Dell G2724D vs MSI G274QPF-QD vs Philips Evnia 27M1N5500ZA/00

Yasin1967

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Meslek
Bilgi Teknolojileri / IT Uzmanı
Merhaba arkadaşlar bu 3 monitör arasından ikisini kullandım ve 1'ini kullanmaya devam ediyorum ancak ölü piksel mevcut olduğu için iade edebilirim.
MSI G274QPF-QD -> bu monitörü 2 gün kullandım bana aşırı karanlık geldi ayrıca 5 10 dk monitörün ayarlarını yaparken aşırı ısındığını hissettim ve hissedilir derecede ışık süzmesi mevcuttu 1 adet ölü pikselli geldi ekranın ortasına yakın olduğu için iade ettim.
Philips evnia 27M1N5500ZA/00 -> bu monitörü halen daha kullanıyorum 2 gün oldu ve MSI gibi karanlık değil ışık süzmesi yok denecek kadar az ısınma vs yok nano IPS renkleri gayet canlı bayağı hoşuma gitti ama 1 adet ölü pikseli mevcut üst çıtadan 1 cm aşağıda çok gözüme batmıyor.
Kullandığım 2 monitörde de 1.07milyar renk mevcut Dell 16.7milyon sizce Philips'i iadeye yollayıp Dell alınır mı? Yoksa kullanmaya devam etmeli miyim?

Parlaklığı çok az Philips de 400nit MSI'da 400nit ama MSI daha karanlık örnek the Witcher 3'te mağara içinde herhangi bir şey göremiyorum 27inç ekranın dibine giriyorum görmek için.

Kağıt üstündeki özellikleri kadar iyi olduğunu düşünmüyorum açıkçası.
Kagit ustu degil pratikte de kaliteli bir monitor. Bu arada G274QPF-QD'nin incelemelerde sundugu maksimum parlaklik 420-430cd civarlarinda, bu da oldukca yuksek bir deger. Bana kalirsa yasadigin farklilik Gamma'dan oturu. G274QPF-QD'nin stok Gamma degeri 2.05 oldugu icin olabilir. Monitor arayuzundeki sRGB modu, Gamma degerini referans kabul edilen 2.2'ye yakinlastiriyor.

MSI ve Philips modelleri fena değil satın alacaksam tercihimi MSI'dan yana kullanırdım. Renk önemli ise Dell modelini bir kere es geç. MSI'da karanlıktan kastın ne onu anlayamadım, ölü piksel konusunda ise gözünüze çok takılan bir yerde değilse kafaya takılacak bir şey değil bence yerinizde olsam mevcut modeli kullanmaya devam ederdim.

Oyunlarda karanlık sahnelerde hiçbir şey görünmüyorsa resmi sayfasında monitörün resmi sayfasında night vision modu var onu deneseydin keşke.

Kagit ustu degil pratikte de kaliteli bir monitor. Bu arada G274QPF-QD'nin incelemelerde sundugu maksimum parlaklik 420-430CD civarlarinda, bu da oldukca yuksek bir deger. Bana kalirsa yasadigin farklilik Gamma'dan oturu. G274QPF-QD'nin stok gamma degeri 2.05 oldugu icin olabilir. Monitor arayuzundeki sRGB modu, gamma degerini referans kabul edilen 2.2'ye yakinlastiriyor.

Hocam stoktada kullandım gammayı 2.2'ye çekerek de hatta monitörü ilk taktığımda kendi kendime bayağı koyuymuş dedim parlaklığı fulledim direk ama istediğim verimi alamadım daha önce kullandığım 250 nitli monitörümden çok farkını göremedim 400 nitte gözüm acıyacak diye düşünüyordum ancak öyle bir şey söz konusu olmadı şu an Philips'te parlaklık Full'de tarayıcıyı açtığımda beyazlığından gözüm acıyor.

MSI ve Philips modelleri fena değil satın alacaksam tercihimi MSI'dan yana kullanırdım. Renk önemli ise Dell modelini bir kere es geç. MSI'da karanlıktan kastın ne onu anlayamadım, ölü piksel konusunda ise gözünüze çok takılan bir yerde değilse kafaya takılacak bir şey değil bence yerinizde olsam mevcut modeli kullanmaya devam ederdim.

MSI'da karanlık dediğim monitörün 400 nit dediği parlaklık yok ekran parlak değil yani o renklerin canlılığını hissedemiyorum sanki önüne ince bir siyah perde inmişte o renklerin tatlılığını almış gibi duruyor. Şu anki Philips'te öyle bir sorun yok.

Hocam stoktada kullandım gammayı 2.2'ye çekerek de hatta monitörü ilk taktığımda kendi kendime bayağı koyuymuş dedim parlaklığı fulledim direk ama istediğim verimi alamadım daha önce kullandığım 250 nitli monitörümden çok farkını göremedim 400 nitte gözüm acıyacak diye düşünüyordum ancak öyle bir şey söz konusu olmadı şu an Philips'te parlaklık Full'de tarayıcıyı açtığımda beyazlığından gözüm acıyor.
Philips olani gormedigim icin bir sey diyemem ama MSI olanin maksimum parlakliginda tatmin olamiyorsan ya fabrika cikis kalibrasyonu kotu, ya urunun kusurlu ya da Philips'in parlakligi daha yuksek ama Philips'in parlakligi yuksek olsa bile MSI olanin parlakligi standart SDR parlakligina gore oldukca basarili ve parlak tarafta yer aliyor.

Oyunlarda karanlık sahnelerde hiçbir şey görünmüyorsa resmi sayfasında monitörün resmi sayfasında night vision modu var onu deneseydin keşke.

Night vision açıktı hatta görmek için gammayı en düşüğe çektim. Ayrıca MSI'da ölü piksel ekranın ortasına çok yakındı Philips'deki üst çerçevenin 1 cm altında sağ tarafa doğru gözüme almıyor.

Philips olani gormedigim icin bir şey diyemem ama MSI olanin maksimum parlakliginda tatmin olamiyorsan ya fabrika cikis kalibrasyonu kotu, ya urunun kusurlu ya da Philips'in parlakligi daha yuksek ama Philips'in parlakligi yuksek olsa da MSI olanin parlakligi standart sdr parlakligina gore oldukca basarili ve parlak tarafta yer aliyor.

Hocam şöyle diyeyim karşılaştırmada 350 nit Philips (tipik 350 yazıyor Max yazmıyor %80'de geldi) 400 nit MSI (tipik 200 ya da 250 olarak geldi %50 geldi) sanırım 2 side Full'de 400 nit veriyor dediğiniz gibi üründe direk kusurlu olabilir çünkü ne yaptıysam istediğim sonucu alamadım.

Geri
Yukarı