CS:GO'da sabit 300 FPS veren sistem önerisi

SemihSK

Centipat
Herkese merhaba,

Size bir sorum olacaktı; şöyle ki bilgisayar oyunlarıyla içli dışlı olan birisi olmama rağmen bilgisayarın bileşenlerinden hiç anlamıyorum. Bu sebepten dolayı yeni bir bilgisayar toplama konusunda epey sıkıntı çekiyorum. Sıkıntı çekmemin en büyük nedeni ise toplayacağım bu bilgisayarda sade ve sadece Counter-Strike oynayacak olmam. 2016 yılında inventus'dan arkadaşımın benim için topladığı bir bilgisayar aldım. Size aldığım bilgisayarın bileşenlerinin içeriğini görsel olarak atacağım. Bu bilgisayar ile 130-180FPS bandında sonuçlar alıyorum. Ben sabit olarak 300FPS verebilecek bir bilgisayar istiyorum. Sizin videolarınızı ve topladığınız bilgisayarı da takip ediyorum fakat dediğim gibi ben sadece Counter-Strike oynayacağım. Sadece Counter-Strike oynayacağım bir bilgisayara 10.000TL vermek istemiyorum. Hem sabit 300FPS alabileceğim hem de 10.000TL vermeyeceğim bir sistem var mıdır? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Görselde sahip olduğum bilgisayarın özelliklerini görebilirsiniz. Bir de hazırda bulunan bilgisayarıma parça değişikliği uygulayarak FPS işini çözebilme şansımız söz konusu olur mu?

WhatsApp Image 2020-05-15 at 13.46.45.jpeg

Sistemin kötü değil. Yükseltme ile bahsettiğin değerlere çıkarsın. CS:GO bildiğimiz gibi işlemci isteyen bir oyun, i7 4790 gibi bir işlemciyi 900-1000 TL civarına bulabilirsiniz. Elinizdeki işlemciyi satıp alırsanız az bir fark ile işlemci yükseltmesi yapabilirsiniz. Sadece CS:GO için geri kalan bileşenler sorun çıkarmaz. Yeni bir sistem toplamakta hem de bu fiyatlar bu kadar uçmuş iken saçma. İşiniz işlemci yükseltmesi ile görülecektir.

Sabit olarak 300 fps alsanız bile monitörünüz desteklemiyorsa hiçbir işe yaramaz. Monitörünüz kaç Hz ?
CS:GO oyununu 60Hz monitör olsa bile bir kere 60 FPS sabitleyip oynayıp, bir de 300 FPS sabitleyip oynarsanız aradaki farkı çok net anlayacaksınız.

Diyelim ki topladın 300 fps alıyorsun. Monitörün en fazla 144 Fps desteklediği için hiçbir fark göremeyeceksin.
Hocam olur mu öyle şey? :)
Sistemin kötü değil. Yükseltme ile bahsettiğin değerlere çıkarsın. CS:GO bildiğimiz gibi işlemci isteyen bir oyun, i7 4790 gibi bir işlemciyi 900-1000 TL civarına bulabilirsiniz. Elinizdeki işlemciyi satıp alırsanız az bir fark ile işlemci yükseltmesi yapabilirsiniz. Sadece CS:GO için geri kalan bileşenler sorun çıkarmaz. Yeni bir sistem toplamakta hem de bu fiyatlar bu kadar uçmuş iken saçma. İşiniz işlemci yükseltmesi ile görülecektir.

CS:GO oyununu 60Hz monitör olsa bile bir kere 60 FPS sabitleyip oynayıp, bir de 300 FPS sabitleyip oynarsanız aradaki farkı çok net anlayacaksınız.

Öncelikle cevap için çok teşekkür ederim. Bahsettiğin işlemci sistemimin diğer parçaları ile uyumlu mudur acaba? Sadece işlemciyi değiştirmem yeterli midir yani?

Olur. Sen inan bana :) İnanmıyorsan araştırabilirsin. 10000 FPS de alsan monitörün 144 HZ ise 144 kareye kadar görebilirsin anlık.
Gidip bir internet kafede deneyimlemenizi ve daha sonra yorum yapmanızı öneririm. Evet ekrana gelen kare sayısı monitörün Hz değeri ile sınırlı lakin gecikme olarak oldukça fark edilebilir oluyor.

Hocam "Hz" bir görüntünün 1 saniyede ekrandaki yinelenme sayısıdır. FPS ise "frame per second" yani saniye başına düşen kare sayısıdır. İkisi birbirinden farklı şeyler yani
Zaten dediğiniz kendiliğinden çelişiyor. HZ monitörün saniyede çizebildiği maksimum kare miktarıdır. FPS ise kabaca ekran kartınızın kaç kare çizdiğidir. Bu nedenle saniyede 144 kare çizen bir monitöre 300 kare yollarsanız bile 144 kare çizebilecektir.

Geri
Yukarı