İnceleme Dareu EK75 mekanik klavye incelemesi

Herkese merhaba. Bugün sizlerle birlikte 3 günden beri kullanmış olduğum ve incelemesini yazmak için sabırsızlanıp hemen inceleme yazayım dediğim uygun fiyatı ve kalitesiyle öne çıkan Dareu EK75 incelemesiyle karşınızdayım.

Ürünü satın almak isterseniz ConnectGame üzerinden temin edebilirsiniz.

Klavyenin satın alma linki (1000 TL olsa nasıl alırdık!?)

1703874021554.jpeg

Ahım şahım bir kutusu yok. Ancak odada sergilendiği zaman da çok sırıtacak tipte değil.
En azından kargo yaparken etrafına birkaç tane havalı poşet sarıp yollasalardı kutunun yanlarında ezilme olmazdı...

1703874186239.jpeg

Kutu içeriği yok gibi bir şey. Sadece yanında dandik diyebileceğim bir keycap sökme aleti yolluyorlar. Bu fiyat bandında zaten kutu içeriği bakımından iyi bir klavye aramamak lazım ama 4-5 farklı kaycap türü yollasalardı veya denemelik Switchlerinden yollasalardı hoş bir detay olurdu. Sonuçta Yurt dışında bu klavyeyi 170-190 Dolar arasında satıyorlar. (Kendi sitelerinde)

1703877058258.jpeg
1703877110454.jpeg

Klavye tasarımından bahsetmek gerekirse kompakt görünümlü sade ve oldukça ilgi çekici diyebilirim. TKL yapıda olduğu için de tasarımsal bir bütünlük katılmış.

RGB renklendirmesi var ve FN+F6'dan F12'ye kadar kombinasyonlarla ve yazılım üzerinden modlar arası geçiş yapabiliyoruz. Parlaklık seviyesi gayet tatmin ediyor ne çok parlak ne de sönük ikisinin ortasının bir tık fazlası gibi düşünebilirsiniz. Klavyenin yanındaki ince şeritler de çok hoş bir detay olmuş özellikle karanlık ortamda ambiyans olarak güzel hava katıyor.

Işıklandırmalar için buraya bakabilirsiniz

Malzeme kalitesine gelecek olursam fiyatına oranla gayet kaliteli bir his veren ABS plastik kullanılmış. Bu fiyat bandındaki çoğu normal klavyeden çok daha kaliteli olduğunu ve plastiğinin elde kalmayacak kadar kaliteli his uyandırdığını da ekleyeyim. Klavyenin içinde Eva süngerler bulunmakta ve bu yüzden stok hali ile modlanmış bir klavye hissiyatı vermekte.

1703877400611.jpeg

Switchlere gelecek olursam kesinlikle görünüm olarak çok şık diyebilirim. @Shuichi Tatsuo bile göz koydu o denli şık :D

Dareu markasının özelleştirmiş olduğu Purple Dream Switchler var. Blue Switch basım sertliği ile Red Switch'in prüzsüz ve sessiz halinin birleşimi olarak düşünebilirsiniz. Tokluk anlamında da çok başarılı ve insanın içini rahatlatan ve 'yazdıkça yazasım geldi' tabirini düşündüren bir hissiyata sahip.

Stabilizerlerinin oldukça ferazide olduğunu belirteyim. Normal tip klavyelerde space tuşlarının özellikle sağ-sol taraflarına hafif dokunsanız bile şıkırtı sesi gelir ancak bunda öyle bir şey söz konusu değil sıfır ses. Tek ses var o da tuşa bastığınızda çıkan o tok ses.

Sesi dinlemek için tıklayın

Yazılımı var lakin çok bir esprisi yok. Bildiğimiz makro vs. ekleyebildiğimiz standart bir yazılım. Renk ayarlarını vs. yazılım üzerinden de yapabiliyoruz.

1703878315901.png

Genel yorumum:

Bu fiyata kesinlikle daha iyi bir klavye olmadığını baştan belirteyim. Genel malzeme kalitesi olsun gerek görünüşü olsun gerekse verdiği tatminkar his olsun tartışmasız bu fiyat bandının en iyisi.

Switchler ise önceden de söylediğim gibi fazlasıyla iyi özellikle normal Outemu gibi hazır Switchli klavyelerden geçecekseniz emin olun çağ atlamış gibi gelecektir. Ses kısmını vs. yukarıda bıraktım oradan az çok nasıl bir his vereceğini sezebilirsiniz diye düşünüyorum.

Keycaplere çok yer vermedim ancak belirtme gereği de duydum. ABS çift enjeksiyon ile üretilmiş ve oldukça kaliteli bir his veriyor. Tabii ki gönül isterdi ki PBT olsun ancak bu fiyata çift basım ve kaliteli bir keycap koymaları da bir artı olarak sayılabilir.

Knob tekerleği de var bu sayede ses seviyesini ayarlayabiliyorsunuz ve ortasına basarsanız da sesi kapatıp tekrar açabiliyorsunuz. İşe yarar bir özellik.

Sonuç:

Bu fiyata başta da dediğim gibi tartışmasız en iyi ve kaliteli klavye olabilir. Özellikle membran veya normal mekanik klavyelerden geçmeyi düşünen ve bütçesi bu kadar olan varsa hiç düşünmeden almasını öneririm. Bu tarz klavyelerden geçenler için dediğim gibi çağ atlatacaktır ancak belli bir alışma sürecini de unutmamaları gerekiyor zira normal tip klavyeyle arasında ciddi farklar var gerek kısayollar gerekse numpad'siz oluşuyla.

İleriki zamanlarda farklı keycaplar alma ihtimalim var ve Anime teması olabilir. Ancak çift enjeksiyonlusunu bulabilir miyim emin olamıyorum zaman gösterecek gibi :)

İlginçtir EVA'nın ayrıca keycapsleri aslında varmış ama yok. Satan kimseyi bulamadım, belki uyumlu olur seninkine ileride gelirse falan.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O Switch'ler benim olacak...

Güzel klavye ses olarka hoş hayırlı olsun diyelim. Bu paraya daha iyi diyevbileceğimi klavye çok az bulunur, daha doğrusu bulunur mu tartışılır?

İyi yazmışız ama he.

İlginçtir Eva'nın ayrıca keycapsleri aslında varmış ama yok. Satan kimseyi bulamadım, belki uyumlu olur seninkine ileride gelirse falan.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yurt dışında olsaydın olurdu. :D

Maalesef Türkiye bu konuda oldukça çeşitsizliği bulunan bir ülke. Her yapacağımız şey yurt dışına bağlı gelişiyor resmen.

Maalesef Türkiye bu konuda oldukça çeşitsizliği bulunan bir ülke. Her yapacağımız şey yurt dışına bağlı gelişiyor resmen.

Sen ne diyorsun mısır gevreği bile yok. Amerika'da milyon çeşit, rengarenk mısır gevrekleri var hepsi ayrı güzel bizde bakıyorsun kıytırık Nesquik, dümdüz Corn Flakes ve at yemleri.

Türkiye'nin bu çeşitlilik karşıtı ve dümdüz yapısını sevmiyorum. Kışın bile herkes siyah giyiniyor güvenlik görevlisi gibi elin gavuru rengarek montlarla dolanırken.

Oyun oynanıyor mu bu tarz klavyeler ile?

Tabii ki oynanıyor hocam. Biraz tuhaf bir soru gibi geldi. Hatta tepkimesi falan çok hızlı olduğu için daha iyi verim bile alıyorum diyebilirim.

Geri
Yukarı