Curved(Kavisli) Monitör vs Düz Monitör(?)

globalanarchist

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar.

Kafamda takılan bir soru ile karşınıza çıktım. Öncelikle hepinize selamlar! Arkadaşlar yeni monitör alacağım. Şuana kadar hep düz monitör kullandım ve hiç Kavisli bir monitörle karşı karşılaşmadım. Yeni bir deneyim olma açısından kavisli monitör almak istiyorum. Bunun üzerine de bayağı bir araştırdım. Videolar izledim, yorumları okudum... Ama kafamdaki soruları hala tam olarak cevaplayamadım. Sorular şunlar:

1) Düz monitör kullandığım için bildiğiniz dümdüz görünüyor zaten. Oyunlarda vs. aynı şekilde geçerli. Acaba kavisli olanında oyun oynarken bir engel teşkil ediyor mu? Yani hani şu oyunu rahat oyarsın şu oyunu zor oynarsın gibisinden bir gerekçe var mı, kayde var mı?

2) Kendi çapımda vakit geçirmek için yayın yapıyorum bazı platformlarda. Yayın açısından işte ne bileyim programdır falanca bir şeydir sıkıntı olur mu?

3) En çok merak ettiğim ve aslında 1. soruyla aynı bağlamı taşıyan bir husus. Arkadaşlar görüntüde bir şey oluyor mu? Yani nasıl diyeyim, nasıl denir bu(?)... Hani çok mu değişik görüntü verme kısmı? Düz monitöre göre çok mu ''cins'' duruyor, işte atıyorum İnternet sekmesi kavisli mi gözüküyor düz mü gözüküyor? Oyun oynarken atıyorum LOL oynuyorum oyun kavisli mi gözüküyor? Komik geldi nedense ama inanın hiç emin değilim ve çok ayrıntıya iniyorum acaba nasıl olur, ne olur diyerek.

Sözü siz değerli - daha önceden kavisli monitör kullanmış yada deneyimlemiş - arkadaşlara bırakıyorum. Cevaplarınız benim için çok önemli. Her dediğinizi dikkatle okuyacağım. Şimdiden çok teşekkür ederim, iyi günler dilerim.

Kavisli monitör kullanıyorum. Kavisini hissettirmiyor bile ama oyunlarda daha iyi bir deneyim sunduğu kesin. Ama espor oyunları için ne kadar yararlı bilmiyorum.

Kavisli monitör kullanıyorum. Kavisini hissettirmiyor bile ama oyunlarda daha iyi bir deneyim sunduğu kesin. Ama espor oyunları için ne kadar yararlı bilmiyorum.
İşte ben de o kısmını merak ediyorum. Genel olarak oyunlarda değerlendirilme yapıldığında ne oluyor? İnce kısımlarını öğrenmek istiyorum. Bunları da sorularımda söylemeye çalıştım elimden geldiğince.

Monitör Ultrawide denilen monitörlerdense kavisli olması tabiki daha iyi(boyun sağlığı açısından). Ancak normal 16:9 ise ve 32" den ufaksa çok büyük bir avantaj yada farklılık sağladığı söylenemez. Ben hissetmedim en azından. Tercih meselesi diyebiliriz. Olumsuz bi durum yaşatacağını sanmıyorum. Beklentiniz nedir bilmiyorum ama hiç farketmeyebilir yada tahmin ettiğinizden çok daha keyifli bir tecrübe de yaşatabilir.

Monitör Ultrawide denilen monitörlerdense kavisli olması tabiki daha iyi. Ancak normal 16:9 ise ve 32" den ufaksa çok büyük bir avantaj yada farklılık sağladığı söylenemez. Ben hissetmedim en azından. Tercih meselesi diyebiliriz. Olumsuz bi durum yaşatacağını sanmıyorum. Beklentiniz ne durumda bilmiyorum hiç farketmeyebilir yada tahmin ettiğinizden çok daha keyifli bir tecrübe yaşatabilir.
Almayı planladığım monitör şu: AOC 24''

Almayı planladığım monitör şu: AOC 24''
Düzden bi farkı yok dostum alıp merakını giderebilirsin. Sadece çok dikkatli baktığında belli oluyor gerek 24inç olmasından dolayı hem de kavsinin çok fazla olmamasından dolayı aşırı belirgin bir fark yok. Bende de var aynısı LOL oynuyorum genel olarak pek bir farkı yok ancak genel olarak hoş curved ekran 😀

Arada fiyat farkı yok yada çok azsa kavisli alıp geçin soruları çok detaylı okuyamadım ama sonuç olarak hiçbir farkları yok odanıza katacağı fark yanınıza kar kalır.

Monitör 27 inç ve üzerindeyse kavisli olması ciddi rahatlatır. 24 inç monitörde pek gerek olduğunu düşünmüyorum. Ekrana tam hakimiyet sağlaması amacıyla yapılan bir tasarım fakat, birazda zevk meselesi tabi. Gönlün hangisine daha yakınsa onu tercih etmelisin. Oyun deneyiminde çok fark olacağını zannetmiyorum. Monitörle aranda 60-80 cm kadar mesafe olacaksa, düz olmanı alman daha iyi gibi.

Monitör 27 inç ve üzerindeyse kavisli olması ciddi rahatlatır. 24 inç monitörde pek gerek olduğunu düşünmüyorum. Ekrana tam hakimiyet sağlaması amacıyla yapılan bir tasarım fakat, birazda zevk meselesi tabi. Gönlün hangisine daha yakınsa onu tercih etmelisin. Oyun deneyiminde çok fark olacağını zannetmiyorum. Monitörle aranda 60-80 cm kadar mesafe olacaksa, düz olmanı alman daha iyi gibi.
Sanırım düz monitör tercih edeceğim. Hala tam olarak emin değilim ama içimdeki bir his kavisli monitöre karşı duruyor. :D
Arada fiyat farkı yok yada çok azsa kavisli alıp geçin soruları çok detaylı okuyamadım ama sonuç olarak hiçbir farkları yok odanıza katacağı fark yanınıza kar kalır.
Düz monitör bin lira civarlarında.
Düzden bi farkı yok dostum alıp merakını giderebilirsin. Sadece çok dikkatli baktığında belli oluyor gerek 24inç olmasından dolayı hem de kavsinin çok fazla olmamasından dolayı aşırı belirgin bir fark yok. Bende de var aynısı LOL oynuyorum genel olarak pek bir farkı yok ancak genel olarak hoş curved ekran 😀
Hala tam emin değilim. Sanki sorun yaşayacağım gibi hissediyorum. :(

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı