Dassault Rafale ya da SAAB Gripen bizim için bir seçenek mi?

Makaleler
110
Malumunuz, F 35 programında tıkandık gibi, yeni alternatiflere ihtiyacımız olabilir. Bu konular burada çokça tartışılmıştı, bu nedenle, o denli büyük bir tartışmayı açmak istemem.

Rus uçaklarına hiçbir zaman sıcak bakmadım. Zira, hem Ruslar'ı daha büyük bir tehdit olarak görüyorum, hem de NATO ülkesi ve NATO standartlarına yatırım yapmış bir ülke olarak bunun çok çok daha maliyetli olacağını düşünüyorum. Üstelik yerli mühimmatlarda da bir noktaya gelmişken.

Dassault Rafale ve Grippen, Avrupalı üreticiler tarafından üretilen popüler savaş uçaklarından bazıları. İsimleri bizim için de geçti, özellikle F 35 sonrası. Ben de son zamanlarda konuları araştırmaya başladım ve bu iki uçak kafama takıldı.

Şahsen Rafale, bana çok güzel bir uçak gibi geliyor, belki alternatif olabilir. SAAB'dan Gripen de son dönemde popüler.

Bu konudaki kıymetli fikirlerinizi merak ediyorum. :)

wallpaperflare.com_wallpaper.jpg

wallpaperflare.com_wallpaper (1).jpg

Son düzenleme:
Dassault Rafale iyi bir uçak ancak fiyatı ve Fransa ile ilişkilerimiz sebebi ile bence şu anda bir alternatif değil.

Gripen gerçekten iyi bir uçak, Türk Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına ne kadar uygun olduğu tartışılır. Tamam fiyatı, maliyeti uygun, mühimmat alternatifi çok fazla ama bence bizim almamız için bir sebep yok. Şu anki F-16'larımıza göre modern olsa da F-15'e yada F-16 Block 70'e göre ne tür bir üstünlüğü var ? Şahsi düşüncem bize hareket yarıçapı daha büyük, daha güçlü bir uçak lazım Gripen iyi bir uçak ama şimdi gidipde İsrail Gripen almaz, Gripen'i tercih eden ülkeler zaten çok iddialı, güçlü hava kuvvetlerine sahip ülkeler değil.

Ama asıl düşüncem bence F-35'in bir alternatifi yok.

Ikisi de Türk Hava Kuvvetleri'ni üst seviyeye taşıyacak uçaklar değil. Bizim için alternetif olabilecek uçaklar F15 ve F16 Viper'dir.

F35 projesinden çıkarılmadik bu arada. Ben er ya da geç geleceğini düşünüyorum uçakların.

Bizimkiler F15 için ABD ile görüşmüştü. F15 maliyetli bir ucak olsa da işimizi görür, özellikle F4 kıtlığında. Ikinci seçenekte dediğim gibi Viper.

Avrupa uçaklarına sıcak bakmıyorum. Devlet büyükleri de bakmıyor. Avrupa ucaklari yeni bir altyapi ve lojistik ag ister. Bunun icin bizde ne para ne zamam var. Bu yuzden arayisimiz Amerikan bebekleri.

2 uçak da F-16'dan çok fazlasını bize sunmayacak. Rafale Fransız ve onlarla olan aramızın kötülüğünü düşünürsek seçenek değil. Gripen de ABD menşeili bazı parçalar kullandığı için Biden'ın göreve gelmesinden sonra yaptırımların tamamen kabul edileceğini düşünürsek seçenek olmayacak.

Bence Gripen NG fiyat, bakım maliyeti ve süresi avantajı ile birlikte inanılmaz düzeyde harp hazırlık oranına sahip olması nedeniyle çok tercih edilebilir bir uçak ama bir uçağın seviyesi kadar alacak ülkenin ihtiyaçları da önemli.

Ayrıca bu uçaklar ile F-35 çok farklı uçaklar, yerini dolduracak uçaklar değil. Rafale için fikrimi daha önce tasarım anlamında söylemiştim, ön profilden en estetik görünen uçak olabilir.

Benim de şahsi fikrim, Avrupa ve Rus uçaklarından önce ABD uçakları olurdu. Ancak olası bir "%100 Ambargosu" durumunda, seçenekleri merak ettim. Tabii, böyle bir durumda Avrupalılar bize uçak satar mı satmaz mı, orası da ayrı bir mesele.

Ikisi de Türk Hava Kuvvetleri'ni üst seviyeye taşıyacak uçaklar değil. Bizim için alternetif olabilecek uçaklar F15 ve F16 Viper'dir.

F18, F15 ve F16 Viper alternatiflerini duymuştum. Hatta F15 ve Viper daha ön plana çıkıyor. Tabii F35 bir alternatifi yok ne yazık ki.

F35 projesinden çıkarılmadik bu arada. Ben er ya da geç geleceğini düşünüyorum uçakların.

Haklısın, ben de böyle bir ihtimale inanıyorum.

2 uçak da F-16'dan çok fazlasını bize sunmayacak. Rafale Fransız ve onlarla olan aramızın kötülüğünü düşünürsek seçenek değil. Gripen de ABD menşeili bazı parçalar kullandığı için Biden'ın göreve gelmesinden sonra yaptırımların tamamen kabul edileceğini düşünürsek seçenek olmayacak.

Bence Gripen NG fiyat, bakım maliyeti ve süresi avantajı ile birlikte inanılmaz düzeyde harp hazırlık oranına sahip olması nedeniyle çok tercih edilebilir bir uçak ama bir uçağın seviyesi kadar alacak ülkenin ihtiyaçları da önemli.

Ayrıca bu uçaklar ile F-35 çok farklı uçaklar, yerini dolduracak uçaklar değil. Rafale için fikrimi daha önce tasarım anlamında söylemiştim, ön profilden en estetik görünen uçak olabilir.

F35 birçok anlamda yeri kolay doldurulamayacak özellikler taşıyor. Sorunlu da olsa, özel bir uçak.

Joe Biden göreve gelirse geçmiş olsun, o adam bütün kapıları kapatır. Belki Eurofighter için şansımız olabilir Avrupa'da ancak diğerleri için pek umut yok.

Bu arada F-35 için artık benim eskisi kadar umudum yok, birlik içinde ne kadar sorunlu bir ülke olarak görüldüğümüz bu kadar açık ve doğruyken F-35 gibi taktik avantajı rakipsiz bir uçağı bize verme ihtimalleri her geçen gün azalıyor.

Bir taraftan Yunanistan diğer taraftan Ermenistan bizi çukura çekmek için uğraşıyor. Yapılacak ufak bir hata bırakın bu uçakları almayı, birlik içinden kovulup yalnız kalmamıza neden olacak.

Joe Biden göreve gelirse geçmiş olsun, o adam bütün kapıları kapatır. Belki Eurofighter için şansımız olabilir Avrupa'da ancak diğerleri için pek umut yok.

Evet, bir de o durum var. Yani F35'in de dışında, Amerikan menşeili ve etkili çoğu ürün, proje tehlikeye girebilir.

Tabii Avrupalı devletlerle yeni uçak projelerine de girilebilir, ancak bu da riskli olur. Ciddi paralara mal olan F35 projesi ve geldiğimiz durum, aynı şeyleri bir daha yaşama ihtimalini düşündürüyor. Bunun yanında ekonomik olarak da sıkıntılı dönemlerden geçiyoruz.

Aslında tüm bunların çok kolay (bunlara göre) bir çözümü var, ama kimse yanaşmıyor ve ilgilenmiyor gibi.

Beni saran konular hep dışarıdayken, mobildeyken aciliyor, detaylari yazmaya useniyorum. Bilerek mi yapiyorsunuz? :D

Herhangi bir Avrupa ulkesine 50 100 sipariş ver, bakalim ortada ambargo falan kalıyor mu goruruz. Avrupalılar uçak satmaya ac ve uzun vadede kazanacaklarını düşündüklerinde satmak için çekinmezler. Şu an bizi reddeden onlar değil, biz uçaklarini reddediyoruz.

Kimse kusura bakmasın ama Amerikalilar jet piyasasının her konusunda herkesten ustun, bu konuda aşmış seviyedeler. Bizim bakimcidan, çaycısı bile Amerikan sistemleriyle büyümüş. Bu saatten sonra rotayı çevirmek bize pahaliya patlar.

Herhangi bir Avrupa ulkesine 50 100 sipariş ver, bakalim ortada ambargo falan kalıyor mu goruruz.
Şimdiki politik durumda Fransa'dan Rafale almak imkansız. İsveç Gripen'de kullandığı patentli Amerikan parçaları yüzünden onlar onay vermediği sürece satamaz istese de. Eurofighter hariç bir seçenek görmüyorum alma ihtimalinin olduğu. :D

Biden görevde olursa ABD de bize istediğimiz gelişmiş uçaklarını vermez. Verir de önce bizim yöneticiler yaptıkları saçma kararların ardından ülkenin anahtarlarını teslim ettikten sonra alırız F-15 ya da belki F-35'leri...

Biden görevde olursa ABD de bize istediğimiz gelişmiş uçaklarını vermez. Verir de önce bizim yöneticiler yaptıkları saçma kararların ardından ülkenin anahtarlarını teslim ettikten sonra alırız F-15 ya da belki F-35'leri...

Ki, F15 konusunda 2. el durumu da var ki bu da ayrı bir problem. Yani orada bile dümen yapabilirler. Günün sonunda müzedeki F14'leri bile satarlar belki... Amerika sever, kullandığı ve harap ettiği araçları satmaya...

Durum biraz karışık tabii. Ancak Saab - Brezilya ortaklığını gördükten sonra, bizden de bir şeyler çıkar mı çıkmaz mı düşünmedim değil.

TF-X de var aslında ama ses seda da yok ondan.

Yeni konular

Geri
Yukarı