Deistim ve aileme açıklayamıyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sana değil, "Ateistim, havalıyım" algısına gülüyorum. Gerçi senin durumunda komik. 11 yaşında neyi sorgulamaya başladın? Dua ezberleme ödevinden eksi aldığın için "Ulan böyle din olmaz" mı dedin? 2 yıl içinde daha yeni yeni inançları öğrenmeye başlamışsın.

Kral; ego, yukarı aşağı, aşk, hareket, zaman, mekan, çikolata gibi şeyler Tanrı için yok. Bunlar bizim için Tanrı tarafından yaratılmış kavramlar.

Bizde bilgisayarlara her hesaplamayı yaptırıyoruz. Onlar üzerinde akşama kadar oyun oynuyoruz. Şimdi sen egoist mi oldun? Hayır, bilgisayarın icat edilmesindeki amaç matematiksel işlemleri daha hızlı yapabilmemiz içindir. Şimdi bilgisayar bize tapmış mı oldu?
Bilgisayarın sana tapması sana bir şey kazandırır mı? Zaten senin dediklerini yapmak zorunda.
Bizim bilgisayardan farkımız, bizim kendi irademiz var. Ve bilgisayarlar bozulunca iyi bir bilgisayarsa iyi bir yerde saklamıyoruz kötü bir bilgisayarsa hurdalığa atmıyoruz.
Sana değil, "Ateistim, havalıyım" algısına gülüyorum. Gerçi senin durumunda komik. 11 yaşında neyi sorgulamaya başladın? Dua ezberleme ödevinden eksi aldığın için "Ulan böyle din olmaz" mı dedin? 2 yıl içinde daha yeni yeni inançları öğrenmeye başlamışsın.
Dua ezberleme ödevlerimden şu ana kadar hiç eksi almadım. Ve evet ulan böyle din olmaz dedim.

Bizim bilgisayardan farkımız, bizim kendi irademiz var. Ve bilgisayarlar bozulunca iyi bir bilgisayarsa iyi bir yerde saklamıyoruz kötü bir bilgisayarsa hurdalığa atmıyoruz.
İrade nedir bana açıklar mısın?

Bilgisayar senin gözünde neyse, biz de Tanrı için oyuz. Buna rağmen hepimizi şevkatle kuşatıyor. Sen bir bilgisayar için bu kadar şefkat gösterir misin? Tanrı bizim için bunu yapıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İrade nedir bana açıklar mısın?

Bilgisayar senin gözünde neyse, bizde Tanrı için oyuz. Buna rağmen hepimizi şevkatle kuşatıyor. Sen bir bilgisayar için bu kadar şevkat gösterir misin? Tanrı bizim için bunu yapıyor.
İrade, kişinin kendi seçimlerini kendi yapabilmesi falan işte öyle birşeyler ama bilgisayar ne dersek sapmasız şekilde onu yapar. Bilgisayar benim için bilgi kaynağı. Biz tanrı için bilgi kaynağı mıyız? Tanrı bizi nasıl şefkatle kucaklıyor? Hergün (salgın hariç) gerçekleşen onlarca ölüm ile mi? Açlıktan ölen insanlar ile mi? Salgını da hesaba katarsak, Tanrı bize bilgisayardan bile daha kötü davranıyor.

Taze kilit kokuları geliyor.

b1c57255539b4fa1562cb847a0b7153d.jpg

Son düzenleme:

Dua ezberleme ödevlerimden şu ana kadar hiç eksi almadım. Ve evet ulan böyle din olmaz dedim.

Harikasın kardeşim ödevlerini güzel yap.

İrade, kişinin kendi seçimlerini kendi yapabilmesi falan işte öyle birşeyler ama bilgisayar ne dersek sapmasız şekilde onu yapar. Bilgisayar benim için bilgi kaynağı. Biz tanrı için bilgi kaynağı mıyız? Tanrı bizi nasıl şefkatle kucaklıyor? Hergün (salgın hariç) gerçekleşen onlarca ölüm ile mi? Açlıktan ölen insanlar ile mi? Salgını da hesaba katarsak, Tanrı bize bilgisayardan bile daha kötü davranıyor.
Hayır kral yanlış düşünüyorsun. Ölüm, hastalık, para sıkıntısı vb. şeyler içinde bulunduğun doğanın sonucudur. Kaç tane ceylanın aslanlar tarafından yenmesi konusunda şikayet ettiğini gördün? Kaç tanesi kıtlık durumunda şikayet edebiliyor?

Biz onlar gibi değiliz. Bizim irademiz var .Bu irade dediğin şey koskoca evrende sadece insanlarda bulunduğundan ne kadar değerli olduğunu umarım anlayabiliyorsundur. Bu yüzden Tanrı'ya teşekkür etmemiz gerekiyor. Bunu da onu tanımaya çalışarak yapıyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı