Custom ROM atmaya değer mi?

Makaleler
10
Yer
Konya, Selçuklu
Daha fazla  
Mi Note 10 Lite cihazım var ama biliyorsunuz ki MIUI sorunlu bir arayüz. Ben Custom ROM atmak istiyorum ama kardeşim izin vermiyor. Bozarsın diye. Sorularım şunlar.

1- Telefona zarar verir mi?

2- Nasıl yapabilirim?

Bir de kardeşimi ikna edin lütfen.

Şimdiden teşekkürler.

Garantisi devam ediyorsa atmayın, ne olur ne olmaz diye. Yoksa durmayın, kilit ekranını açar açmaz yapacağınız ilk şey geliştirici seçeneklerine gitmek :)

1) Zarar vermez, aksine karşılaştığınız hatalar varsa eğer LineageOS ya da Resurrection Remix kurmanız halinde bunu sıfıra indirmiş olursunuz. Tabii %100 değil sorunsuzluk, onu kimse garanti edemez bunu siz de biliyorsunuz hocam.
2) Öncelikli işiniz bootloader kilidini kırmak olacak.
Ardından bir custom recovery yükleyeceksiniz. Tabii ki önerim TWRP, ki çeşitler eskide kaldı zaten. TWRP, kurulan dosyada sorun veya uyumluluk gibi problemler olmadığı sürece her çeşit kurulumu sorunsuzca yapıyor ve alternatifi yok.
Ardından en başta bahsettiğim ya da gönlünüze giden bir ROM indirecek ve bunu TWRP üzerinden flaşlayacaksınız. Bir de işlemci mimariniz ve yüklediğiniz yeni ROM'un Android versiyonuna göre bir Gapps paketi indireceksiniz. Tavsiyem ihtiyaçlarınızı karşılayacak en minimal paketi indirmeniz.

2. soruyu çok üstün körü anlattığımın farkındayım çünkü ayrıntıları bol bir iş. Siz derseniz ki kardeşim tamam, o vakit yardımcı oluruz. Ne yapacağınızdan çok, bir fikir edinin diye süreci yazdım.

Mi Note 10 Lite cihazım var ama biliyorsunuz ki MIUI sorunlu bir arayüz. Ben Custom ROM atmak istiyorum ama kardeşim izin vermiyor. Bozarsın diye. Sorularım şunlar.

1- Telefona zarar verir mi?

2- Nasıl yapabilirim?

Bir de kardeşimi ikna edin lütfen.

Şimdiden teşekkürler.

Telefona teknik ve yazılımsal olarak zarar vermez. İnternette çeşitli videolara var. Burada yazı ile anlatmak zor olur.

Kardeşinizi nasıl ikna edeceğimi bilmiyorum.🙁

Garantisi devam ediyorsa atmayın, ne olur ne olmaz diye. Yoksa durmayın, kilit ekranını açar açmaz yapacağınız ilk şey geliştirici seçeneklerine gitmek :)

1) zarar vermez, aksine karşılaştığınız hatalar varsa eğer LineageOS'ya da resurrection remix kurmanız halinde bunu sıfıra indirmiş olursunuz. Tabii %100 değil sorunsuzluk, onu kimse garanti edemez bunu siz de biliyorsunuz hocam.
2) öncelikli işiniz Bootloader kilidini kırmak olacak.
Ardından bir Custom Recovery yükleyeceksiniz. Tabii ki önerim TWRP, ki çeşitler eskide kaldı zaten. TWRP, kurulan dosyada sorun veya uyumluluk gibi problemler olmadığı sürece her çeşit kurulumu sorunsuzca yapıyor ve alternatifi yok.
Ardından en başta bahsettiğim ya da gönlünüze giden bir ROM indirecek ve bunu TWRP üzerinden flaşlayacaksınız. Bir de işlemci mimariniz ve yüklediğiniz yeni ROM'un Android versiyonuna göre bir gapps paketi indireceksiniz. Tavsiyem ihtiyaçlarınızı karşılayacak en minimal paketi indirmeniz.

2. soruyu çok üstün körü anlattığımın farkındayım çünkü ayrıntıları bol bir iş. Siz derseniz ki kardeşim tamam, o vakit yardımcı olurum. Ne yapacağınızdan çok, bir fikir edinin diye süreci yazdım.

Hocam garanti devam ediyor ama ben de yapmak istiyorum sizce yapmalı mıyım?

Hocam buna evet ya da hayır demelik durumu, kullanan sizler olduğunuz için daha iyi bilirsiniz. Ne sıklıkla telefonun sorun çıkardığını bilmiyoruz, eğer bir sorunu yok ise zaten uğraşmayın. Eğer fazlasıyla hataya denk geliyorsanız o vakit yapın. İlerde servislik bir işi olabileceğini düşünürsek buna kesin yanıt vermek bize düşmez.

Ben Custom ROM kullanıyorum ama hala MIUI tabanlı, stok ROM'dan daha akıcı ve ek özellikler var. ROM ve root düzgün kullanıldığında faydalı şeyler, mesela GCAM yükleyebilirsin. Bence değer.
Telefona custom recovery yüklemediniz mi bunun için hocam? Yine garanti gitmiş olur öyle ise, MIUI tabanlı olması değiştirmez. Eğer garanti konusunda bir fikir edinilmesi amacıyla söylediyseniz tabii, yanlış da anlamış olabilirim.

Ben Custom ROM kullanıyorum ama hala MIUI tabanlı, stok ROM'dan daha akıcı ve ek özellikler var. ROM ve root düzgün kullanıldığında faydalı şeyler, mesela GCAM yükleyebilirsin. Bence değer.
Bende yaptım garanti devam ederken ama benimki kullanamıyacağım haldeydi saf android 10 idi mıuı 11 yaptım memnunum. Sizin telefonun hali önemli.

Geri
Yukarı