Dark Souls oyunlarında temel mekanikler

Smuya

Hectopat
Makaleler
7
Curse (Dark Souls 1)
serinin diğer oyunlarında fazla önemli olmasa da ilk oyun da çok önemlidir bu mekanik. Mekanik sizin setinizin poise oranına göre yavaş veya hızlı dolar. Dolduğunda sizi öldürür ve canınızın yarısını alır. Oyunda bulunan ve bell gargoyle veya capra demon savaşından sonra aldığınız taş ile curse giderilmektedir.

Curse (Dark Souls 2)
2.oyunda bu mekanik sizin humanlığınızı elinizden alır.

Curse (Dark Souls 3)
3.oyunda hiçbir etkisi bulunmamaktadır.

Poise (genel)
zırhınızın koruma oranıdır. Poise oranı yüksek ise aldığınız damage bir o kadar azalır.

Ring of favor ve ring of favor and protection
ilk oyunda stamina oranınızı, equip load ve can oranınızı ciddi oranda arttırır. Örnek olarak 25 HP statına ulaşmış biri 40 HP statında olur. 2.oyunda bu mekanik bulunmamakla beraber 3.oyunda canınızı %3 veya %2 arttırır.

Son düzenleyen: Moderatör:
O curse yüzünden oyundan soğudum resmen. Bazı yapıların arkasında saklı çömlek benzeri fıçılar vardı. Garip bir gülme ya da ona benzer bir ses duydum mu curse yediğimi veya yiyeceğimi anlıyordum. Hangisine nasıl savunma alırım diye zırh değiştirmekten bıkmıştım.

Şahsen beni en zorlayan şeyler: Taşlaştıran kurbağalar, curse atan o fıçılar ve güdümlü roket gibi büyü atan bazı büyücüler vardı.

O curse yüzünden oyundan soğudum resmen. Bazı yapıların arkasında saklı çömlek benzeri fıçılar vardı. Garip bir gülme ya da ona benzer bir ses duydum mu curse yediğimi veya yiyeceğimi anlıyordum. Hangisine nasıl savunma alırım diye zırh değiştirmekten bıkmıştım.

Şahsen beni en zorlayan şeyler: Taşlaştıran kurbağalar, curse atan o fıçılar ve güdümlü roket gibi büyü atan bazı büyücüler vardı.

Hocam ilk oyunda kimsenin aklına gelmeyecek bir yerde curse yememeni sağlayan bir yüzük vardı. Şu iron pineapple amcalardan söz ettiğini varsayıyorum onlar iyi bir silah ile örnek Black Knight sword +5 ile 2 yiyorlar ve büyü atarken çok açık verdikleri için hemen ölüyorlar.

Amcalar dediğini pek anlamadım ama beyaz cleric kıyafeti benzeri kıyafetleri vardı. Attıkları büyü saklansam bile beni bazen takip ediyordu. Oynayalı çok uzun süre oldu ama yüzük dediğiniz hangisi bilemeyeceğim. Genelde 4 renkli yani 4 farklı resistance veren yüzük takıyordum. Ondan bir daha bulmuştum ki sevinçten havaya uçtum.

Benim en sevmediğim mekanik toxic mekaniğidir. Zehire göre çok kanserdir.
En sevdiğim mekanikte kanatma mekaniğidir. Rakipleri, bossları kanatmak çok harika bir şey.
Zehir neyse kesin üstünde iyileştirmek için item bulunur ama toxic yersen bütün estuslar bitse bile iyileşmez mecburen bonfire geri dönmek gerekir. Bence de çok sinir bozucu. Elden Ring de Scarlet Rot daha beteri bunun ama orada Cleanse Me kullanarak çözülüyor.

Poise yanlış, poise yediğiniz hasarı azaltmaz. Poise hasar yediğinizde stagger yeme oranınızı azaltır. Poise'ınız ne kadar yüksekse karakteriniz yediğiniz hasarlardan o kadar az sendeler. 10 poise'a sahipseniz rakiplerin vurduğu her hasar sizi sersemletir ancak 100 poise'ınız var ise çok güçlü saldırılar hariç saldırılar size etki etmezler (stagger anlamında, hasar yemeye devam edersiniz).

Poise = hyper armor denebilir.

Geri
Yukarı