Çözüldü Debian sid NVIDIA driver kurma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Huso112

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar.
Ben NVIDIA Driver'ı şu şekilde kurdum.

Kod:
sudo apt install nvidia-detect
sudo apt install nvidia-driver (nvidia-detect bu sonucu verdi)

Sistemimi yeniden başlattığımda sonuç bu oldu:

2021-08-31-012436_1366x768_scrot.png

Yaptığım olmuş mu? Ya da yaptığım doğru yoldan mı?

Çözüm
Nvidia sürücü kurulmuş ve etkin görünüyor.
__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia glxinfo | grep render

Komutunun çıktısı harici GPU'yu kullanabildiği de gösteriyor. Nvidia GPU ve OpenGL ile çalıştırmak istediğin uygulamaları aşağıdaki kalıp ile açabilirsin.

Kod:
__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia uygulama

Nvidia GPU ve Vulkan ile çalıştırmak istediğin uygulamaları aşağıdaki kalıp ile açabilirsin.

Kod:
__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 uygulama

Uzun komutlarla uğraşmamak için aşağıdaki düzenlemeyi yapabilirsin. GLX için aşağıdaki şekilde bir dosya oluştur.

Kod:
sudo touch /usr/bin/offload-glx
sudo chmod +x /usr/bin/offload-glx

İçine aşağıdaki satırları ekle.

Kod:
#!/bin/bash

__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia "$@"

Vulkan için aşağıdaki şekilde bir dosya oluştur.

Kod:
sudo touch /usr/bin/offload-vulkan
sudo chmod +x /usr/bin/offload-vulkan

İçine aşağıdaki satırları ekle.

Kod:
#!/bin/bash

__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 "$@"

Artık GLX ile çalıştırmak istediğin uygulamaları aşağıdaki şekilde çalıştırabilirsin.

Kod:
offload-glx uygulama

Vulkan ile çalıştırmak istediğin uygulamaları aşağıdaki şekilde çalıştırabilirsin.

Kod:
offload-vulkan uygulama

Kolaylık olması için dosya isimlerine kendine göre ya da daha kısa belirleyebilirsin.
Ben sorunun kaynağının kodlarda olduğunu düşünüyorum, çünkü aynı hata ile ilgili 5-6 tane hata bildirimi yapılmış. Bununla birlikte benim hazırladığım pakette de bir eksiklik ya da Debian tarafında düzeltilmesi gereken başka bir kod da olabilir. Aslında pakette olması gereken tüm yapılandırmalar mevcut ve paket optimus-manager servisini de otomatik başlatabiliyor. Yazılımı biraz inceledim ama sorunu çözebilecek herhangi bir sonuca da ulaşamadım. Bu sebeple istersen paketi kaldırabilirsin, zaten şu an efektif olarak kullanılamıyor. Paketi kaldırmadan önce optimus-manager --cleanup komutunu çalıştırırsan, optimus-manager'ın oluşturduğu yapılandırmalar sıfırlanır, böylece bir artık kalmaz.

Daha önce, daha basit bir çözüme denk gelmiştim, github'da bunu bulabilirsem paketleyip paylaşabilirim.

Ben sorunun kaynağının kodlarda olduğunu düşünüyorum, çünkü aynı hata ile ilgili 5-6 tane hata bildirimi yapılmış. Bununla birlikte benim hazırladığım pakette de bir eksiklik ya da Debian tarafında düzeltilmesi gereken başka bir kod da olabilir. Aslında pakette olması gereken tüm yapılandırmalar mevcut ve paket optimus-manager servisini de otomatik başlatabiliyor. Yazılımı biraz inceledim ama sorunu çözebilecek herhangi bir sonuca da ulaşamadım. Bu sebeple istersen paketi kaldırabilirsin, zaten şu an efektif olarak kullanılamıyor. Paketi kaldırmadan önce optimus-manager --cleanup komutunu çalıştırırsan, optimus-manager'ın oluşturduğu yapılandırmalar sıfırlanır, böylece bir artık kalmaz.

Daha önce, daha basit bir çözüme denk gelmiştim, github'da bunu bulabilirsem paketleyip paylaşabilirim.
Tabi hocam sıkıntı değil :)

Yeni konular

Geri
Yukarı