Davranışlarıma nasıl dikkat ederim?

4Justicia

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
12th Gen Intel(R) Core(TM) i5-12400F
NVIDIA GeForce RTX 3050
16 GB Ram
MSI PRO H610M-E DDR4
Geçen günlerde kız arkadaşımla büyük bir kavga ettik, en son şu sözleri kullandı:
"Sen hiç masum değilsin biliyor musun, sürekli manipüle ediyorsun insanları, parmakta oynatmayı çok iyi biliyorsun"
Bu açıkçası benim moralimi bozdu. Bu konuyu annemle konuştuğum zaman annem de objektif yorum yapacağını söyledi ve kız arkadaşıma katıldığını söyledi. Ancak benim bilerek yaptığım bir şey yok, ne yapmalıyım bilmiyorum bu konu kafamı çok kurcalıyor.

Geçen günlerde kız arkadaşımla büyük bir kavga ettik, en son şu sözleri kullandı:
"Sen hiç masum değilsin biliyor musun, sürekli manipüle ediyorsun insanları, parmakta oynatmayı çok iyi biliyorsun"
Bu açıkçası benim moralimi bozdu. Bu konuyu annemle konuştuğum zaman annem de objektif yorum yapacağını söyledi ve kız arkadaşıma katıldığını söyledi. Ancak benim bilerek yaptığım bir şey yok, ne yapmalıyım bilmiyorum bu konu kafamı çok kurcalıyor.

İnsanların düşüncelerini dinleyip bununla ilgili özeleştiri yapabilmek bile bence güzel bir adım. Manipülasyon diye adlandırdıkları olaylardan birisine örnek verebilir misiniz özel değilse?

Açıkçası insanlara zarar vermediğimiz sürece ufak çaplı manipülasyonların zararlı olduğunu düşünmüyorum ki çoğu insan bunu yapıyor. Kız arkadaşınızın bahsettiği şey kullanmak, istifade etmek ve daha da ötesi kukla haline getirmekten yanaysa, o zaman kritik kararlar verirken veya tartışırken düşünce biçiminize dışarıdan bir bakmanız iyi olur.

Neden kaynaklı yapıyorsunuz bende farkında olmadan yapıyordum karşı tarafın iyiliğini düşünerek çok sevdiğim bir insandan bu sebepten ayrıldım onu çok seviyordum ve hayatımın merkezi yapmıştım onu sadece kullandığımı beni manipüle ediyorsun bana değerli olduğumu söyleyerek hep beni kullanıyorsun beni babam gibi sevmeye çalışıyorsun falan demişti başlarda mantıksız gelmişti sadece iyiliğini düşünüyordum lakin zaman geçtikçe haklı olduğunu gördüm istemsizce yapıyordum ama doğru bir şey değildi çok fazla örnek var ne yaptığınızı veya nasıl bir manipülasyon olduğunu söyleyebilirsin çok fazla ergence bir şey olabilir ama günlük hayatımızda istemsizce yaptığımız çok şey oluyor yani ben yapıyormuşum sadece zamanla farkına vardım bu bunlardan sadece birisi birine değerli olduğunu söyleyip ona inandırmak ve vazgeçilmezi olmaya çalışmak. Aileme arkadaşlarıma sevdiğim insanlara yaptığımda çok üzülmüştüm bunun en kötüsü farkında olmamak.

İnsanların düşüncelerini dinleyip bununla ilgili özeleştiri yapabilmek bile bence güzel bir adım. Manipülasyon diye adlandırdıkları olaylardan birisine örnek verebilir misiniz özel değilse?

Sürekli kendimle onu kıyasladığımı, duygusal manipülasyonlar yaptığımı söylemişti aklımda kalan bunlar.

Açıkçası insanlara zarar vermediğimiz sürece ufak çaplı manipülasyonların zararlı olduğunu düşünmüyorum ki çoğu insan bunu yapıyor. Kız arkadaşınızın bahsettiği şey kullanmak, istifade etmek ve daha da ötesi kukla haline getirmekten yanaysa, o zaman kritik kararlar verirken veya tartışırken düşünce biçiminize dışarıdan bir bakmanız iyi olur.

Aslında tartışırken ne söylemem gerektiğini düşünüyorum ve söylüyorum ağzıma geleni söylemiyorum. Ancak düşünerek söylediğim şeylerin birer manipülasyon olduğunun farkında değilim ya da olmuyorum.

Konuşmadan ve hareket etmeden bir söz söylemeden önce 2 kere düşünün bu bile yeterli bunun için.

Yapıyorum.

Geri
Yukarı