Dell Vostro 3500 laptopun sıcaklığı nasıl düşürülür?

brkbskc

Decapat
Daha fazla  
Notebook i5 1135, G7 Dell Vostro 3500.

Intel gadget ile anlık sıcaklık takip ediyorum. Bilgisayara yüklendiğimde örnek olarak SFC /scannow yaptığımda 1 2 saniye içinde 100 dereceye çıkıyor. Sonra bu işlemi 85 100 derece arasında gidip gelerek tamamlıyor. İşlemin sonralarına doğru 95 derece civarı olan sıcaklık işlem biter bitmez 1 saniye bile sürmeden 60 65 derece civarına düşüyor.

Dell entresan çalışıyor bu fan konusunda, fanlar atıyorum 100 derecede 3 4 saniye çalıştıktan sonra devreye giriyor o da muhteşem bir hızda değil. Oldukça düşük hızda. Baktı işlem uzayacak 15 20 saniye bazen de 30 saniye sonra devir arttırıyor.

Dell BIOS son sürümde 1.18
Termal macun yeni sürüldü 1 aylık. (Zalman zm-stg2 ) model macun sürdüm. Videolarda anlatıldığı şekilde uyguladım.

Sistemim boşta ilk açılıştan itibaren 50 55 derece arası sabit.

Chrome tarayıcıda şu anda siteye bu konuyu açarkende sistem 52 derece civarında.

Sıcaklıkları yenileme hızı 0.7 saniye olarak ayarlı.

Anormal bir durum var mı 100 dereceyi hiç geçmedi sıcaklık. Yapabilecek bir müdahale şansım var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 10 kullanmamanı tavsiye ederim. İşlemcin i5 de olsa 1.nesil yani eski, Windows 10 için en az i3 7.nesil/i5 6.nesil bir işlemcin olursa ısınma sorunu vs. olmadan akıcı bir şekilde kullanabilirsin. Ayrıyeten windows 10da bir sürü hizmet var, dolayısıyla bilgisayarın daha fazla ısınır. Fakat windows 10 dışında bir sürüme geçmeden önce ilk olarak görev yöneticisi > hizmetler > hizmetleri aç kısmından hizmetler kısmına girip şu linkteki hizmetleri devre dışı bırakmanı tavsiye ediyorum: Hangi Windows 10 Hizmetleri Kapatılabilir? bu arada windows update ve windows defender da açıksa onlar arkada sürekli çalışırlar, özellikle defender. Bunları kapatırsan bilgisayarın yüksek oranda rahatlar. Bunları kapatmana ve verdiğim linkteki hizmetleri kapatmana rağmen aşırı ısınma sorunu çözülmezse Windows 8.1 ya da 7 kullanmanı tavsiye ederim (windows 8.1 optimizasyon olarak biraz daha iyi ve görüntü açısından da başarılı). Ben HP 250 G6 kullanıyorum ve Windows 8.1e geçince gerçekten Windows 10'un işkence olduğuna karar verdim. Aşırı ısınma sorununu Windows 8.1e geçince çözdüm. Windows 8.1 yükleyip bu verdiğim linkteki hizmetleri kapatınca sistemim resmen uçtu. Eskiden LoL oynarken arkada hiçbir şey açamazdım fakat şimdi arkada chromedan youtube videosu açıp, bir taraftan da discord açıkken fps sorunu yaşamadan lol oynayabiliyorum. Farkı böyle anlatabilirim. Bu arada windows 10 lite gibi hafif sürümleri de denedim ama gerçekten 8.1 o sürümlerden bile daha hafif. Eğer directx12 oyunları oynamıyorsan windows 8.1e geçmeni tavsiye ediyorum çünkü bildiğim kadarıyla 8.1 directx12 desteklemiyor.

Geri
Yukarı