Dayımın çok kazanması beni cezbediyor

Selman Kara1111

Femtopat
Arkadaşlar ben daha 15 yaşındayım ve okul hayatım orta düzeyde gidiyor iyiyim denebilir fakat.
Bana gelen bir şans var, dayım kuyumcu pırlanta falan takıyor ve aylık ortalama 35K falan kazanıyor, bana da şans verdiler gel yanımda çırak olarak başla. İlk başlarda 1.5k falan sonra gittikçe yükselecek ama bilmiyorum yani üniversite tutturmak zor yazılımcı olmak istiyorum hatta PC'de toplayacağım ama en fazla 7K falan alırım yazılımcı olsam, o da zor yani bir taraf da hemen para alıp garanti zengin olmak orta mutluluk-bir tarafta riskli bir meslek para kazanmaya başlamam en az 23 yaşında falan ama sevdiğim bir meslek bilmiyorum ya dayımın bu kadar kazanması beni de cezbediyor sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Arkadaşlar ben daha 15 yaşındayım ve okul hayatım orta düzeyde gidiyor iyiyim denebilir fakat.
Bana gelen bir şans var, dayım kuyumcu pırlanta falan takıyor ve aylık ortalama 35K falan kazanıyor, bana da şans verdiler gel yanımda çırak olarak başla. İlk başlarda 1.5k falan sonra gittikçe yükselecek ama bilmiyorum yani üniversite tutturmak zor yazılımcı olmak istiyorum hatta PC'de toplayacağım ama en fazla 7K falan alırım yazılımcı olsam, o da zor yani bir taraf da hemen para alıp garanti zengin olmak orta mutluluk-bir tarafta riskli bir meslek para kazanmaya başlamam en az 23 yaşında falan ama sevdiğim bir meslek bilmiyorum ya dayımın bu kadar kazanması beni de cezbediyor sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Dayın olduğu için hem derslerine çalışıp hem de ara ara giderek çalışabilirsin, eğer hedefine ulaşamazsan sadece dükkana yönelirsin.

Dostum benim düşüncem daha 15 yaşindasin bence sen derslerine çalış İngilizce öğrenmeye başla eğer yazılım istiyorsan derslerinede iyi çalişirsan bence iyi bir yere gelebilirsin ayrıca her şey para değil.

Dostum bana kalırsa böyle bir fırsatı geri çevirme, ileride çok değişik kapılar açar. Sen bence hem orada git çalış (tabi diğer okul ve sosyal hayatına çok mani olmuyorsa) ve aynı anda derslerine öğrenmeye devam et.

Sağlam, sıkı bir şekilde ders çalışırken bir yandan da dayının yanında çalışabilirsin. Henüz çok gençsin ve ikisine de yetecek enerjin (sen yok sansan da) var emin ol.

Allah'ım fırsata bak bir dakika değil 1 saniye bile düşünmem hemen giderim. Zaten üst mevkilerde tanıdıklarım olmadığı için yazılımcılık da birinci bile olsam düzgün bir iş bulamam. Son zamanlarda şu yazılımcı işi çok türemeye başladı. Anlamıyorum tüm gün bilgisayar başında durmak ne bileyim robot gibi iğrenç.

Mesele sadece para kazanmak olsa keşke. Benzer bir durum bende de var. O işler o kadar kolay olmuyor. Gerçekten kazanacağın paraya değmiyor. Çok riskli bir iş. Her an biri seni çarpabilir. Ne kadar profesyonel olsan da birileri senden bir şeyler çalacak. Ayrıca kazandığın parayı harcamakta çok zorlanıyorsun. Çünkü işin garantisi yok. Yarın bir gün bir şey olur elindeki her şeyi kaybedersin. Ayrıca o işte yetenekli olup olmadığını da bilmiyoruz. O işte batanların sayısı kazananlardan daha fazla. Yazılımcı olma yolunda devam et. Orada kendini geliştirirsen bahsettiğin miktara da çıkarsın. Yazılımcılar sermayesi beyni olduğu için o sermayeyi kimse çalamaz, azaltamaz. Bende bu yoldan geçtim ve bilgisayar mühendisliğini tercih ettim.
Milli piyango sadece 1 kişiye çıkıyor. Ekranlarda kazananı değilde kaybedenleri gösterselerdi kimse bilet almazdı.

Geri
Yukarı