DEHB ilaçlarında Metamfetamin var mı?

Concerta ve Ritalin'de bulunan Metilfenidat etken maddesi amfetamin türevi olarak geçiyor. Metamfetamin farklı.
Amfetamin değil Fenilamin türevi ilaçlar bunlar bildiğim kadarıyla. Amfetamin grubu farklı. Bunu ben eksik biliyormuşum, amfetamin grubundalar arkadaşın dediği gibi ama metamfetamin değiller.
Depakin, Risperdal, Abilify ve Rileptid'lerde falan ne var peki? Metamfetamin'e benzer.
Risperdal ve Rileptid aynı etken maddeye sahip, risperidon.

Depakin valproik asit. Epilepsi ilacı.

Abilify içerisinde Aripiprazol bulunmakta.

Bunların hiçbiri amfetamin grubuna ait maddele değil. Bu ilaçlar genelde “atipik antipsikotik” dediğimiz düşük dozlarda sakinleştirici, takıntıları giderici etkileri olan, yüksek dozlarda şizofreni, bipolar bozukluk tedavisinde kullanılan ilaçlar.

Son düzenleme:
Amfetamin değil Fenilamin türevi ilaçlar bunlar bildiğim kadarıyla. Amfetamin grubu farklı.
Fenilamin değil Fenetilamin diye biliyorum hocam. Amfetamin de zaten Alfa-metil fenetilamin'dir. Dolaylı yoldan amfetamin türevi oluyor gibi düşündüm. Kimyager ya da farmakolog değilim tabii emin konuşmayayım.

Amfetamin değil Fenilamin türevi ilaçlar bunlar bildiğim kadarıyla. Amfetamin grubu farklı. Bunu ben eksik biliyormuşum, amfetamin grubundalar arkadaşın dediği gibi ama metamfetamin değiller.

Risperdal ve Rileptid aynı etken maddeye sahip, risperidon.

Depakin valproik asit. Epilepsi ilacı.

Abilify içerisinde Aripiprazol bulunmakta.

Bunların hiçbiri amfetamin grubuna ait maddele değil. Bu ilaçlar genelde “atipik antipsikotik” dediğimiz düşük dozlarda sakinleştirici, takıntıları giderici etkileri olan, yüksek dozlarda şizofreni, bipolar bozukluk tedavisinde kullanılan ilaçlar.
Uzun vadede herhangi bir faydaları var mıdır peki?

Uzun vadede herhangi bir faydaları var mıdır peki?
Olmaz olur mu? DEHB için kullanım koşullarını ve faydalarını pek bilmiyorum ancak kendi alanlarında birçok insanın günlük yaşam kalitesini arttırabilen ilaçlar.

Çocuk Ergen Ruh Sağlığı’nda stja yaptığım dönemde DEHB tanılı, aile tarafından büyütülürken sınır konulmaması üzerine sosyal yaşama katılmakta zorlanan, bu koşullar altında eğitilmesi imkansız çocuklara Ritalin yanında Abilify da reçete ediyorduk. Abilify çocukların öfke nöbetlerini, takıntılarını azaltıp sakinleştiriyor, bu sayede aile ve öğretmenler onlara sosyal hayatın kurallarını doğru şekilde öğretiyordu. Ama abilify’ı uzun süre kullanmayı tercih etmiyordu birçok doktor diye hatırlıyorum. Çocuk gerekli sosyal eğitimi alıp kendini kontrol edebilmeye başladığında kesiliyor. Geçiş süreci için kullanılan, terapiye ve eğitime fırsat verilmesini sağlayan bir ilaç bu bakımdan. Yine de kesin olarak bilmiyorum.

Psikiyatrik ilaçların etkisi kişiden kişiye çok farklı olabiliyor. Kimine hiç faydası olmazken kimisi için hayat kurtarıcı olabiliyorlar. İyi bir doktor kontrolünde denemekten çekinmemek lazım.

Olmaz olur mu? DEHB için kullanım koşullarını ve faydalarını pek bilmiyorum ancak kendi alanlarında birçok insanın günlük yaşam kalitesini arttırabilen ilaçlar.

Çocuk Ergen Ruh Sağlığı’nda stja yaptığım dönemde DEHB tanılı, aile tarafından büyütülürken sınır konulmaması üzerine sosyal yaşama katılmakta zorlanan, bu koşullar altında eğitilmesi imkansız çocuklara Ritalin yanında Abilify da reçete ediyorduk. Abilify çocukların öfke nöbetlerini, takıntılarını azaltıp sakinleştiriyor, bu sayede aile ve öğretmenler onlara sosyal hayatın kurallarını doğru şekilde öğretiyordu. Ama abilify’ı uzun süre kullanmayı tercih etmiyordu birçok doktor diye hatırlıyorum. Çocuk gerekli sosyal eğitimi alıp kendini kontrol edebilmeye başladığında kesiliyor. Geçiş süreci için kullanılan, terapiye ve eğitime fırsat verilmesini sağlayan bir ilaç bu bakımdan. Yine de kesin olarak bilmiyorum.

Psikiyatrik ilaçların etkisi kişiden kişiye çok farklı olabiliyor. Kimine hiç faydası olmazken kimisi için hayat kurtarıcı olabiliyorlar. İyi bir doktor kontrolünde denemekten çekinmemek lazım.
Bişey soracağım. Çocuklara Vitamin mineral Omega 3, Fosfotidilserin ,L-Tirozin ,Kolin tarzında takviyeler vermek yerine. Neden Dehb ilaçları? Neden antipsikotikler?

Ben doktor değilim. Ama gerçekten çok saçma geliyor.
L-Tirozinin dehb ilaçları kadar etkili olduğunu okumuştum makalelerde.

Bişey soracağım. Çocuklara Vitamin mineral Omega 3, Fosfotidilserin ,L-Tirozin ,Kolin tarzında takviyeler vermek yerine. Neden Dehb ilaçları? Neden antipsikotikler?

Ben doktor değilim. Ama gerçekten çok saçma geliyor.
L-Tirozinin dehb ilaçları kadar etkili olduğunu okumuştum makalelerde.
1-2 makalenin sonuçları tıbbi uygulamalara yön veremez maalesef. Bahsettiğiniz makalenin nasıl bir çalışma sonucu yazıldığı, nasıl klinik koşullarda uygulandığı, yayınlandığı derginin ne kadar güvenilir olduğu gibi onlarca kriter var. 2 makale Tirozini destekler, 2 tanesi etkisiz bulur, bu tartışmalar sürer gider. Siz sadece etkili oldukları makalelere denk geliyor olabilirsiniz. Belki de gerçekten etkilidir ve şu anda klinik kullanımı tartışılıyordur kongrelerde vs. Durum böyleyse kliniğe tamamen yerleşmesi için daha fazla ve daha detaylı çalışmalarla kanıtlanması, bir süre hasta gruplarında kullanılıp hekimlerin etkinliğini görmesi, sonra da bu hekimlerin yetiştirdiği yeni nesil hekimlerin çoğalması gerekir. Bunu tamamen örnek ve tahmin olarak söylüyorum. Çocuk Ergen Ruh Sağlığı’nın bu kadar içinde değilim, tirozin ne kadar etkilidir ya da değildir bilemem. Sonuçta dopamin üretiminde kullanılan bir aminoasit, fazladan alınması dopamin üretimini arttırarak bir miktar fayda sağlıyor olabilir. Ama ilaç da dopamin yıkımını azaltarak aynı etkiyi yapıyor. Birisinin adı ilaç değil takviye diye illa ki biri masum diğeri şüpheli değil. Takviyeler de kimyasal moleküller, ilaçlar da. İkisinin de bilinmeyen, istenmeyen çok etkisi olabiliyor.

Vitamin takviyeleri ile bahsi geçen bazı ilaçların hedef kitleleri, etki mekanizmaları, tedavi beklentileri ise apayrı. Örneğin takıntıları, öfke nöbetleri olan, sosyal sınır tanımayan çocuğa istediğiniz vitamini verin onu yatıştırmayacaktır. Ama düşük doz antipsikotiklerin faydası dünya genelinde onlarca çalışmayla kanıtlanmış, on binlerce doktorun klinik tecrübesiyle sabitlenmiştir.

İlaçların gerçekten gerekli olup olmadığını iyi muhakeme edebilmek de hekimin bilgisi ve yeteneğine bağlı. B12 eksikliği, demir eksikliği vs kaynaklı halsizlik, unutkanlık, performans düşüklüğü ile aynı problemlerin DEHB kaynaklı oluşunu ayırmak önemli olan. Bunun için zaten yıllar süren klinik araştırmalar ve tecrübelerle oluşturulan, düzenli aralıklarla güncellenen tanı kriterleri ve değerlendirme testleri var.

Yeni konular

Geri
Yukarı