Çözüldü Dell G15 5510 Game Shift nasıl açılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Blackfyrex

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, İncehesap'tan i5 10200H ve RTX 3050 özelliklerine sahip bir laptop aldım, fakat bir problem mevcut. Bana gelen laptopta F9 tuşunun üzerinde herhangi bir ikon bulunmamakta, bildiğin F9 tuşu boş yani, fakat resimlerde, F9 Tuşunun üzerinde Game Shift teknolojisi için dizayn edilen özel bir G tuşu bulunmakta. Oyundayken normalde FN + bu G tuşuna basarak Game Shift moduna geçiyorsunuz, bu sayede fanlar boostlanıyor ve işlemcinin sıcaklığı büyük bir ölçüde azalıyor, fakat bende bu tuş bulunmadığı için bu moda geçemiyorum ve oyundayken işlemci 95 derecelerde geziyor.

Dell'in Power Manager yazılımından sıcaklık kısmına girdiğimde "Dengeli" seçeneğinden "Soğuk" seçeneğine alıyorum ve işlemcinin sıcaklığını 85 derecelere düşürebiliyorum, fakat bu seçenek ekran kartı ve işlemcinin gücünden kısıp bu gücü fanlara aktardığı için FPS kaybı yaşıyorum. İşe yaramasına yarıyor da 10-15'lik bir FPS kaybı yaşamak istemiyorum. Game Shift'e geçebilsem "Soğuk" seçeneğine almak durumunda kalmam, bu sayede FPS kaybı yaşamadan işlemcinin sıcaklığını düşürebilirim ama geçemiyorum. İşin garip yani bilgisayarda Game Shift teknolojisi mevcut, fakat sırf tuş olmadığı için bu teknolojiye geçiş yapamayacak mıyım şimdi? Yardımınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Alienware command Center ve OC Center programını kurunca içerisinde kendi fan hızını ve kaç derecede sıcaklığına karşın fan devrini ayarlayabiliyorsun. Windows Türkçe dil seçeneği var ise program açılışta mail hesabı problemi var. Ama kullanabiliyorsunuz yine de. Windows İngilizce dil seçeneği kurulumu yaparsan bu hata ile karşılaşmıyorsun. Ben bir kere denemek için Windows üzerinde F9 tuşuna bastım, Command Center üzerinden Game Shift açıldı ibaresi geldi. Ama oyunda denemedim.

Bu arada not olarak aynı model ben de var. Fakat hiç 80-81 dereceden yukarı göstermedi Cyberpunk oynarken. Başka denemedim gerçi ama.
Hayır, yok.

Sorununun düşük güç kullanımı olduğuna emin misiniz? MSI Afterburner ile oyundayken güç kullanımı değerlerini kontrol edin, eğer öyleyse birkaç önerim olabilir. Laptop şarjda değilken benim ekran kartım da düşük güç kullanıyor, zaten şarj halinde değilken ekran kartının 95 W'a çıkması bilgisayar için pek de iyi olmazdı ve absürt dururdu. Her neyse, ekran kartının güç kullanımını yükseltmek için 240W'lık adaptörüne takmanız ve laptop'un oradan güç çekmesi, bu çektiği gücü de bileşenlerine dağıtması gerekiyor. Ben laptop'u 240W'lık adaptöre şarj için taktığımda bir hayli güç çekiyor bilgisayar ve o sayede ekran kartının, işlemcinin güç kullanımı maksimuma çıkıyor ve FPS de artıyor. Siz şarjdayken de mi düşük güç kullanımdan muzdaripsiniz? Eğer öyleyse Tayfun'un dediği gibi BIOS updatesini yapmanız gerekebilir, belki şarjdayken 95 W'a çıkmasını o engelliyordur. Eğer değilseniz şarja takın, öyle deneyin oyunu. Cevabınıza göre yeni bir çözüm önereceğim.
240 w ve şarjda kullanıyorum. İşlemci %40 50 %60 ekran kartı da bu değerlerde. Şuan biosu daha önce de denedim olmadı. Format attım yakında yeniden denerim biosu. Yeni öneriniz nedir ?

İmkanın varsa monitör bağlamayı dene. Bugün 16GB RAM ile 144Hz monitör ile Cyberpunk oynadım. Yüksek ayarlarda DLSS dengeli konumda iken minimum 32 FPS ve ekran kartı kullanımı %99 değerlerinde ortalama 50-65 FPS arası git gel yaptı. Yoğun insanlı yerlerde 32-45 FPS arası değişti. Orta değerlerde genelde 45-50 FPS den aşağı düşmedi. Araba sürerken orta ayarlarda ortalama 70 80 FPS değerlerinde oynadı.

Sıcaklık değerleri maksimum 83 dereceyi gördü. Ortalama 79-80 derece sıcaklıkta değişti. Altı kapalı hava alma durumu olmadığı halde. Ekran kartı maksimum 65 dereceyi geçmedi.

İmkanın varsa monitör bağlamayı dene. Bugün 16GB RAM ile 144Hz monitör ile Cyberpunk oynadım. Yüksek ayarlarda DLSS dengeli konumda iken minimum 32 FPS ve ekran kartı kullanımı %99 değerlerinde ortalama 50-65 FPS arası git gel yaptı. Yoğun insanlı yerlerde 32-45 FPS arası değişti. Orta değerlerde genelde 45-50 FPS den aşağı düşmedi. Araba sürerken orta ayarlarda ortalama 70 80 FPS değerlerinde oynadı.

Sıcaklık değerleri maksimum 83 dereceyi gördü. Ortalama 79-80 derece sıcaklıkta değişti. Altı kapalı hava alma durumu olmadığı halde. Ekran kartı maksimum 65 dereceyi geçmedi.
Maalesef monitör yok. Dediğim gibi bayadır sorunla uğraştığım için şuan teknik destek dışında çözüm bulamadım.

Maalesef monitör yok. Dediğim gibi bayadır sorunla uğraştığım için şuan teknik destek dışında çözüm bulamadım.
Dell SupportAssist yükleyin. Bu program bilgisayardaki tüm sürücüleri otomatik olarak güncelliyor, yanlış hatırlamıyorsam BIOS dahil. BIOS updatesini ya bu programla ya da Windows Update sayesinde yapmıştım, hangisi tam olarak hatırlamıyorum. Bayağı kullanışlı bir program, Dell laptopunuz için tavsiye ederim.

Dell SupportAssist yükleyin. Bu program bilgisayardaki tüm sürücüleri otomatik olarak güncelliyor, yanlış hatırlamıyorsam BIOS dahil. BIOS updatesini ya bu programla ya da Windows Update sayesinde yapmıştım, hangisi tam olarak hatırlamıyorum. Bayağı kullanışlı bir program, Dell laptopunuz için tavsiye ederim.
O da yüklü hocam ama bu Dell internet sitesinde manuel arama diye bir bölüm var orda bir sürü şey var bios da dahil . Support asistan yapmadığı için orda gözüküyor olabilir mi? Ya da bilgisayar içinde yüklü olup olmadığına bakmadan mı gözüküyor olabilir ?
Aslında 1 kere mavi ekran verdi hatanın sorununu bulamadım. Çünkü hemen kapanıp açıldı. Sorunu kaydedemedim. Aklıma donanımsal sorun geliyor. Teknik destek nasıldır acaba ? Sizce sorunumu çözer mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
O da yüklü hocam ama bu Dell internet sitesinde manuel arama diye bir bölüm var orda bir sürü şey var bios da dahil . Support asistan yapmadığı için orda gözüküyor olabilir mi? Ya da bilgisayar içinde yüklü olup olmadığına bakmadan mı gözüküyor olabilir ?
Sanmıyorum, çünkü ben BIOS güncellemesini yaptım ama internet sitesinden indirerek yapmadım. O programın içerisinden sürücüleri güncelleme kısmını seçtiyseniz o zaman BIOS güncellemesi yapılmıştır zaten ya da Windows Update güncellemelerini yaptıysanız BIOS güncellemesi oradan yapılmıştır, dediğim gibi ben hangisinden tam olarak yaptığımı hatırlamıyorum ama ''Hangi sürücüler yükleniyor acaba?'' diye merak edip detayına girdiğimde orada BIOS güncellemesinin yapıldığına rastlamıştım. Bir ara kontrol edeyim, eğer BIOS sürümüm internet sitesindeki BIOS dosyası ile aynıysa o zaman internet sitesinden indirerek yapmadığım kesinleşmiş olur.

Başka bir çözüm önerim kalmadı maalesef. Ben bilgisayarı aldığım gibi Windows 10 kurdum, Windows Update'den tüm güncellemeleri yaptım, sonrasında Dell SupportAssist yükledim ve oradaki güncellemelerin de tamamını yaptım, ardından GeForce Experience üzerinden ekran kartının güncellemesinin olup olmadığına baktım son bir kez ve tüm sistem günceldi, sonrasında Shadow Warrior 2'yi denedim ve ekran kartı güç kullanımı 85W'larda geziyordu ve ekran kartının da %90'ı kullanılıyordu. Game Shifit açabilirsiniz diyeceğim de Game Shift sadece fanların gücünü arttırıyor. Teknik destekten yardım almanız en doğru seçenek olacaktır herhalde. Game Shift'i açmak istediğiniz ama açamadığınız zaman ise sorunun çözümü için bu konuya bakmanız veyahut Windows'u İngilizce yapmanız yeterli olacaktır. Bu bilgi bir kenarda dursun, belki bir gün lazım olur.

Aslında 1 kere mavi ekran verdi hatanın sorununu bulamadım. Çünkü hemen kapanıp açıldı. Sorunu kaydedemedim. Aklıma donanımsal sorun geliyor. Teknik destek nasıldır acaba ? Sizce sorunumu çözer mi ?
Ben sorunumu çözmeden önce sorunum için teknik desteği aramıştım, onlar da arıza kaydı oluşturup Dell Koç Sistem'e göndereceklerdi, sonradan sorunun donanımsal olmadığını yazılımsal olduğunu söylediğimde onlar da ''Koç Sistem yalnızca donanımsal sorunlara bakıyor, eğer sorununuz yazılımsal ise göndermemeniz daha iyi bir seçenek olabilir.'' demişti, ben de göndermemiştim ve buraya konu açmıştım, şanslıyım ki Tayfun sayesinde çözdüm. Eğer sorunun donanımsal olduğunu düşünüyorsanız gönderin, eğer donanımsal bir sorun bulamazlarsa sorunun yazılımsal olduğunu anlamış oluruz, ama eğer sorun yazılımsal ise nasıl bir çözüm bulacağımızı ben de bilmiyorum. Aklıma yazılımsal olarak sadece sürücü güncellemelerinin eksik yapılıp yapılmadığı geliyor. Ama mavi ekran verdiyse sorun donanımsal olabilir, evet.

Bu PC'yi kullanan arkadaşlar birbirmizden haberimiz olsun. Bir sorun ve çözümünde yardımlaşalım.
Mesela ben de işlemci, boştayken bir şeyler yapıyor ısınıyor fanları çalıştırıyordu.
Turbo Boost'u kapattım tertemiz mis ne ısınma ne fan sesi.
Oyuna gireceğim zama güç planında açıyorum ve sorunsuz.
Bu Turbo Boost olayını Ryzen işlemcili bilgisayarımda yapıyordum ve hala işe yarıyor

Bu PC'yi kullanan arkadaşlar birbirmizden haberimiz olsun. Bir sorun ve çözümünde yardımlaşalım.
Mesela ben de işlemci, boştayken bir şeyler yapıyor ısınıyor fanları çalıştırıyordu.
Turbo Boost'u kapattım tertemiz mis ne ısınma ne fan sesi.
Oyuna gireceğim zama güç planında açıyorum ve sorunsuz.
Bu Turbo Boost olayını Ryzen işlemcili bilgisayarımda yapıyordum ve hala işe yarıyor
bende de güç seçeneklerinde yüksek performans görünmüyor

Geri
Yukarı