Dell İnspiron 5520 Windows 10 kurmak

PCoverclock

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarıma Windows 10 işletim sistemini yüklemek istiyorum. Çok oyun oynayan biriyim. Windows 10 yüklemek mantıklı mı ? Yükleyeceksem de BOIS ya da MBR için UEFI-CSM Bölüm Düzeni olarak mı kurmam lazım yoksa UEFI için GPT Bölüm Düzeni olarak mı kurmam lazım? Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
  • i5 3210M 2.GHz
  • AMD HD 7670M
  • 4GB 1600 MHz
  • 500GB HDD

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunlarda Windows 10 daha performanslı çoğu zaman. Bu nedenle Windows 10'a geçmeniz mantıklı.

Kurulum öncesinde BIOS ayarlarını sıfırlarsan UEFI ve GPT formatlı bir kurulum yapabilirsin.

Windows 10 yüklemek en mantıklısı. İlk önce PC'nizin UEFI desteği var mı onu bilmemiz gerek.
Bu mesaja AIDA64 programıyla ve bu mesajdan yardım alarak öğrenebiliriz.
Bilgisayarın UEFI desteği olup olmadığını nasıl anlarız ?
UEFI desteğiniz yok ise BOIS ya da MBR için UEFI-CSM seçeceksiniz.

UEFI ise HDD'nizin GPT mi, yoksa MBR mi olduğunuz öğrenmemiz gerekiyor.
Bunun içi "Aygıt yöneticisi > Disk sürücüleri" Bölmesine geliyoruz. Buradan sisteminizi yükleyeceğiniz HDD'nin üzerine çift tıklayıp özelliklerini açın.
Açılan sayfada yukarıdaki sekmelerden "Birimler" sekmesine gelin ve sol alttaki "Doldur" butonuna basın. Bölümleme stili karşısında MBR veya GPT yazması gerekiyor, bakın böyle;

upload_2018-3-6_23-55-45.png

MBR ise GPT sürümüne çevirmemiz gerekiyor, burada makalesi mevcut:

Daha sonra buradaki rehbere göre bir kurulum USB'si oluşturup Windows 10 kurabilirsiniz.

Son düzenleme:
Windows 10 yüklemek en mantıklısı. İlk önce PC'nizin UEFI desteği var mı onu bilmemiz gerek.
Bu mesaja AIDA64 programıyla ve bu mesajdan yardım alarak öğrenebiliriz.
Bilgisayarın UEFI desteği olup olmadığını nasıl anlarız ?
UEFI desteğiniz yok ise BOIS ya da MBR için UEFI-CSM seçeceksiniz.

UEFI ise HDD'nizin GPT mi, yoksa MBR mi olduğunuz öğrenmemiz gerekiyor.
Bunun içi "Aygıt yöneticisi > Disk sürücüleri" Bölmesine geliyoruz. Buradan sisteminizi yükleyeceğiniz HDD'nin üzerine çift tıklayıp özelliklerini açın.
Açılan sayfada yukarıdaki sekmelerden "Birimler" sekmesine gelin ve sol alttaki "Doldur" butonuna basın. Bölümleme stili karşısında MBR veya GPT yazması gerekiyor, bakın böyle;

Eki Görüntüle 285515

MBR ise GPT sürümüne çevirmemiz gerekiyor, burada makalesi mevcut:

Daha sonra buradaki rehbere göre bir kurulum USB'si oluşturup Windows 10 kurabilirsiniz.

UEFİ modu mevcut ama Windows 10 HDD’yi zorluyor gibi geldi bana diğer bileşenlerin çalışmasında sorun yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı