CPUKiller

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, sistemimdeki Corsair Vengeance bellekler 2666 MHz hızında. Fakat Asus B350 anakartım overclock olmadan 2666 MHz hızı desteklemesine rağmen, otomatikte bellekleri 2133 MHz hızda çalıştırıyor.

Bende biostan D.O.C.P açarak bellek hızlarını 2666 MHz hızına çektim. İşlemci hızı maksimum 3600 MHz den 3500 Mhz hızına düştü. Fakat asıl sorunum aradaki 100 MHz de değil.

Asıl sorun; bilgisayar güç tasarrufu modunda iken bile maksimum hızında çalışmaya devam etmesi. Yani işlemcinin hızı hiçbir şekilde 3495 MHz den aşağı düşmüyor. Normalde sadece işlem yaparken bu değer maksimuma ulaşırdı (dengeli modda). Buda fazladan güç tüketimi ve yüksek sıcaklığa neden oluyor.

Başta bu sorunun biosun ez moddaki OC seçeneğinin (OC Tuner) açık olmasından dolayı sanmıştım fakat kapattığımda bile sorun devam ediyordu.

İşlemci hızını bellekler D.O.C.P ile hız aşırtılmışken nasıl dengeli hale getirebilirim ?

Adsız.jpg

Ayrıca tüm güç ayarlarını denedim (güç tasarrufu, dengeli, yüksek performans, ryzen balance) bana mısın demiyor...

Son düzenleyen: Moderatör:
Bios güncel, 0805 sürümünde. Dediğim gibi OC modu kapatarakta denedim fakat sonuç aynı. Hatta gariptir ez moddaki OC modu, power saving moduna geçirip ayarları kaydettiğimde; "hiçbir ayarı değiştirmediniz" uyarısını veriyor bios. Bende OC Tuner seçeneğini advanced ayarlardan kendim kapattım. Acaba biosta mı sıkıntı var ?

Hocam benimki çözüm olmayacak ama ben hyperX bellekler kullanıyorum. Asus Prime B350 anakartım ilk biosa girdiğimde direk 2666 mhz' e çekmişti frekansı.

Hocam benimki çözüm olmayacak ama ben hyperX bellekler kullanıyorum. Asus Prime B350 anakartım ilk biosa girdiğimde direk 2666 mhz' e çekmişti frekansı.
Bu bellekten belleğe değişiklik gösterebilir. CorsairVengeance 2666 lar D.O.C.P siz bu hızı desteklemiyor.

Bu arada sorun hala devam ediyor. @Recep Baltaş Bey Ryzen RAM frekans yükseltme rehberinizi izledim. Çok yararlı bir video teşekkürler.
Acaba o değerlerle biraz oynasam işlemcide ki yük azalır mı? Yoksa D.O.C.P nin kaderi mi bu?
Malum OC ile ilgili çok tecrübem olmadığı için manuel ayarlamaktan ürküyorum. :kararsız:

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı