Cünüpken namaz kaçırmak

Hocam arkadaşın bahsettiği durumda kabul oluyor mu o zaman? Yani teyemmüm alınırsa. Yolculuk yok ama onun bahsettiği durumda da zorunluluk var sanırım.
"Allah size bir zoluk çıkarmak istemiyor, sizin hijyeninizi ve sizin yararınıza olan öğütlerini tamamlamak istiyor. böylece ona şükran duyasınız."
Denmiş. Tabii ki bunu en iyi alimler bilir ama bence kabul olması lazım.

Hocam arkadaşın bahsettiği durumda kabul oluyor mu o zaman? Yani teyemmüm alınırsa. Yolculuk yok ama onun bahsettiği durumda da zorunluluk var sanırım.

Ayette "abir-i sebil" yani yolda giden yolcu dışında ya da başka zorunluluklar hakkında bir istisna yok. Teyemmüm de zaten suya ulaşma imkanı yoksa geçerli (Maide 6).

Mesela cünüpken gusül alacak yer ve zamanım yok ve namaz kaçıyorsa ne yapmalıyım? Cünüp halimi bekletip, en yakın sürede gusül alıp kazalarını mı kılmam lazım? Yoksa cünüp halimle mi namaz kılmam lazım? Bir tane daha sorum olacak. Bazen yatağımdan şehvetle uyanıyorum ve iç çamaşırımın ıslak olduğunu fark ediyorum. Duşa girip gusül abdesti almayı planlıyorum fakat saçlarım uzun ve saçımda kabuklanma var (yani saçımın köklerinde kabuk tarzı bir şey var). Bir sürü krem, jel, şampuan kullansam bile hala tam olarak geçiremedim. Gusül alırken her yerimi dikkatlice yıkıyorum fakat saçımın diplerinin içine tam su geliyor mu emin değilim. Ne kadar masaj da yapsam yapayım krem de sürsem süreyim tam emin olamıyorum. Sonuçta bu bir hastalık, acaba benim guslüm kabul oluyor mudur?
"Ey iman edenler! Siz sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüp iken de gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın." (Nisa 43)

@moralman Ketoral adlı bir şampuan var ben kullanıyorum ve işe yarıyor. Üstündeki talimatları okuyun, istenilen şekilde ve istenilen sıklıkta saçlarınızı yıkayın. Bu arada sorununuz çözülünce tekrar ortaya çıkana kadar kullanmayı bırakın.

Din ile ilgili konularda kulaktan dolmadan çok böyle ayetlerle cevap verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Takdir ediyorum sizi.

Kafa derisindeki mantar kaşıntı yapıyor ve kaşıyınca kabuk oluşuyor. Eczaneden ''ketoral'' alın ve prospektüsü okuyun. Mantarı öldürecektir. Ne kadar kaşınsa da kaşımayın kafanızı.
Ben o dediğinizi kullanıyorum galiba. Bir kaç ay önce başladım. Bayağı kaşıntılar azaldı.

Cünüpken gusül alacak yer, zaman vs. yoksa eğer ve vaktin geçme tehlikesi varsa normal abdest alıp namazınızı kılabilirsiniz. Eğer abdest alacak su da yoksa teyemmüm abdesti ile namazınızı kılabilirsiniz. Gusül alabileceğiniz durum oluşana kadar bu abdestler gusül yerine geçecektir. Fakat gusül alabileceğiniz bir durum oluştuğunda guslünüzü almalısınız. İhtilam olmanızın üzerinden 20-30 dakika geçmemişse meninin tamamen vücuttan atılması için idrarınızı yapmayı da unutmayınız.

Kabuk durumuna gelecek olursak bu bir hastalıktır ve bunda bir sakınca yoktur. "Ey Allah'ın kulları, tedavi olunuz." hadisini dikkate alarak hastalığınıza çare arayınız. Allah şifa versin.

Son olarak gusül abdestinde abdesti tam olarak aldığınızdan emin olmanız çok önemlidir. İçinizde şüphe kalmamalıdır. Bu şüpheniz vesvesedir ve vesveseler çok tehlikelidir. Bu durumdan da kurtulmaya bakınız. Allaha emanet olunuz..

Yeni konular

Geri
Yukarı