Çözüldü DA V3.5 Oyunlarda Stutter Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Clastrox

Decapat
Selam arkadaşlar öncelikle bayramınız mübarek olsun. Almış olduğum DA V3.5 sistemde oyunlarda micro stuttering sorunu yaşıyorum. Şunu belirteyim almış oldugum sisteme SSD'sini Samsung EVO 860 yapıp ve bende bulunan Team 8 GB RAM'i ekledim. Çoğu oyunda GPU degeri %3-5'lik bir azalışa uğrayınca anlık takılma oluyor. Sıcaklıklar GPU 72, CPU 60, SSD 45 dereceyi geçmiyor. Takılma olan oyunlarda işlemci kullanımı %30'larda seyrediyor. Denediğim oyunlar PUBG, DayZ, Ring of Elysium, SoulWorker bu oyunlarda aralıklarla takılma yaşıyorum ama denemiş oldugum ETS 2 ve No Man's Sky'da problem olmuyor. Monitorum de FreeSync destekli. FreeSync'i açıp kapattım değişen bir şey olmadı. GPU 1150-1268 arasında hızı degişiyor.

Bundan önce sahip olduğum sistemi bu sorun yüzünden satıp bu sistemi aldım ama ne yazık ki bu sistemde de aynı sorunu yaşıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem:
  • GPU MSI Armor RX 570.
  • CPU Ryzen R5 1600.
  • RAM 8 GB Corsair 3000 MHz ve 8 GB team 2666 MHz ( RAM testi yaptım hiçbir sorun bulunmadı. )
  • Anakart Gigabayte B450M S2H.
  • SSD Samsung Evo 860 250 GB.
  • PSU-Kasa Corsair Carbide serisi Spec-delta RGB tempered glass 550W 80+

Çözüm
Olabilir, çok kısa zamanda ben de baktıracağım. 3 yıldır sıkıldım bu sorundan çünkü.

Bu sorun zannedersem BIOS'tan kaynaklaniyor. Donanimlardan biri BIOS'u bozuyor kanimca. Elektrikle de alakali degil bence. Dün anakartta yüklü son sürüm BIOS'un bir alt versiyonunu flashladim anakarta, oyunlara girip denedim takilma simdiye kadar saniyelerden ms'ye dustu yani yok denecek kadar aza indi ama yine de hissediyorsun onu. Mesela flashlamadan önce FPS 120'den birden 20-30'a duserdi 2-3 saniye simdi 120'den 95'e falan anlik düsüp duzeliyor. Bu sorunun çözümü bence bozuk olan ama fark edilmeyen donanimi bulup önce BIOS'u flashlayip o donanimi bir daha takmamaktan geciyor. Ya RAM'ya ekran kartindan süpheleniyorum.

RAM'i test ediyorum, sorunsuz görünüyor. Ekran karti öyle, islemci öyle hepsi görünürde sorunsuz gibi görünüyor ama bunlardan biri kesinlikle bozuk. HDD pek ihtimal vermiyorum cunku yeni SSD almistim. Eski anakartim vardi hiç sorunsuz oynardim oyunlari yag gibi akardi. 1-2 hafta önce o anakarti taktim o anakartta da takilmalar basladi yani donanimlardan biri bozuk ama bozuk oldugunu fark edemiyorsun ve kullandikca BIOS'un frekans degerlerini bozuyor. Sonra söksen de o sorun öylece kalıyor. Bunun cözümü de o donanimi bir sekilde bulup anakarti temiz BIOS'layıp sonra yeni donanimi takmak.

Evet arkadaşlar bu sorunun çözümü kullandiginiz BIOS surumu beni böyle uyuz ediyordu, 2-3-4 saniye bayağı bayağı takiliyordu oyunlar. Dün BIOS'un bir eski versiyonunu flashladim ve neredeyse tamamen ortadan kalkti takilma cok ufak anlik bir takilma gibi oluyor o da cok nadir ve sinir bozucu degil. Belki o baska bir program falan olabilir hatta. Dun BIOS Update yaptiktan beri surekli oyunlarda test ediyorum zaten BIOS guncellemeden sonra oyuna girer girmez düzeldigine dair bir his aliyorsunuz oyun daha akici daha canli geliyor size. Dedigim gibi BIOS'u ya donanimlardan biri bozuyor ya da biz bir sekilde farkinda olmadan bozduk. Kullandiginiz BIOS surumunu degistirin.
Selam arkadaşlar öncelikle bayramınız mübarek olsun. Almış olduğum DA V3.5 sistemde oyunlarda micro stuttering sorunu yaşıyorum. Şunu belirteyim almış oldugum sisteme SSD'sini Samsung EVO 860 yapıp ve bende bulunan Team 8 GB RAM'i ekledim. Çoğu oyunda GPU degeri %3-5'lik bir azalışa uğrayınca anlık takılma oluyor. Sıcaklıklar GPU 72, CPU 60, SSD 45 dereceyi geçmiyor. Takılma olan oyunlarda işlemci kullanımı %30'larda seyrediyor. Denediğim oyunlar PUBG, DayZ, Ring of Elysium, SoulWorker bu oyunlarda aralıklarla takılma yaşıyorum ama denemiş oldugum ETS 2 ve No Man's Sky'da problem olmuyor. Monitorum de FreeSync destekli. FreeSync'i açıp kapattım değişen bir şey olmadı. GPU 1150-1268 arasında hızı degişiyor.

Bundan önce sahip olduğum sistemi bu sorun yüzünden satıp bu sistemi aldım ama ne yazık ki bu sistemde de aynı sorunu yaşıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem:
  • GPU MSI Armor RX 570.
  • CPU Ryzen R5 1600.
  • RAM 8 GB Corsair 3000 MHz ve 8 GB team 2666 MHz ( RAM testi yaptım hiçbir sorun bulunmadı. )
[/QUOT

Sistem:
  • GPU MSI Armor RX 570.
  • CPU Ryzen R5 1600.
Sonradan taktığınız RAM ile şimdiki RAM uyumlu olmayabilir.

Bende de aynı sorun var. Ama benim işlemci frekansında dalgalanma var o yüzden yaptığını düşünüyorum.
Tam bilmiyorum ama tüm işlemcinin tüm çekirdekleri unparklı ise sorunun ondan kaynaklanacagını sanmıyorum. Aynı sistem mi senin ki?
Bize ancak bu kişiler yardımcı olacak. @Recep Baltaş @BilgisayarKurdu
Cidden yardımcı olursalar çok güzel olur.
Soulworker oyununu bilmiyorum ama sorun yaşadığınız diğer oyunlar hep optimizasyon sorunlu oyunlar.
Evet optimizasyon sorunları var ama ne bileyim millet takır tukur oynuyor :(
Soulworker oyununu bilmiyorum ama sorun yaşadığınız diğer oyunlar hep optimizasyon sorunlu oyunlar.
Sistemim de stuttering sorunu olup olmadıgını anlayabilecegim bir benchmark testi var mı

"Anlık takılma" şikayetleri; yoruma çok fazla açık bir konu. Kullanıcı ne denli bir takılma yaşıyor bunu anlamak her zaman mümkün olmuyor. Bu sebeple performans testleri yapar, sistemin en düşük kaç FPS aldığına bakarız. Bu sayede anlık takılmanın "Hissiyat" veya "Psikolojikmen kötü etkilenme" seviyesinde mi yoksa gerçekten anlık FPS düşüşü seviyesinde mi olduğunu anlarız.

Uzun vadede sistemin ısınması gibi ihtimallere karşılık GPU'nun bellek sıcaklıkları da dahil olmak üzre tüm sıcaklık değerlerini de kontrol ederiz ki bir gariplik olup olmadığını anlayalım.

Buna ek olarak oyun esnasında CPU çekirdek yük oranları - CPU çekirdek frekansları - GPU bellek ve çekirdek frekans değerlerini anlık olarak takip ederiz, bir oynama olup olmadığını anlamak adına > Sıcaklıklarla alakalı problem varsa buradan da belli eder zaten kendini.

Bazen kullanıcı; sende olduğu gibi kit olmayan bellek gruplarını aynı sistem üzerinde kullanır. Sistemde 16GB bellek takılıdır ancak 8'i kullanılabiliyordur, bellek yetersizliği de anlık takılmalara sebep olabilir.

• Bu siteden Valley Unugine Free sürümü indir ve 1080P Ultra ayarlarda tam ekran Benchmark testine sok, F9 ile başlatabilirsin. Test sonunda bir sonuç ekranı gelecektir; CTRL + PRT ile ekran görüntüsünü bizlere aktar. Test süresince arka planda program açık kalmasın, antivirüs taraması veya sistem güncellemesi gibi aktiviteler olmamasına gayret et.
  • AIDA64 Sıcaklık Testini yapmak için bu linkten faydalanabilirsin, içeride her şey anlatılıyor. Ayarlardan GPU sıcaklığını da tabloya eklersen faydalı olur, bir daha uğraşmazsın. Bunun da ekran görüntüsünü istiyorum ve minimum 15 dakika sürsün.
  • MSI Afterburner son sürümü indir ve oyun oynarken GPU bellek ve çekirdek frekanslarının sabit olarak en yüksek seviyede olup olmadığını - düşüş yaşanıp yaşanmadığını kontrol et.
  • Görev yöneticisi ile kullanılabilir bellek kapasitesine bir göz at, işlemci yük durumuna göz at.
  • Tüm bunları ekran görüntüsü ile bana aktar ve herhangi bir hız aşırtma denemen olduysa stok ayarlara döndür sistemi.
Unutmadan kullandığın monitör, hangi port ve kablo ile bağlantı kurduğun bilgilerini de ver. Oyun içerisinde FPS sabitlemeye yönelik ayarlar yapıyor musun? Kullandığın monitörde FreeSync gibi teknolojiler var mı, aktif mi bilelim. İmkanın varsa video da çekebilirsin; kayıt cihazını sabit tutmak kaydıyla.

Çıplak gözle test edebiliyor olsak bunların hiçbirine gerek kalmaz ancak bir problem olup olmadığını anlamak için mecburen 2-3 programdan veri toplamak gerekiyor :)

"Anlık takılma" şikayetleri; yoruma çok fazla açık bir konu. Kullanıcı ne denli bir takılma yaşıyor bunu anlamak her zaman mümkün olmuyor. Bu sebeple performans testleri yapar, sistemin en düşük kaç FPS aldığına bakarız. Bu sayede anlık takılmanın "Hissiyat" veya "Psikolojikmen kötü etkilenme" seviyesinde mi yoksa gerçekten anlık FPS düşüşü seviyesinde mi olduğunu anlarız.

Uzun vadede sistemin ısınması gibi ihtimallere karşılık GPU'nun bellek sıcaklıkları da dahil olmak üzre tüm sıcaklık değerlerini de kontrol ederiz ki bir gariplik olup olmadığını anlayalım.

Buna ek olarak oyun esnasında CPU çekirdek yük oranları - CPU çekirdek frekansları - GPU bellek ve çekirdek frekans değerlerini anlık olarak takip ederiz, bir oynama olup olmadığını anlamak adına > Sıcaklıklarla alakalı problem varsa buradan da belli eder zaten kendini.

Bazen kullanıcı; sende olduğu gibi kit olmayan bellek gruplarını aynı sistem üzerinde kullanır. Sistemde 16GB bellek takılıdır ancak 8'i kullanılabiliyordur, bellek yetersizliği de anlık takılmalara sebep olabilir.

• Bu siteden Valley Unugine Free sürümü indir ve 1080P Ultra ayarlarda tam ekran Benchmark testine sok, F9 ile başlatabilirsin. Test sonunda bir sonuç ekranı gelecektir; CTRL + PRT ile ekran görüntüsünü bizlere aktar. Test süresince arka planda program açık kalmasın, antivirüs taraması veya sistem güncellemesi gibi aktiviteler olmamasına gayret et.
  • AIDA64 Sıcaklık Testini yapmak için bu linkten faydalanabilirsin, içeride her şey anlatılıyor. Ayarlardan GPU sıcaklığını da tabloya eklersen faydalı olur, bir daha uğraşmazsın. Bunun da ekran görüntüsünü istiyorum ve minimum 15 dakika sürsün.
  • MSI Afterburner son sürümü indir ve oyun oynarken GPU bellek ve çekirdek frekanslarının sabit olarak en yüksek seviyede olup olmadığını - düşüş yaşanıp yaşanmadığını kontrol et.
  • Görev yöneticisi ile kullanılabilir bellek kapasitesine bir göz at, işlemci yük durumuna göz at.
  • Tüm bunları ekran görüntüsü ile bana aktar ve herhangi bir hız aşırtma denemen olduysa stok ayarlara döndür sistemi.
Unutmadan kullandığın monitör, hangi port ve kablo ile bağlantı kurduğun bilgilerini de ver. Oyun içerisinde FPS sabitlemeye yönelik ayarlar yapıyor musun? Kullandığın monitörde FreeSync gibi teknolojiler var mı, aktif mi bilelim. İmkanın varsa video da çekebilirsin; kayıt cihazını sabit tutmak kaydıyla.

Çıplak gözle test edebiliyor olsak bunların hiçbirine gerek kalmaz ancak bir problem olup olmadığını anlamak için mecburen 2-3 programdan veri toplamak gerekiyor :)
Öncelikle ilgilendigin için teşekkürler. Ekran kartının ısı degerlerini eklemeyi bulamadım. Aida64 ısı sensörünün fotografını paylaştım. Ayrıca valley testinde arada bir stuttering giriyordu.
Oyunlarda işlemcim genelde %30 ları geçmiyor ve çekirdek hızı 3.35 de sabit şekilde çalışıyor. Ekran kartım ise bellek hızı 1750 de sabit ve çekirdek frekansı 1150 ile 1260 arası degişiyor.
Ek olarak uyum sorunu çıkmasın diye 2. farklı RAM i çıkarıp öyle test ettim.

Kullandıgım monitor AOC g2590vxq. Display port üzerinden baglıyorum ekranı. Freesync i defalarca açıp kapadım ama degişen bişey olmadı. Fps sabitlemeyi denedim ama daha da kötü oldu sonuç.
Video çekebilecek imkanım yok malesef ki.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    670,2 KB · Görüntüleme: 73
  • axcx.png
    axcx.png
    15,8 KB · Görüntüleme: 70
  • adasdasd.png
    adasdasd.png
    4,2 KB · Görüntüleme: 64

Geri
Yukarı