DeepCool AK620 AM5 sokete uyumlu mu?

Tier konusuna bakarak 1 saniye elde edebiliyorum gibi duruyor ama öyle olsun bakalım.

Doğru test sonuçlarına sahip olduğu için takipçiyle alakası yok daha bunu bile anlayamıyorsunuz.
İşin komik yani hardware Canucks'tan atacağım 1.8 milyon takipçisimi diyeceksiniz yine, kitguru üzerinden atacağım ona da 160bin takipçisi var diyeceksiniz.

Merak etmeyin soğutma sistemlerinde çok iyiyim diye bir şey demedim ve en azından savunduğum şeyin arkasını destekleyebilecek kaynak sunuyorum sizin aksinize.
Ki bildiğim sıvı soğutmada radyatör kalınlığı, üzerinde bulunan fanların statikk basınç ve CFM değerleri, pompa tipi ilk dikkat edilmesi gereken kısım.
Ayrıca kendi seçim kriterlerinizi başkalarınınmış gibi göstermeyin derim. 😉

Siz benim sorularıma cevap vermeyin ama benden isteyin komik. :D büyüklük bende kalsın cevabınız yukarıda.
Engin bilgileriniz ile bu şekilde devam edin derim...

İyi iyi merak etmeyin yukarıda zaten test sonuçlarını attım 2. resimdeki sonuçlara yakın bir soğutması olacaktır işlemcinizi bilmesem de.

Hadi gönlümden geçti sana bir kaynak daha atayım.

Al bir tane daha atayım.

Daha eline kaynağını alıp burada gösteremedikten sonra tartışmaya girmenin anlamı kalmaz değil mi? Kötü diyorsan tier 3 ehe değil neden olduğunu yazacaksın. Forumlardan tier liste bakıp yazmak zor değil 1-2 saniye alır.
Ben bu soğutucuyu aldım. 7600X ve D700 Flux ile kullanacağım, sonuçları paylaşırım isterseniz.

Söz vermeyeyim ama denerim, neden olmasın :) @zimbabweli_weli hocamın önerisi ile almıştım o da yanlış hatırlamıyorsam 7600X ile birlikte kullanıyordu. Belki bizimle tekrardan oyun içi sıcaklık değerlerini paylaşabilir? :)
Evet 7600x ile AK620 kullanıyorum, oyunlarda henüz 60 derecenin üzerine çıkmadı işlemcim fakat şunu da hesaba katmak gerekiyor, undervolt ve 75W limiti ile kullanıyorum (eco moda alırsanız 65W oluyor) işlemciyi, cinebench r23 testinde tekrar yaptım bugün 67 derece oldu max, daha önce kasa fanları 2 adet 1 intake 1 exhaust corsait olarak kullanıyordum orada 70 derece olmuştu, daha sonra 2 exhaust corsair 3 intake noctua p12 redux ile denedim bugün 67 derece oldu, cb r23 te 67 ise oyunda da max 55-60 derece oluyordur tahminim detaylı test etme fırsatım olmadı :)

Edit:
Undervolt: PBO curve optimizerdan bütün çekirdeklere -30 verili.
75W limit: stok işlemci performansına yaklaşana kadar limiti düşürerek elde ettim, CB R23 testinde stok işlemci ile aynı performansı veriyor.

Not edilmesi gereken bir konu: Defalarca yazdım foruma ama AM5 işlemciler 95 dereceye ulaşana kadar yük olduğu sürece daha fazla güç çekmek için tasarlanmış işlemciler, yani stok 7600X'e arctic lf ii 240mm'de koysanız AK620'de koysanız cpu testlerinde 90+ derecelerde seyredeceklerdir, fark test sonucundaki puanda ortaya çıkıyor, ki bence çok minimal bir fark AK620 fazlasıyla yeterli bir soğutucu. Deepcool alınmak istenmiyorsa da yurtdışından thermalright peerless assassin 120 SE alınabilir ya da amazon üzerinden noctua nh-u12s düşünülebilir.

1680011865586.png

Son düzenleme:
Evet 7600X ile AK620 kullanıyorum, oyunlarda henüz 60 derecenin üzerine çıkmadı işlemcim fakat şunu da hesaba katmak gerekiyor, undervolt ve 75W limiti ile kullanıyorum (eco moda alırsanız 65W oluyor) işlemciyi, Cinebench R23 testinde tekrar yaptım bugün 67 derece oldu Max, daha önce kasa fanları 2 adet 1 intake 1 exhaust corsait olarak kullanıyordum orada 70 derece olmuştu, daha sonra 2 exhaust Corsair 3 intake Noctua P12 Redux ile denedim bugün 67 derece oldu, cb R23'te 67 ise oyunda da Max 55-60 derece oluyordur tahminim detaylı test etme fırsatım olmadı :)

Eki Görüntüle 1717897

Hocam BIOS ayarlarınızı paylaşır mısınız, ben de 75W yapsam mı ki? Basic kullanıyorum sadece XMP açtım da?

Hocam BIOS ayarlarınızı paylaşır mısınız, ben de 75W yapsam mı ki? Basic kullanıyorum sadece XMP açtım da?
Tam olarak bu soru geleceği için postu editledim, negatif curve ayarı kesinlikle yapın, her işlemcide kullanılan silikon kalitesi farklı olduğu için -30 verip sonra stres testi yapın AIDA yada CB R23, eğer crash yerseniz 2,2 düşürerek 0'a doğru yaklaşın. W limiti size kalmış, ben yine de yaptım çünkü CPU'dan render gibi yüksek cpu gücü bekleyen bir iş yapmıyorum.

Evet 7600X ile AK620 kullanıyorum, oyunlarda henüz 60 derecenin üzerine çıkmadı işlemcim fakat şunu da hesaba katmak gerekiyor, undervolt ve 75W limiti ile kullanıyorum (eco moda alırsanız 65W oluyor) işlemciyi, Cinebench R23 testinde tekrar yaptım bugün 67 derece oldu Max, daha önce kasa fanları 2 adet 1 intake 1 exhaust corsait olarak kullanıyordum orada 70 derece olmuştu, daha sonra 2 exhaust Corsair 3 intake Noctua P12 Redux ile denedim bugün 67 derece oldu, cb R23'te 67 ise oyunda da Max 55-60 derece oluyordur tahminim detaylı test etme fırsatım olmadı :)

Edit:
Undervolt: PBO Curve Optimizer'dan bütün çekirdeklere -30 verili.
75W limit: Stok işlemci performansına yaklaşana kadar limiti düşürerek elde ettim, cb R23 testinde stok işlemci ile aynı performansı veriyor.

Not edilmesi gereken bir konu: Defalarca yazdım foruma ama AM5 işlemciler 95 dereceye ulaşana kadar yük olduğu sürece daha fazla güç çekmek için tasarlanmış işlemciler, yani stok 7600X'e Arctic lf II 240Mm'de koysanız AK620'de koysanız CPU testlerinde 90+ derecelerde seyredeceklerdir, fark test sonucundaki puanda ortaya çıkıyor, ki bence çok minimal bir fark AK620 fazlasıyla yeterli bir soğutucu. DeepCool alınmak istenmiyorsa da yurt dışından thermalright peerless Assassin 120 SE alınabilir ya da Amazon üzerinden Noctua NH-U12s düşünülebilir.

Eki Görüntüle 1717897

Rica etsem BIOS'tan bu underwolt ve 75W limitini nasıl ayarladın paylaşır mısın? Aynı anakartı kullanıyoruz. Çok teşekkürler.

Rica etsem BIOS'tan bu underwolt ve 75W limitini nasıl ayarladın paylaşır mısın? Aynı anakartı kullanıyoruz. Çok teşekkürler.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu videoyu izleyerek yaptım ben aynı isimdeydi ayarlar çok karışık değil zaten 3 adım falan toplam.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu videoyu izleyerek yaptım ben aynı isimdeydi ayarlar çok karışık değil zaten 3 adım falan toplam.
1 ay kadar önce 7600x aldım, gayet memnundum. Soğutucu da almak isterken bu başlığa denk geldim ve bu videoyu paylaştığınızı gördüm. Nasıl oldu hiç bilmiyorum ama gerçekten 75w limit , Curve -30, max sıcaklığı 85 dereceye düşürerek sadece Core Performance Boost açık olan halinden daha verimli sonuçlar aldım. Hem sıcaklık düşüyor hem daha az güç tüketiyor ama daha iyi performans veriyor, ilaç gibi geldi valla. Teşekkür ederim. (Ben stok işlemci performansı ile karşılaştırmalı olarak kademeli bir test işi yapmadım, aynı işlemci ve aynı model anakart kullanıyormuşuz sizinkiyle aynı değerleri kullandım. Bir problem yaşamadım henüz.)

Geri
Yukarı