Custom klavyeler bence daha mantıklı

Hocam sizi yakalamışken sorayım hazır konudayız. Klavye kiti,
Switch,
Keycaps, öneriniz var mı? Mümkünse bütçe pek önemli değil. Bir de artık ne kalıyor ise, pek bir şey yok gibi. Veya direkt hotswappab özelliği olan klavye alıp, kendimce özelleştirmek istiyorum. Daha kötü olur muhtemelen. Ortalama yağ masrafları nedir mesela? Yani ortada bir şeyler dönüyor ama, size sormak lazım. Tüm fikirlerinizi almak lazım. Bakarsanız ikinci el Akko switchler dönüyor, üstte olan arkadaş satmış zaten onada, ikinci el 300 civarı dönüyor. Yani ortalama ne kadar çıkarmak lazım, şu an pek bütçe önemli değil. Ya sıfırdan, ya değiştirerek. Biraz karışık oldu, siz zaten açıklama yaparak anlatırsınız. Ne gerekiyor ise sizden bekliyorum. Ben kendimce biraz biliyorum, bir de sizden duymam lazım.
Güzel bir şey çıkarabilmek için 2000 TL'ye yakın bütçe gerekiyor hocam.

Klavye kiti olarak şunu öneriririm:

Switch olarak şunu:

Keycaps olarak da bunu:
Kalite olarak bunları önerdim görünüşe bakıyorsanız değişik keycapslar da var.

Güzel bir şey çıkarabilmek için 2000 TL'ye yakın bütçe gerekiyor hocam.

Klavye kiti olarak şunu öneriririm:

Switch olarak şunu:

Keycaps olarak da bunu:
2 sorun değil, gerekirse 5 çıkabilirim, gereksiz olabilir olmaz ise. Switch aklımdaydı zaten, sepete eklemiştim. Keycaps olarak farklı alternatifler var mı? Bu gayet hoş ve tatlı duruyor. Farklı alternatiflerinizi almak isterim. Kitide çoğu kişide görüyorum, muhtelemen şans vericem gibi. Amazon ve aliexpress kargo süreci nedir? Bir de size sorayım, aliexpress 15 20 gün civarı deniliyor. Diğerleri hakkında pek fikrim yok. Müsait bir zamanınızda bol bol switch, ve keycaps alternatiflerinizi almak isterim, atabildiğiniz kadar. Tabi sorun olmaz ise.

2 sorun değil, gerekirse 5 çıkabilirim, gereksiz olabilir olmaz ise. Switch aklımdaydı zaten, sepete eklemiştim. Keycaps olarak farklı alternatifler var mı? Bu gayet hoş ve tatlı duruyor. Farklı alternatiflerinizi almak isterim. Kitide çoğu kişide görüyorum, muhtelemen şans vereceğim gibi. Amazon ve AliExpress kargo süreci nedir? Bir de size sorayım, AliExpress 15 20 gün civarı deniliyor. Diğerleri hakkında pek fikrim yok. Müsait bir zamanınızda bol bol Switch, ve keycaps alternatiflerinizi almak isterim, atabildiğiniz kadar. Tabii sorun olmaz ise.

Hocam isterseniz pre Build olarak cidoov65 oneririm aluminyum kasa klavyedir / ikinci olarak GamaKay LK67 modasi gecti PCB kalitesi ve soket yapisi kotu onun yerine gmk67 alabilirsiniz kailh soket kullaniyor şu an en kaliteli soket zaten antegresi PCB kalinligi olarak gmk67 cok iyi. Switch olarak size ktt kang white oneririm keycaps olarak da hosunuza giden keycapsi alabilrisniz ama ben double shot wob keycaps oneririm 500 kaliteli vardi arkadasima almistik.

Evet, hotswappable klavyeler daha mantıklı ancak Türkiye'de yapılacak iş değil. Maliyetini hesaplamak da sizin anlattığınız kadar basit değil. Evdeki hesap çarşıya uymaz.
Öncelikle, lube olayına gireyim. Hotswappable klavyeler un-lubed halde satılıyor genelde yani bu şu demek oluyor; daha iyi basış hissiyatı ve daha iyi bir ses deneyimi için Switch'leri kendiniz yağmalamalısınız. Bunun için yağ ve Switch açıcı ya da daha pratik bir şey istiyorsanız yağlama istasyonu almanız gerekiyor. Bitti mi? Bitmedi çünkü Switch'ler lubed, stablar unlubed şeklinde kullanırsanız rahatsız olursunuz. Bu yüzden stabları da yağlamanız gerekiyor ki bununla da bitmiyor zira daha spray lubing falan var. E, yağ ne kadar dayancak? Sadece yağ masrafı bile ciddi bütçe gerektiriyor.

Hocam siz gozunuzd cok buyutuyorsunuz eger bu islere az kafa yorsaniz piyasada krytox yerine gecebilecek cok guzel yaglar var ben Switch'leri acmak icin cimbiz kullnaiyorum ve acmasi cok basit makineci oldugum icin yaglardan anlarim ve Switch icin uygun kalinlikta (viskozitesi uygun ) yag buldum hem stabilizer hem Switch hem de switchin yaylari icin ayri ayri yag . Bir adet resim fircasi ve cimbiz ne kadar tutar ki. Ben yagi satiyordum sahibinden uzerinden 100 TL 4ML Switch icin 4ML stabilizer icin.

Son düzenleme:
Hocam isterseniz pre Build olarak cidoov65 oneririm aluminyum kasa klavyedir / ikinci olarak GamaKay LK67 modasi gecti PCB kalitesi ve soket yapisi kotu onun yerine gmk67 alabilirsiniz kailh soket kullaniyor şu an en kaliteli soket zaten antegresi PCB kalinligi olarak gmk67 cok iyi. Switch olarak size ktt kang white oneririm keycaps olarak da hosunuza giden keycapsi alabilrisniz ama ben double shot wob keycaps oneririm 500 kaliteli vardi arkadasima almistik.

Hocam siz gozunuzd cok buyutuyorsunuz eger bu islere az kafa yorsaniz piyasada krytox yerine gecebilecek cok guzel yaglar var ben Switch'leri acmak icin cimbiz kullnaiyorum ve acmasi cok basit makineci oldugum icin yaglardan anlarim ve Switch icin uygun kalinlikta (viskozitesi uygun ) yag buldum hem stabilizer hem Switch hem de switchin yaylari icin ayri ayri yag . Bir adet resim fircasi ve cimbiz ne kadar tutar ki. Ben yagi satiyordum sahibinden uzerinden 100 TL 4ML Switch icin 4ML stabilizer icin.
Muhtemelen, swarcow discord adresinde varsın diye düşünüyorum. Aslında aklımda klavye kaldı, EPOMAKER GK75 modeli kaldı aklımda, discord üzerinde görmüştüm. Bunun hakkında neler demek isterseniz?

Hocam isterseniz pre Build olarak cidoov65 oneririm aluminyum kasa klavyedir / ikinci olarak GamaKay LK67 modasi gecti PCB kalitesi ve soket yapisi kotu onun yerine gmk67 alabilirsiniz Kailh soket kullaniyor şu an en kaliteli soket zaten antegresi PCB kalinligi olarak gmk67 cok iyi. Switch olarak size ktt kang white oneririm keycaps olarak da hosunuza giden keycapsi alabilrisniz ama ben double shot wob keycaps oneririm 500 kaliteli vardi arkadasima almistik.

Hocam siz gozunuzd cok buyutuyorsunuz eger bu islere az kafa yorsaniz piyasada krytox yerine gecebilecek cok guzel yag var ben Switch'leri acmak icin cimbiz kullnaiyorum ve acmasi cok basit makineci oldugum icin yaglardan anlarim ve Switch icin uygun kalinlikta (viskoziteli ) yag buldum hem stabilizer hem Switch hem de yaylari icin. Bir adet resim fircasi ve cimbiz ne kadar tutar ki. Ben yagi satiyordum sahibinden uzerinden 100 TL 4ML Switch icin 4ML stabilizer icin.

Muhtemelen, swarcow Discord adresinde varsın diye düşünüyorum. Aslında aklımda klavye kaldı, epomaker GK75 modeli kaldı aklımda, Discord üzerinde görmüştüm. Bunun hakkında neler demek isterseniz?

Hocam optik Switch'li oldugu icin onermem sonrasinda aiyilestirme yapmaniz zor. optik switchli klavyel;er ses olarakta sizi tatmin edecegini sanmiyiorum

Keycaps olarak farklı alternatifler var mı? Bu gayet hoş ve tatlı duruyor. Farklı alternatiflerinizi almak isterim.
Tabiiki hocam.

Alternatif #1:

Alternatif #2:

Alternatif #3:
Müsait bir zamanınızda bol bol switch, ve keycaps alternatiflerinizi almak isterim, atabildiğiniz kadar. Tabi sorun olmaz ise.
Alternatif switch de istemişsiniz hocam ancak isteğiniz nedir? Tactile? Linaer? Clicky? Söyleyin ona göre alternatifleri sıralayayım.
Amazon ve aliexpress kargo süreci nedir? Bir de size sorayım, aliexpress 15 20 gün civarı deniliyor. Diğerleri hakkında pek fikrim yok
Amazon 2 hafta içinde getiriyor.
Aliexpressi çok hatırlamıyorum oradan alışveriş yapalı çok oluyor ancak eğer Banggood üzerinden Turkey Direct Mail seçip alırsanız 10-11 gün içerisinde geliyor.

İsterseniz hiç uğraşmayıp şuna da şans verebilirisiniz hocam:
Stabları da pre-lubed.
GamaKay LK67 modasi gecti PCB kalitesi ve soket yapisi kotu onun yerine gmk67 alabilirsiniz kailh soket kullaniyor şu an en kaliteli soket zaten antegresi PCB kalinligi olarak gmk67 cok iyi.
GMK67'nin yazılımı bile yok. LK67'nin avantajlı olduğu konu o ve ayrıca kasa ve PCB malzeme kalitesi olarak hala gayet yeterli bir pre-build kit bence. Soket yapısını da gereksiz eleştirmişsiniz.
Benim gözümde çok büyüttüğüm falan yok, yeni başlayacak arkadaşları düşünerek yazdım o yazıyı. Herkes bizim gibi bu işlerin uzmanı değil.

Tabii ki hocam.

Alternatif #1:

Alternatif #2:

Alternatif #3:

Alternatif Switch de istemişsiniz hocam ancak isteğiniz nedir? Tactile? Linaer? Clicky? Söyleyin ona göre alternatifleri sıralayayım.

Amazon 2 hafta içinde getiriyor.
AliExpress'i çok hatırlamıyorum oradan alışveriş yapalı çok oluyor ancak eğer Banggood üzerinden turkey Direct mail seçip alırsanız 10-11 gün içerisinde geliyor.

İsterseniz hiç uğraşmayıp şuna da şans verebilirisiniz hocam:
Stabları da pre-lubed.

Gmk67'nin yazılımı bile yok. LK67'nin avantajlı olduğu konu o ve ayrıca kasa ve PCB malzeme kalitesi olarak hala gayet yeterli bir pre-Build kit bence. Soket yapısını da gereksiz eleştirmişsiniz.

Benim gözümde çok büyüttüğüm falan yok, yeni başlayacak arkadaşları düşünerek yazdım o yazıyı. Herkes bizim gibi bu işlerin uzmanı değil.

Hocam gmk67 yazilimi var şu an kullanıyorum bilmediginiz konularda konusmazsaniz mutlu olurum. Klavyeyi kullanmasam bilmesem haklisiniz diyecegim. Sokete gelecek olursak LK67 cıy soket kullaniyor ve fazla Switch taktiktan sonra soket yamuluyor yasayan arkadaslarim var hatta yamulduktan sonra temassizlik yapiyor. Sahibinden boyle bir ilan koyan arkadasla konusup problemini hallettim. Feker IK75 Pro'da ciy kullaniyor ve dandik Switch'leri fazla takip cikarmada soket yamuluyor nerden biliyorsun derseniz kullandim .sonrasinda temassizlik olabiliyor ve bu da klavyenizi bazi durumlarda switchi takarken zorluyorsunuz ve lehim yolunun kopmasina kadar goturuyor. Kailh ve ttc soket olmayan PCB'leri onermem ben.

Son düzenleme:
Hocam gmk67 yazilimi var şu an kullanıyorum bilmediginiz konularda konusmazsaniz mutlu olurum. Klavyeyi kullanmasam bilmesem haklisiniz diyecegim. Sokete gelecek olursak LK67 cıy soket kullaniyor ve fazla Switch taktiktan sonra soket yamuluyor yasayan arkadaslarim var hatta yamulduktan sonra temassizlik yapiyor. Sahibinden boyle bir ilan koyan arkadasla konusup problemini hallettim. Feker IK75 Pro'da ciy kullaniyor ve dandik Switch'leri fazla takip cikarmada soket yamuluyor nerden biliyorsun derseniz kullandim .sonrasinda temassizlik olabiliyor ve bu da klavyenizi bazi durumlarda switchi takarken zorluyorsunuz ve lehim yolunun kopmasina kadar goturuyor. Kailh ve ttc soket olmayan PCB'leri onermem ben.

GMK67'de Via yada QMK destegi var mi? Kendi yazilimi olmasi cok onemli degil ama via destegi onemli.

Stock stabilizerler plate mounted onu biliyorum ama pcb mounted opsiyonu da var diye gordum ama emin olmak istedim. Durock yada akko screw in stabler uyar mi?

Bir de EK68 ile ayni klavye sanirim bu.

Gmk67'de VIA'ya da qmk destegi var mi? Kendi yazilimi olmasi cok onemli degil ama VIA destegi onemli.

Stock stabilizerler plate mounted onu biliyorum ama PCB mounted opsiyonu da var diye gordum ama emin olmak istedim. Durock ya da Akko screw in stabler uyar mi?

Bir de EK68 ile ayni klavye sanirim bu.

Evet hocam PCB screw stab takabilirsiniz ben akkonunkini takmistim, VIA ve qmk destegi yok maalesef ama PCB kalitesi finalkey R2V65 ile ayni sadece birkac daonanimi farkli o kadar.

Alternatif 2 hoşuma gitti. Switch olarak, linaer önerebilirsiniz. Muhtemelen 3 5 bakınıp, geçerim siparişe. Sonra kargo süreci başlasın. Öğleden sonra sorum olursa sorabilirim ikinize de. Şimdiden kusura bakmayın. Sizler bilirsiniz bir tek.

Hocam ben size Akko mod007PC oneririm cok kaliteli ses oalrak sizi cok tatmin edecektir PCB Flex cut kesim ve soket yapisi ttc'nin kaliteli.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı