Dairede GigaFiber olmasına rağmen sorgulamada VDSL gözüküyor

bobyrktr

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba,

Sağlayıcılardan sorgulattığım üzere VDSL gözükmekte adreste fakat girip daire içini ve apartmanı kontrol ettiğimde fiber mevcut gibi (pek anlamadığım konular). GigaFiber mevcut mu değil mi anlayamadım. Fotoğrafları ekte tarafınıza sundum. Değerli vaktinizi ve yorumlarınızı rica ediyorum. Daireye yeni taşınacağım, taşınmamda etken rol oynamakta. Şimdiden teşekkür ederim.

IMG_4622.jpeg
IMG_4621.jpeg
IMG_4620.jpeg
IMG_4624.jpeg

Merhaba,

Sağlayıcılardan sorgulattığım üzere VDSL gözükmekte adreste fakat girip daire içini ve apartmanı kontrol ettiğimde fiber mevcut gibi (pek anlamadığım konular). GigaFiber mevcut mu değil mi anlayamadım. Fotoğrafları ekte tarafınıza sundum. Değerli vaktinizi ve yorumlarınızı rica ediyorum. Daireye yeni taşınacağım, taşınmamda etken rol oynamakta. Şimdiden teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 2145466Eki Görüntüle 2145467Eki Görüntüle 2145468Eki Görüntüle 2145470

Attıgın kablo fiber kablosu, GigaFiber de var büyük ihtimalle ankastre attıgın 3. fotograf. Arayıp sor TurkNet'e.

Merhaba,

Eki Görüntüle 2145466Eki Görüntüle 2145467Eki Görüntüle 2145468Eki Görüntüle 2145470

TurkNet altyapısını kullanıyor olman çok güzel bir şans. Fiyat ve müşteri desteği açısından iyi bir durum olacaktır. Ayrıca fiber kablosu ve kurulumu binaya yapılmış. Sadece aktivasyon olmadığı için görünmüyör. Kablo geldiyse gerekli kutularda hazırlandığına göre geriye sadece TurkNet sormak kalıyor. Başvuruyu da mutlaka TurkNet yap ki GigaFiber 400TL gibi güzel bir fiyata alırsın.

Evet turknet gigafiber altyapisi mevcut daha aktif olmamis 1 ay icindede aktif olabilir 2 ayda 3 ayda olabilir 1 sene bile bekleyen Gördüm Ben umarim en kisa zamanda aktif olur

Bu arada sorgulamayi TurkNet'in sitesinden yapiyorsun degilmi.

Merhaba,

Hem Turknet'in kendisine ait olan GigaFiber isimli altyapısı hem de Türk Telekom'un FTTH (eve kadar fiber) altyapısı mevcut. İkinci fotoğraftaki kapağı açık kutu, TT'nin fiber dağıtım kutusu. Yani hem Turknet'ten 1000 down/1000 up alabilirsiniz. Hem de TT'den 1000 down/50 up alabilirsiniz. Dilerseniz TT altyapısından hizmet veren diğer firmalara da abone olabilirsiniz size kalmış. Seçeneğiniz bol yani.

Ancak benim kafamı karıştıran bir şey var: Her iki kutudan da OBK çıkıyor. Kutulardan çıkan ince beyaz kablolardan bahsediyorum yani. Birinci ve dördüncü fotoğraflarda gördüğümüz kabloya OBK denir. İç tesisatlarda kullanılan fiber kablodur kendisi.
Bütün daireler için OBK çıkıyor olsaydı "müteahhit binayı yaparken OBK ile döşetmiş" derdim. Ancak TT kutusundan 1 tane, Turknet kutusundan da (yanlış saymadıysam) 5 tane OBK çıkıyor. Demek ki halihazırda bu kutulardan hizmet alan daireler var. Sizin dairenizde bulunan kablonun hangi kutudan geldiğini kestirmek zor. Onu siz kendiniz kabloyu takip ederek bulacaksınız. Bu durumda altyapı sorgulamasında neden VDSL çıkıyor anlamadım. Yani her iki altyapının aktif olarak kullanılıyor olması gerek görünüşe göre. Belki altyapı sorgulama servislerinde anlık bir hata çıkmıştır.

Sizden ricam şu aşağıda linkini verdiğim 3 adresten de altyapı sorgulaması yapıp sonuçların ekran görüntülerini paylaşabilir misiniz?

Hem Turknet'in kendisine ait olan GigaFiber isimli altyapısı hem de Türk Telekom'un FTTH (eve kadar fiber) altyapısı mevcut. İkinci fotoğraftaki kapağı açık kutu, TT'nin fiber dağıtım kutusu. Yani hem Turknet'ten 1000 down/1000 up alabilirsiniz. Hem de TT'den 1000 down/50 up alabilirsiniz. Dilerseniz TT altyapısından hizmet veren diğer firmalara da abone olabilirsiniz size kalmış. Seçeneğiniz bol yani.

Ancak benim kafamı karıştıran bir şey var: Her iki kutudan da OBK çıkıyor. Kutulardan çıkan ince beyaz kablolardan bahsediyorum yani. Birinci ve dördüncü fotoğraflarda gördüğümüz kabloya OBK denir. İç tesisatlarda kullanılan fiber kablodur kendisi.
Bütün daireler için OBK çıkıyor olsaydı "müteahhit binayı yaparken OBK ile döşetmiş" derdim. Ancak TT kutusundan 1 tane, Turknet kutusundan da (yanlış saymadıysam) 5 tane OBK çıkıyor. Demek ki halihazırda bu kutulardan hizmet alan daireler var. Sizin dairenizde bulunan kablonun hangi kutudan geldiğini kestirmek zor. Onu siz kendiniz kabloyu takip ederek bulacaksınız. Bu durumda altyapı sorgulamasında neden VDSL çıkıyor anlamadım. Yani her iki altyapının aktif olarak kullanılıyor olması gerek görünüşe göre. Belki altyapı sorgulama servislerinde anlık bir hata çıkmıştır.

Sizden ricam şu aşağıda linkini verdiğim 3 adresten de altyapı sorgulaması yapıp sonuçların ekran görüntülerini paylaşabilir misiniz?

Değerli yorumun için çok teşekkür ederim. 🫶🏻

Fotoğrafları ekledim benimde kafam çok karıştı 🥲

Dosya Ekleri

• IMG_4659.jpeg
    IMG_4659.jpeg
    140,4 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_4657.png
    IMG_4657.png
    120,6 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_4656.png
    IMG_4656.png
    127,2 KB · Görüntüleme: 12
Değerli yorumun için çok teşekkür ederim. 🫶🏻

Fotoğrafları ekledim benimde kafam çok karıştı 🥲
Rica ederim.
Birinci ve üçüncü fotoğraflarda sonuç VDSL çıkmış. Garip bir şekilde ikinci fotoğrafta hiç altyapı görünmüyor. Ayrıca birinci fotoğraftaki üçüncü satırda da veriler var ama satır yeşil yanmıyor. Bu bahsettiğim üçüncü satır TT'nin fiber altyapısını işaret eden satır. Yani önceki mesajımda da dediğim gibi TT'nin fiber altyapısı mevcut ama henüz aktif edilmemiş sanırım. Kutudan çıkan kablo daireye gidiyor ama zannedersem daire sahibi falan şimdiden çektireyim diye düşünmüş olsa gerek.
Özetle şu anda hem TT'nin fiber altyapısı hem de GigaFiber aktif değil gibi duruyor. Aktif edilince abonelik başvurusu yaparsınız artık.

Geri
Yukarı