Dell Inspiron 7567 100% CPU kullanımı

Limonkafa

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi akşamlar, problem şu ki yaklaşık 1 ay önceye kadar bilgisayarda herhangi bir sorun yoktu. 1 hafta önce Apex Legends adlı oyunu indirdim ve oynamaya başladım. Ama fark ettim ki oyunda 70 FPS almama rağmen takılmalar yaşıyordum. Oyunu MSI Afterburner ile açtım ve baktım ki CPU kullanımı %100'de takılı. Sonra V-sync açmayı denedim ve FPS 60'a sabitlendi ve CPU kullanımı düştü. Şu an oyunu 60 FPS ile oynuyorum. Bugün Rainbow Six Siege'e girdim ve CPU kullanımının 100% olması ile karşılaştım -bu sorun yaşanmadan önce ultra ayarlarda 70 FPS ile oynuyordum-. FPS halen 70 civarlarında ama dediğim gibi takılmalar yaşıyorum. Bu oyunda da V-sync açmayı denedim ve işe yaradı lakin FPS 60'a sabitlendiği gibi bu sefer 60'ın altına düşmeye de başladı -45 FPS bile gördüm-. Driverler en güncel sürümlerinde. Bilgisayar i7-7700HQ ve 1050Ti bulundurmakta. Serivse gönderip bakım yaptırmaya gerek var mı yoksa herhangi bir fikri olan var mı?
Her fikre açığım ve iyi bir şekilde açıklarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
369862

-Arka planda çalışan uygulamaları kapatın. Windows'un size göre gereksiz uygulamalarını hizmetler kısmından elle çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. İnternette hangileri olduğunu ve ayrıntısı yazıyor.
-Sistemi virüs koruma programı ile tarattınız mı?
-Cpu sıcaklığı yüksek, içini açıp temizleyerek-kurumuşsa termal macun değiştirerek- hatta notebook soğutucu alarak sıcaklığı düşürebilirsiniz.

-Arka planda çalışan uygulamaları kapatın. Windows'un size göre gereksiz uygulamalarını hizmetler kısmından elle çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. İnternette hangileri olduğunu ve ayrıntısı yazıyor.
-Sistemi virüs koruma programı ile tarattınız mı?
-Cpu sıcaklığı yüksek, içini açıp temizleyerek-kurumuşsa termal macun değiştirerek- hatta notebook soğutucu alarak sıcaklığı düşürebilirsiniz.
Arka planda çalışan gereksiz uygulama yok ve virüs için tarattım bilgisayarı. Soğutma için ise garantisi gitmesin diye içini açmıyorum ama soğutucu alabilirim sanırım. Alsam bile etki eder mi ki? Daha önce oynadığımda da soğutucusuz oynuyordum.

Dell 7567 laptoplarda cpu throttle var. Yani işlemci 73 dereceye gelince frekans düşürüyor. Ben de eski laptopumda bundan muzdariptim. Throttlestop programını kullanarak çözmüştüm.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı