Cyberpunk 2077 hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Arkadaşım insanlar para verip satın alıyor bu oyunları. Hatalı hâliyle oynayanlara sinirleneceğine oyunu yarım yamalak, hatalı bir şekilde çıkaranlara sinirlen. Hayatımda gördüğüm en garip eleştirilerden biri. Oyunu yarım yamalak çıkaranlara değil yarım yamalak oyunu parayla satın alıp eleştirenlere kızıyor. Fıkra gibi.
Oyunu yarım yamalak çıkartmalarını savunmuyorum. Benim eleştirdiğim şey oyunu yıllar önce oynayıp karşılaştığı hataların halen daha var olduğunu "varsayan" ve oyunu bir kere bile oynamamış ama sırf başkaları eleştiriyor diye eleştiren kısım. Yazının başında "Evet, oyunun çıkışı gerçekten bug dolu bir rezaletti." diyerek kendimi açıkladığımı sanıyordum. Ben de kimsenin hayrına almadım oyunu, parasını verip satın aldım ve oynadım ancak o buglarla karşılaşmadım. (Oyunu 23 Mayıs 2023 tarihinde oynadım.)
Hatalı haliyle oynayanları değil, sadece o halini oynayıp oyunu halen yerden yere vuranları eleştirdim.
Eğer oynadığın oyun tamamlanmamışsa veya bug doluysa eleştirmen çok normal. Ama o buglar düzeltildikten sonra "Ama oyunda bug vardı." diyerek halen eski hataları üzerinden eleştirmeye devam etmenin bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Oyunun güncel sürümün oynanabilir durumda olduğunu ve oyunun güzel olduğunu düşünüyorum.

Oyunu yarım yamalak çıkartmalarını savunmuyorum. Benim eleştirdiğim şey oyunu yıllar önce oynayıp karşılaştığı hataların halen daha var olduğunu "varsayan"

Kimse para ile satın aldığı oyunu defalarca oynamak zorunda değil. Bir kişi oyunu satın alıp oynadığında eğer edindiği deneyim oyun hatalarıyla doluysa bu oyunu çıkaran firmanın sorunudur. Bu hataları yaşayan kişi oyunu bir daha oynamak zorunda değil, dolayısıyla yaşadığı kötü deneyimden dolayı da oyunu istediği zaman eleştirebilir. Burada kimse birbirinin kara kaşı kara gözü için iş yapmıyor, ortada parayla satın alınan bir ürün var. Firma bunları duymak istemiyorsa oyunu yarım yamalak çıkarmasın.

Yani "Oyun başta yarım yamalak çıktı ama şu an iyi." diye bir şey yok. En başta oynayan kişi yarım yamalak oyun oynadı. Sonradan bu hataların düzeltilmesi -ki çoğu hata hâlâ duruyor- oyunu ilk çıktığında oynayan oyuncunun hatalı ve yarım oyun oynadığı gerçeğini değiştirmiyor.

Kimse para ile satın aldığı oyunu defalarca oynamak zorunda değil. Bir kişi oyunu satın alıp oynadığında eğer edindiği deneyim oyun hatalarıyla doluysa bu oyunu çıkaran firmanın sorunudur. Bu hataları yaşayan kişi oyunu bir daha oynamak zorunda değil, dolayısıyla yaşadığı kötü deneyimden dolayı da oyunu istediği zaman eleştirebilir. Firma bunları duymak istemiyorsa oyunu yarım yamalak çıkarmasın.

Yani "oyun başta yarım yamalak çıktı ama şu an iyi." diye bir şey yok. En başta oynayan kişi yarım yamalak oyun oynadı. Sonradan bu hataların düzeltilmesi -ki çoğu hata hâlâ duruyor- oyunu ilk çıktığında oynayan oyuncunun hatalı ve yarım oyun oynadığı gerçeğini değiştirmiyor.

Hocam çoğu hata hala duruyor demişsiniz de hangi hatalar öğrenebilir miyiz?

Oyunun güncel sürümün oynanabilir durumda olduğunu ve oyunun güzel olduğunu düşünüyorum.

Şu an oyunu hâlâ oynuyorum. Evet oynanabilir durumda. Ancak ben yine de çok hatayla karşılaştım. Ana görevlerde bile hem de.

Hocam çoğu hata hâlâ duruyor demişsiniz de hangi hatalar öğrenebilir miyiz?

Ögrenebilirsin.

Bu konuya yazdığım mesajlarda karşılaştığım birkaç hatayı ekran görüntüleriyle konuya ekledim. Üstelik bunlar dışında da ekran görüntüsünü aldığım başka birçok hata da var.

Oyuna 3 gün önce başladım. "Game breaking" denebilecek bir bug'la karşılaşmadım ancak bol miktarda glitch'le karşılaştım. Oyunda hala "collision" problemleri devam ediyor. Yani objeler birbirlerine girip komik görüntüler ortaya çıkarıyor. Maalesef bu oyunun düzeltilebileceğini düşünmüyorum çünkü problem bug/glitch vs.'nin çok ötesinde. Bu oyuna benzer veya daha kötü durumda piyasaya çıkan oyunlar olmuştu. Mesela The Evil Within 1, Batman Arkham Knight, GTA IV, Darksiders 3, The Witcher serisinin tamamı vs. Ancak bu oyunlar bug/glitch'ten arındırılınca ve optimizasyonları sağlanınca neredeyse tamamı "Vay be çok güzel oyunmuş" dedirtti. Cyberpunk 2077 tüm bug/glitch'lerden arındırılsa da günün sonunda kendini övdürmeyi başaramayacak gibi görünüyor çünkü oyunun esas problemi vaat ettiği şeyleri verememesi ve sunduğu şeylerin vasat veya vasatın bir tık üstü olması.

Cyberpunk 2077'de ne bug ne glitch var artık ama içerik olarak boş hissettiriyor ve 3 yıl önce çıkan bir oyun olmasına rağmen fiyatı biraz fazla yüksek gibi ama sürekli güncellenen bir oyun olduğunu düşünürsek bu kabul edilebilir bir yere kadar.

Şu an gayet güzel oynanabilecek durumda ben çok sevdim oyunu fakat kısa sürüyor ana hikayesi ama yan hikayeleri mükemmel dediğim gibi neredeyse çok az bug var artık yapay zeka vb şeylerde düzeltildi ayrıca.

Geri
Yukarı