Çözüldü Debian NVIDIA Prime kurulumu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

616833

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, şu an yeni Debian kurdum. Daha önceden NVIDIA Prime kullanmayı beceremediğim için kullanmayı bırakmıştım. Şimdi NVIDIA Prime kurmayı istiyorum. Ekran kartım GT 840M, harici olarak da Intel HD Graphics 4400 var. Adım adım anlatırsanız sevinirim.
@Cruslan

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Selamlar. Öncelikle şunları bilmenizi istiyorum;

- PRIME sadece X sunucusunda çalışır. Wayland sunucusunda kullanılamaz.
- Vulkan desteği olduğu için Windows oyunlarında benzer performans bekleyebilirsiniz.
- PRIME her ekran yöneticisi için ayrıca yapılmalıdır, GDM'den LightDM ye veya SDDM'ye falan geçerken ayrıca ayar yapmanız lazım.
- PRIME manuel olarak yapılacaktır. Intel'e geri dönmek aynı şekilde uzun.

Ben zamanında şu komut ile
sudo apt-get install nvidia-prime nvidia-331 primus linux-headers-generic
Veya sudo apt install nvidia-prime (İlk bu komutu dene.) şu komut ile kurmuştum. Eğer bir sıkıntı olmaz yüklenmesi gerekli.
Bu arada bilmediğiniz işlere burnunuzu sokmazsanız sevinirim. 331 sürücüleri o kadar eski ki depoda yok. Primus çok eski. Bilgisayarı kilitler bunları kurarsanız.
Koddaki gibi ayarlamıştım ama değişmiş ve şöyle olmuş.
Kod:
   BusID "PCI:1:0:0" # e.g. PCI:8:0:0
Ben yanlış yazıp değiştirmiştim. Şimdiki halini kopyalar mısınız? Bu arada özür dilerim, arada kaçıyor. Daha dikkatli olmaya çalışacağım.

Bilmiyorum maalesef.
Hocam yanlış bir ayar yaparsak bilgisayar siyah ekranda kalır. Bunun da böyle bir sorunu var. Neyse ki çözmek dış müdahale gerekmeksizin mümkün. CTRL + ALT + F1'den F7'ye kadar olan tuşlar ile sanal terminaller arasında geçiş yapmanız mümkün. Sanal terminale geçip configi silerek düzeltebilirsiniz. CTRL + ALT + F1 GNOME giriş ekranına, CTRL + ALT + F2 tuşu giriş yaptıysanız şimdiki masaüstünüze, CTRL + ALT + F3'den F6'ya kadar olanlar ise sanal terminallere geçiş yapar.

CTRL + ALT + F3'le sanal terminale geçiş yapıp, CTRL + ALT + F2 ile masaüstüne geri dönmeyi dener misiniz?

Bu bilgiyi edinmeden devam etmenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Ben de aynı sorunları yaşadım çünkü. Tek isteğim mağdur olmamanız, PRIME ayarlamak en gıcık işlerden biri çünkü.

Hocam yanlış bir ayar yaparsak bilgisayar siyah ekranda kalır. Bunun da böyle bir sorunu var. Neyse ki çözmek dış müdahale gerekmeksizin mümkün. CTRL + ALT + F1'den F7'ye kadar olan tuşlar ile sanal terminaller arasında geçiş yapmanız mümkün. Sanal terminale geçip configi silerek düzeltebilirsiniz. CTRL + ALT + F1 GNOME giriş ekranına, CTRL + ALT + F2 tuşu giriş yaptıysanız şimdiki masaüstünüze, CTRL + ALT + F3'den F6'ya kadar olanlar ise sanal terminallere geçiş yapar.

CTRL + ALT + F3'le sanal terminale geçiş yapıp, CTRL + ALT + F2 ile masaüstüne geri dönmeyi dener misiniz?

Bu bilgiyi edinmeden devam etmenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Ben de aynı sorunları yaşadım çünkü.
Denedim, oldu. Not olarak aldım bunları, teşekkürler.

Denedim, oldu. Not olarak aldım bunları, teşekkürler.
Hocam eğer bilgisayarınız siyah ekranda kalırsa CTRL + ALT + F3 ile sanal terminale geçip kullanıcı adı kısmına küçük harflerle kullanıcı adınızı, şifre kısmına ise şifrenizi yazın.

Şifre kutusu güvenlik amacıyla şifrenizi göstermeyecek şekilde tasarlanmıştır. Klavyenizin bozuk olduğunu düşünebilirsiniz ancak değil, gözükmemesine rağmen gözükmüyormuş gibi yazıp enterlayın.

Sonrasında sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf yazıp configi silin. Bilgisayarı düğmesinden basarak kapatıp yeniden başlattığınızda ekranınız geri gelecek.

Bunu da açıklayabildiysem GNOME configinizi hazırlamaya başlayalım.

Hocam eğer bilgisayarınız siyah ekranda kalırsa CTRL + ALT + F3 ile sanal terminale geçip kullanıcı adı kısmına küçük harflerle kullanıcı adınızı, şifre kısmına ise şifrenizi yazın. Şifre kutusu güvenlik amacıyla şifrenizi göstermeyecek şekilde tasarlanmıştır. Klavyenizin bozuk olduğunu düşünebilirsiniz ancak değil, gözükmemesine rağmen gözükmüyormuş gibi yazıp enterlayın.

Sonrasında sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf yazıp configi silin. Bilgisayarı düğmesinden basarak kapatıp yeniden başlattığınızda ekranınız geri gelecek.

Bunu da açıklayabildiysem GNOME configinizi hazırlamaya başlayalım.
Tamamdır.

Geri
Yukarı