DayZ hakkında ne düşünüyorsunuz?

Daryl1dx

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Oyunu ilk çıktığı zamanından beri oynarım. (ArmA 2 DayZ MOD) Haritası olsun, oynanışı olsun çok açık, geniş bir oynanışı var. Haritası lafın tam anlamıyla oldukça büyük. (Chernarus) Öyle boş bir haritada değil. Yani tamam :D Orman,açık boş arazileri var ama gereksiz yere boş bir harita değil.

Oyun, diğer açık dünya hayatta kalma oyunlarına göre çok çok daha emek istiyor ve çok derin mekanikleri var. Örneğin; hastalık kapınca yapılması gerekenler, base yapma olayları, yemek yeme vs. vs.. Üstelik oyunda (oyun içerisinde) nerede olduğunuzu gösteren harita da yok. Yoldaki tabelelar (rusça sanırım) aracılığı ile yolunuzu bulabiliyorsunuz. Şahsen oyundaki haritayı ezberledim benim için gerek olmuyor.

Siz hiç oynadınız mı bu oyunu? Sevdiniz mi? Beğenmediyseniz neden? Sadece merak ettim :D Zamanında çoğu insan önyargılı yaklaşıyordu bu oyuna, ki hala öyle sanırım. Her, açık dünya, hayatta kalma oyunlarını seven oyuncunu denemesi gereken bir oyundur en azından.

(Oyundan bazı görüntüler ve çizimler ektedir. Bana aittir :D) İsteyen olursa Steam'dan ekleyebilir. Ana hesabımda 1k, diğer hesaplarımda tahminen 500 saat oynamam var.

Hala oynuyor musunuz bu oyunu? Öldü diye biliyordum.
Hileler cirit atmıyor mu?
Oyun yapımcıları ciddi şekilde oyun ile ilgileniyor. Her ay yeni güncellemeler,i kayde değer güncellemeler geliyor. Oyun eski halinden çok çok daha güzel bir hal aldı. Hileler konusunda ise, resmi suncularda bazen çıkabiliyor, ama çok çabuk ban yiyorlar. Ve evet, hala oynuyorum hocam :D

DayZ konsept olarak çok güzel bir oyun. Ancak çok vakit ayırmak gerekiyor diye düşünüyorum. Resmi sunucularda loot bulmak çok zor. Arkadaş canlısı insanlara da denk gelemedim, görünce sıkan tiplerle karşılaştım hep. İşlerimi yoluna koyunca tekrar bir fırsat vereceğim.

DayZ konsept olarak çok güzel bir oyun. Ancak çok vakit ayırmak gerekiyor diye düşünüyorum. Resmi sunucularda loot bulmak çok zor. Arkadaş canlısı insanlara da denk gelemedim, görünce sıkan tiplerle karşılaştım hep. İşlerimi yoluna koyunca tekrar bir fırsat vereceğim.
Hocam resmi sunucularda iş şu şekilde; eğer fresh spawn iseniz ve spawn bölgelerinde iseniz (Cherno,Electro,Solnişi gibi) genelde diğer fresh spawnlar ile dost olabiliyorsunuz ki bu şekilde yabancı ya da Türk farketmes çok arkadaş edindim. Ama eğer fresh spawn iken direkt olarak yukarı çıkarsanız ki bu yerler silahlı adamların olduğu yerler direkt vururlar. Çünkü bu oyunda kimseye güven olmaz ki adamlarda güvenmiyor. Şahsen, fresh spawn iken 1 bomba bulmuştum ve 1 bomba ile 5 kişilik takımı öldürmüştüm kendimi canlı bomba yapıp öyle söyleyim size :D Bu yüzden pek güvenilmiyor.

Gerçekten hislerime tercüman olmuşsun ben de bayılıyorum bu oyuna ve yıllardır oynuyorum. Zevkler ve renkler tabiki tartışılmaz herkesin sevdiği oyunlar farklıdır ama bence gelmiş geçmiş en iyi hayatta kalma oyunu. Dediğiniz gibi gerçekçilik konusunda hala ilk sıralardadır. Bir çok oyuna ilham kaynağı olmuştur SCUM gibi. Şarjör takarken ilk önce şarjörü elimize alıp mermileri tek tek yerleştirmemiz gibi. Şimdi diğer gerçekçilik maddelerini saysam bitmez o yüzden saymıyorum :D . Grafik konusunda da efsane bence hala. Arkadaşlarla beraber oynanacak en zevkli oyunlardan gerçek bir The Walking Dead yaşıyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Ayrıca çok zorlananlar ve sıkılanlar için DZSALAUNCHER diye bir mod launcheri var ordan modlu serverlara girebiliyorsunuz daha kolaylaştırılmış haritalı marketli serverlar var.

Gerçekten hislerime tercüman olmuşsun ben de bayılıyorum bu oyuna ve yıllardır oynuyorum. Zevkler ve renkler tabiki tartışılmaz herkesin sevdiği oyunlar farklıdır ama bence gelmiş geçmiş en iyi hayatta kalma oyunu. Dediğiniz gibi gerçekçilik konusunda hala ilk sıralardadır. Bir çok oyuna ilham kaynağı olmuştur SCUM gibi. Şarjör takarken ilk önce şarjörü elimize alıp mermileri tek tek yerleştirmemiz gibi. Şimdi diğer gerçekçilik maddelerini saysam bitmez o yüzden saymıyorum :D . Grafik konusunda da efsane bence hala. Arkadaşlarla beraber oynanacak en zevkli oyunlardan gerçek bir The Walking Dead yaşıyormuşsunuz gibi hissettiriyor.
Kesinlikle hocam. Aşırı detaylı ve gercekçi bir oyun. Gerek hayatta kalma teması, gerek PvP teması. Cidden bu oyunda kimseye güvenemiyorsunuz :D Bi' bakmışsınız oyundan tanıştığdınız adam kafanıza mermi sıkıp, bütün lootunuzu alıp kaçıyor :D

Oyun ilk çıktığı zamanlar çok güzeldi, bug vs idare ettiriyordu kendini. Hâla eski videoları açar yâd ederim. O zaman daha çok güzeldi. Şimdi yine güzelde, eski tadı vermiyor. Eskiden 6-7 kişi gezerlerdi. Şimdi hep solo yada duo giriyorlar :)

Mesela, oyunun önceki sürümünde, vurulduğunuz zaman bandaj yapıp sadece geçiremiyordunuz. Vücudunuzdaki mermiyi çıkarıp, antibiyotik vb. kullanıp ondan sonra bandajlayıp ondan sonra da yemek yiyip sağlıklı beslenmeniz gerekiyordu. Bu kadar zorluk oyunculara ağır gelince kaldırmışlardı :D
Oyun ilk çıktığı zamanlar çok güzeldi, bug vs idare ettiriyordu kendini. Hâla eski videoları açar yâd ederim. O zaman daha çok güzeldi. Şimdi yine güzelde, eski tadı vermiyor. Eskiden 6-7 kişi gezerlerdi. Şimdi hep solo yada duo giriyorlar :)
Takım halinde oynayanlar genelde modlu sunucularda takılıyor kanka artık. Official sunucularda en fazla takım halinde 5 kişi falan görürsünüz.

Hocam resmi sunucularda iş şu şekilde; eğer fresh spawn iseniz ve spawn bölgelerinde iseniz (Cherno,Electro,Solnişi gibi) genelde diğer fresh spawnlar ile dost olabiliyorsunuz ki bu şekilde yabancı ya da Türk farketmez çok arkadaş edindim. Ama eğer fresh spawn iken direkt olarak yukarı çıkarsanız ki bu yerler silahlı adamların olduğu yerler direkt vururlar. Çünkü bu oyunda kimseye güven olmaz ki adamlarda güvenmiyor. Şahsen, fresh spawn iken 1 bomba bulmuştum ve 1 bomba ile 5 kişilik takımı öldürmüştüm kendimi canlı bomba yapıp öyle söyleyim size :D Bu yüzden pek güvenilmiyor.
Fresh spawn olanlar da yumrukla daldı. Muhtemelen ben iyilere denk gelemedim. :D

Geri
Yukarı