstü monitör kullandıkları için sabitleme ihtiyacı duymaması normal. Ayrıca VSYNC açtığınız zaman bir gecikme oluşur bu yüzden de açmazlar. Ayrıca 60Hz lik monitörde 300 FPS alan bilgisayarda da oynadım. Gecikme olayı farklı bir kavramdır. O dediğin şey 300 fps alan bir bilgisayarın bileşenleri kaliteli olur. Bu yüzden frametime azalır büyük ihtimal hissettiğiniz şey budur. Ayrıca monitörün de gecikme süresi iyi ise senin FPS ye bağladığın olayın altında yatan olayı açıkladım. Daha uzatmayacağım.Umarım bu cevap yeterli olmuştur sana.

Geri
Yukarı